Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Китайський Новий рік очима мешканців Дніпра: як притягнути удачу та процвітання

Юлія Супрун

китайський новий рік

10 лютого 2024 року понад два мільярди людей у всьому світі (згідно з дослідженням 2020 року) святкуватимуть Новий рік за китайським календарем. Це свято є найважливішим в Китаї, але його відзначають також і в багатьох інших країнах світу. Україна теж входить до цього переліку з кількох причин. Українці вважають китайську культуру однією з найдавніших, найбагатших та найвпливовіших у світі. Також до війни в Україні працювали та навчалися багато громадян Китаю, які обов’язково святкують Новий рік за своїми традиціями, незалежно від того, у якій частині світу вони знаходяться. Про це розповідає “Наше місто”.

китайський новий рік

Рік економічного зростання та процвітання

2024 рік за китайським календарем буде роком Зеленого Дерев’яного Дракона. Цей рік розпочнеться 10 лютого 2024 року і завершиться 28 січня 2025 року. Це останній у 12-річному циклі китайського зодіаку. 10 лютого розпочинається 4721 рік.

Дракон вважається в Китаї символом сили, удачі, мудрості та довголіття. Зелений колір символізує родючість, зростання, процвітання та оновлення.

Традиційно у Китаї рік Дракона вважається щасливим і успішним. Люди, народжені в рік Дракона, вважаються сміливими, ініціативними та успішними.

Деякі прогнози на 2024 рік за китайським календарем:

  • У рік Дракона очікується економічне зростання та процвітання.
  • У цей рік можливі значні зміни та перетворення в суспільстві.
  • Людям, народженим в рік Дракона, рекомендується бути сміливими та ініціативними, щоб досягти успіху.

Звичайно, ці прогнози носять лише загальний характер. Як буде насправді, залежить від багатьох факторів, зокрема від дій людей та від загального стану світу.

китайський новий рік

Китайське свято поширюється по світу

Для китайців Новий рік – це найважливіше свято року. Його відзначають протягом 15 днів, намагаючись закласти фундамент успіху на весь рік.. У цей час люди відпочивають від роботи, зустрічаються з рідними та друзями, відвідують святкові заходи. 

Цікаво, що у якій країні не жили б китайці, Новий рік вони обов’язково святкують за своїми традиціями. У багатьох країнах світу проживає велика кількість китайців, які принесли з собою свої традиції та звичаї.

У США Новий рік за китайським календарем є другим за популярністю святом після Різдва. У Нью-Йорку проводяться масштабні святкові гуляння, які відвідують мільйони людей.

В Європі китайський Новий рік святкується у багатьох містах, зокрема в Лондоні, Парижі та Берліні. У цих містах проводяться різноманітні культурні заходи.

У Південній Америці початок нового року за китайським літочисленням святкують у багатьох країнах, зокрема в Бразилії, Аргентині та Чилі. 

У 2022 році у Дніпрі вперше масштабно відзначили Новий рік за китайським календарем. Основні святкові заходи відбулися 5 та 6 лютого на вулиці Барикадній, яку перетворили на міні версію кварталу Чайна-таун. Серед учасників заходу були представники китайської громади Дніпра, а також українці, які цікавляться китайською культурою та традиціями.

китайський Новий рік у Дніпрі

На Новий рік запрошують лише родичів

Дніпрянки Ганна та Ольга Войцеховські, співачки та викладачі вокалу, кілька років прожили у Китаї та на власні очі бачили святкування Нового року у цій країні. І те, що для них відкрилося, виявилося геть протилежним уявам багатьох людей про це свято. 

Ганна та Ольга Войцеховські
сестри Войцеховські

Коли ми були у Китаї перший раз, у нас був вибір – поїхати додому чи залишитися на святкування китайського нового року, – розповідає Ольга Войцеховська.-  Ми обрали останнє, щоб подивитися на урочистості. Ми були розчаровані, адже все не так, як ми вважали. У перший день Нового року Китай майже завмер на два тижні. Не працювали магазини, кафе, ресторани, людей на вулицях немає. А ми сподівалися на святкування на вулицях. А для китайців це сімейне свято. Вони 15 днів насолоджуються спілкуванням з родинами.

Дівчата згадують, що дні перед новим роком у Китаї найміграційніші. Всі обов’язково їдуть додому, щоб святкувати з родиною. Для цього люди за кілька місяців купують квитки на транспорт. Для китайців об’єднання з родиною на Новий рік – це обов’язкова традиція, якої дотримується навіть молодь.

китайський новий рік

Менталітет китайців такий, що вони не дуже люблять запрошувати когось до себе додому, –  розповідає Ганна Войцеховська. – Зустрічі, дні народження та інші свята вони проводять у кафе та ресторанах. А Новий рік – це єдине свято, коли можна зустрітися у когось вдома. Вся родина збирається за столом та празникує, щоб стати учасником такої компанії треба обов’язково бути родичем.

Дніпрянка Аліна Алексєєнко, викладачка кафедри порівняльної філології східних та англомовних країн ДНУ, яка навчалася у Китаї та багато років мешкала у цій країні, розповідає, що новорічні свята – це ледь не єдиний шанс китайців на відпочинок. 

Аліна Алексєєнко

У нас є поняття відпустки, а у Китаї такого немає, – розповідає Аліна Алексєєнко. –  Під час новорічних свят це єдина можливість отримати відпустку на роботі та відпочити, починається масове пересування людей на батьківщину, тому що більшість працює не там, де народилися. Люди хочуть побільше пожити у себе вдома.

За її словами, масові відпустки були дуже помітні в Шанхаї, де у новорічні свята зачинялися цілі квартали маленьких кафе та магазинів. Працювали лише великі торгові центри.

Цікаво, що ми вважаємо Новий рік головним зимовим святом, а у китайців він пов’язаний з весною та відновленням всього живого.

Китайці обов’язково роблять новорічні подарунки дітям та батькам, – згадує Ганна Войцеховська. –  Вони вважають, що дітям треба дарувати багатство, а батькам – здоров’я. Тому наймолодшим членам родини дають гроші у червоних конвертах. А найстаршим – все, що пов’язано зі здоров’ям – це можуть бути вітаміни, бали, коріння женьшеню тощо.

Як китайська богиня створила світ

Святкування Нового року у Китаї відбувається, згідно з легендою про богиню Нюйву, яка створила людей і відновила небосхил після того, як він був розбитий. Вона вважається однією з найважливіших богинь у китайській міфології.

богиня Нюйва

Це свято символізує те, що люди разом з богинею Нюйвою відновили світ після катастрофи, зумовленою битвою між богами та демонами.

Легенда про Нюйву розповідає, що одного разу небосхил був розбитий внаслідок битви між богами та демонами. Ця подія спричинила велику катастрофу, оскільки вода з небесного океану почала виливатися й затопила землю.

Нюйва, яка була в той час єдиною, хто міг допомогти, вирішила залагодити ситуацію. Вона зібрала різнокольорові камені і розплавила їх у вогні. Потім вона зліпила з них нову оболонку для неба.

Нюйва також допомогла людям, які були потоплені. Вона витягла з води глину і почала ліпити з неї людей. Ліпила їх з різних кольорів глини, щоб вони були різноманітними.

Нюйва продовжувала працювати день і ніч, поки не створила достатньо людей, щоб заселити землю. Вона також навчила людей вирощувати їжу та будувати будинки.

Нюйва вважається покровителькою людей і сім’ї. Вона також є символом творення та відновлення.

Звичаї та традиції, пов’язані зі святкуванням Китайського Нового року, які можна пояснити легендою про Нюйву:

  • Прибирання будинку: перед Новим роком китайці традиційно прибирають свої будинки, щоб очистити їх від минулого року. Це можна пояснити тим, що Нюйва відновила небосхил, очистивши його від руїн.
  • Купівля нових речей: китайці також традиційно купують нові речі на Новий рік. Це можна пояснити тим, що Нюйва створила людей з нової глини, що символізує новий початок.
  • Носіння червоного одягу: червоний колір у китайській культурі є символом удачі та щастя. Тому китайці традиційно носять червоний одяг на Новий рік, щоб залучити удачу в новому році.

Найголовніший тиждень року

Сестри Войцеховські згадують, що найголовніші у святкуванні китайського Нового року  – це перші сім днів, адже за легендою, богиня Нюйва сім днів створювала світ. Спочатку з’явилися шість основних тварин і лише після цього – людина.

Китайці суворо дотримуються так званого “календаря” святкування, згідно з яким кожен день першого тижня присвячений одній з тварин. І першою на світ з’явилася курка.

1 – день народження курки. У цей день китайці ходять в гості до родичів, їдять лише вегетаріанські страви.

2 – день народження собаки. У Китаї вважають, що у кожної собаки два дні народження – фактичний та на другий день нового року. У цей день шанують собак, а своїм чотирилапим роблять подарунки. 

Також китайці готуються до найскладніших другого та третього днів нового року, коли, за легендою, землю залишає бог благословення, який є символом удачі, щастя та процвітання.  Вважається, що він летить з землі, щоб принести людям нове благословення.

3 – день народження свині

4 – день народження вівці

Ці дні вважаються найскладнішими. Китайці навіть не виходять за межі своїх домівок. Нічого не працює, вулиці китайських міст порожні. Всі чекають повернення бога благословення.

5 – день народження корови.  Вважається найблагоприємнішим днем святкування – бог благословення повертається на землю й усі чекають благословіння.

6 – день народження коня. Вважається найдуховнішим днем, коли китайці відвідують храми

7 – день народження людини.

новорічна сакура

Новорічна сакура

Замість традиційної для нас ялинки китайці у якості новорічного дерева використовують сакуру, яку прикрашають червоними стрічками та паперовими ліхтарями. Іноді до них також додають інші символи удачі, такі як червоні монети або фрукти.

Новорічна сакура у Китаї – це традиція, яка символізує новий початок та приваблює щастя, удачу та процвітання. 

Під час Нового року китайці часто відвідують сади сакури, щоб загадати бажання. Вони вірять, що бажання треба загадати саме під час цвітіння, тоді воно обов’язково збудеться.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі український народний танець “поставили” на пуанти.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: