Skip to content

Дніпровські військові бригади: бойовий шлях та внесок у Перемогу України

У 2022 році росія розпочала повномасштабну агресію проти України. У цей час багато наших співвітчизників стали на захист рідної землі. Серед них – і військові бригади з Дніпра. Вони брали участь у багатьох найважливіших битвах на сході України, зокрема, у боях за Іловайськ, Дебальцеве та Маріуполь. Сьогодні дніпровські військові бригади є одними з найбоєздатніших підрозділів Збройних Сил України та вносять значний внесок у наближення Перемоги. Докладніше про це – в матеріалі «Дніпра Оперативного», пише  «Наше Місто».

Дніпро – стратегічне місто в обороні України

Дніпро є природним кордоном, який є важливим фактором у обороні, також є важливим економічним центром України. У місті розташовані численні промислові підприємства, включаючи металургійні, машинобудівні та хімічні заводи. З початком повномасшабного вторгнення до міста переїхав ряд підприємств, таких як Краматорський завод спеціального кріплення, Приазовський державний технічний університет з Маріуполя, швацький цех з Лисичанська, Донбаський державний педагогічний університет зі Слов’янська, Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги та інші. Дніпро є важливим транспортним вузлом.

Крім того, Дніпро став одним з найбільших хабів для людей. Ще з 2014 року в Дніпрі діють волонтерські центри, які надавали допомогу, постраждалим від війни на Донбасі.

З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, Дніпро прийняв найбільшу кількість переселенців з інших регіонів України. Станом на 2024 рік у місті проживає близько 187 тисяч ВПО. Волонтери надають їм гуманітарну допомогу, сприяють у медичному обслуговуванні та забезпечують соціальну підтримку, наприклад проводять культурні та освітні заходи, щоб допомогти адаптуватися до нового життя. 

Місто регулярно закуповує необхідне для наших захисників: автомобілі, дрони, техніку та доставляють їх на передову. Також допомагають в евакуації людей з небезпечних районів та забеспеченні  житлом та усім необїідним їх.

Здебільшого, Дніпро є найбільшим в країні центром з порятунку поранених військових та цивільних. У лікарнях Дніпра працюють висококваліфіковані фахівці, які щодня рятують життя сотням людей. Вони проводять складні операції, надають медичну допомогу пораненим військовим та цивільним.

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр»

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» — з’єднання механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України. Місце дислокації — смт Черкаське (Новомосковський район, Дніпропетровська область). Входить до складу Оперативного командування «Схід».

Бригада була створена в 1992 році на базі 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії СРСР. У 2014 році бригада увійшла до складу сил АТО/ООС, де брала участь у багатьох найзапекліших боях, зокрема під Іловайськом та Донецьким аеропортом.

У 2014 році 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» брала участь у бойових діях на сході України. Бійці бригади захищали Донецький аеропорт, брали участь у боях за Іловайськ, Бахмутку, Авдіївку та Волноваху. За що отримали відзнаку Президента України «За мужність та відвагу». У серпні 2014 року підрозділи бригади були відправлені на підкріплення до селища Іловайськ. 1-й механізований батальйон і зведена рота намагалися відбити село Петрівське. Під час виходу з Іловайського котла бригада зазнала значних втрат. У вересні 2014 року бійці бригади взяли участь у боях за Донецький аеропорт. Вони утримували позиції в старому, новому терміналах і на вежі управління. Бої за аеропорт тривали до 2015 року.

З 2017 року 93-тя бригада брала участь у боях на Бахмутській трасі. Бійці бригади змогли просунутися на 1,5 км у «сірій зоні» і закріпитися на нових позиціях.У 2020 році бригада відбила штурм окупантів у районі Новотошківського. Також бійці бригади знищили кілька одиниць російської техніки.У 2021 році бригада брала участь у боях на Волноваському напрямку. Бійці бригади забезпечили доставку гуманітарної допомоги до села Старомар’ївка, яке було обстріляно російськими військами.

У 2022 році 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» відіграла важливу роль у російсько-українській війні. Бійці бригади брали участь у боях за Харків, Охтирку, Тростянець, Бахмут і Соледар. У перші дні вторгнення бригада взяла в полон перших двох російських окупантів. Бійці бригади також знищили колону ворожої техніки під Харковом.

У березні 2022 року бригада звільнила місто Тростянець. З квітня по червень бригада обороняла Ізюмсько-Балаклійську ділянку фронту. З липня по грудень бригада обороняла Бахмут і Соледар. Бійці бригади разом із суміжними підрозділами брали участь у важких боях з переважаючими силами противника.

У грудні бригада була відведена з лінії фронту на ротацію. Після ротації, з 19 січня 2023 року, підрозділи бригади зайняли оборону міста Бахмут.

67-ма окрема механізована бригада

67-ма окрема механізована бригада — військове формування механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України чисельністю в бригаду. Місце дислокації — місто Дніпро. Входить до складу Оперативного командування «Схід».

Бригада була створена у 2022 році на базі підрозділів ДУК ПС.

У 2014 році, у відповідь на російську агресію, рух «Правий сектор» створив добровольчі загони, які отримали назву Добровольчий український корпус «Правий сектор».

У 2022 році, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ДУК «Правий сектор» оголосив мобілізацію і брав участь у боях на східному та південному напрямках, обороні Києва та звільненні 10 населених пунктів у Київській та Чернігівській областях. 9 квітня 2022 року в бою загинув командир 2-го окремого батальйону ДУК ПС Тарас Бобанич, ім’ям якого згодом назвали 2-й стрілецький батальйон 16 квітня 2022 року командир ДУК ПС Андрій Стемпіцький повідомив про рішення сформувати окрему військову частину в складі ЗСУ. На базі ДУК ПС було створено 7-й центр спеціальних сил і дій у складі Сил спеціальних операцій ЗСУ, який узяв участь у Харківському контрнаступі у вересні 2022 року.

У листопаді 2022 року ДУК ПС (7-й центр ССД ССО) був переформований у 67-му окрему механізовану бригаду «ДУК» у складі Збройних Сил України.

Бригада брала участь у боях на сході України, у березні 2023 року. 4 березня 2023 року Президент відзначив успіхи бійців бригади. З червня 2023 року бригада вела бої в Серебрянському лісі під Кремінною, де завдала значних втрат російським військам.

26 окрема Дніпровська бригада

Указом Президента України від 28 грудня 2020 року 26 окремій бригаді присвоєно почесне найменування «Дніпровська» та наказано надалі іменувати її – 26 окрема Дніпровська бригада Державної спеціальної служби транспорту.

Воїни 26 Дніпровської бригади завжди завзято працювали над розбудовою і зміцненням держави. Це інтенсивний розвиток регіону за роки незалежності України. Це забезпечення військовослужбовців та їх родин житлом, збудованим власними руками. Це охорона об’єктів критичної інфраструктури в різних областях України.

З настанням особливого періоду підрозділи бригади взяли під охорону залізничні мости та тягові підстанції в різних населених пунктах Донецької області. Повністю застосувати свої навики та військовий вишкіл довелось і мостовим підрозділам бригади, відновлюючи зруйновані в ході бойових дій мости у м. Рубіжне та с. Троїцьке, та шляхопровід поблизу м. Попасна Луганської області.

З перших днів повномасштабного вторгнення вся бригада перейшла на бойовий режим виконання завдань в умовах воєнного часу. За останні дні лютого 2022 року 26-ю бригадою було прийнято, розміщено та забезпечено колосальну кількість мобілізованих та солдат з інших частин, структурні підрозділи бригади приступили до виконання завдань по охороні та обороні важливих об’єктів військової та цивільної інфраструктури. Було організовано оборону стратегічно значущих мостів Дніпропетровської області.

Саперними підрозділами 26 окремої бригади було проведено заходи щодо мінування ділянок доріг та мостів, обладнання мінно-вибухових та невибухових загороджень, підготовка до руйнування мостів, дамб та їх утримання в подальшому переходу оборони. І щодня продовжуються роботи по розмінуванню територій в різних областях України.

Зведені підрозділи 26 окремої бригади здійснювали роботи по обладнанню фортифікаційних позицій та загороджень, бліндажів, котлованів під вогневі точки, ходів сполучення, протитанкових ровів, встановленню інженерних та мінних загороджень, відновлення мостів та переправ для відновлення руху в Харківській, Донецькій, Херсонській та Миколаївській областях. Здійснено відновлення, ремонт і обладнання бомбосховищ у місті Херсон. Збудовані спеціальні захисні конструкції для повітряних суден. Проведено заходи по захисту та укріпленню енергетичних об’єктів. Також бригада приймала участь у ліквідації наслідків підтоплення в Херсонській області.     

128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ — кадроване в мирний час формування Сил територіальної оборони Збройних сил України у м. Дніпро. Бригада перебуває у складі Регіонального управління «Схід» Сил ТрО.

Бригада була створена 16 лютого 2022 року на базі підрозділів 128-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗСУ. Брала участь у боях на сході України з початку повномасштабного вторгнення Росії. Зокрема, бригада вела бої в районах Сєвєродонецька, Лисичанська та Рубіжного.

Зазначимо, рішенням Дніпровської міської ради на честь 128-ї Бригади Тероборони було перейменовано вулицю Курчатова. 

31-а бригада імені генерал-майора Олександра Радієвського

31 бригада імені генерал-майора Олександра Радієвського — з’єднання Національної гвардії України. Місце дислокації — м. Дніпро. Перебуває у складі Центрального оперативно-територіального об’єднання. 

Бригада НГУ — це військове формування Національної гвардії України, яке було створене у 2014 році. 

У 1992 році на базі 24-го окремого спеціального моторизованого батальйону міліції Внутрішніх військ МВС СРСР було сформовано 5-й полк Національної гвардії України. Полк увійшов до складу 2-ї Східної дивізії. У 1995 році 5-й полк Національної гвардії було підпорядковано Внутрішнім військам і перейменовано в 16-й спеціальний моторизований полк.

У 2014 році 16-й полк охорони громадського порядку був створений на базі окремого батальйону Національної гвардії України. У тому ж році полк брав участь у бойових діях у зоні АТО, де пробув 120 днів. 

У лютому 2018 року військовослужбовці полку провели дводенні збори з екіпажами БТР. У ході навчань гвардійці вивчали матеріальну частину техніки та проводили обслуговування озброєння. Заключним етапом зборів став контрольний пробіг на місцевості різного рельєфу на 80 кілометрів. 14 жовтня 2020 року полку було присвоєно почесне найменування «імені генерал-майора Олександра Радієвського».

Станом на 2023 рік полк був перейменований на 31-шу бригаду. Бригада НГУ брала участь у багатьох найзапекліших боях на сході України. Зокрема, під Іловайськом, Дебальцевим та на Донецькому аеропорті. Також бригада приймала участь у звільненні Харківської області. 

25-та окрема повітрянодесантна бригада

Військове з’єднання у складі Десантно-штурмових військ Збройних сил України чисельністю в бригаду. Базується у смт. Гвардійське Дніпропетровської області.

Є унікальним з’єднанням десантних військ України — лише вона здатна десантуватися парашутним способом майже у повному складі, разом з технікою. Для цього у неї на озброєнні перебуває призначена для десантування з парашутом бронетехніка — БМД-1, БМД-2, БТР-Д, 2С9 «Нона».

У 1993—2013 роках частини бригади залучалися державою для виконання міжнародних миротворчих місій під егідою ООН.

На початку 2014 року вище керівництво країни планувало використати бригаду для придушення Євромайдану, проте цей намір не був здійснений. Розвідувальна рота бригади в кінці лютого 2014 року перебувала на тренуванні в Криму, була там заблокована російськими військами, які вторглися до Криму, проте згодом змогла зі зброєю і технікою вийти.

В умовах продовження російської агресії проти України і розгортання російських формувань неподалік українського кордону, частини бригади були передислоковані в Донецьку область в район Амвросіївки для посилення присутності українських сил біля кордону. З початком гарячої фази війни на сході у квітні, коли російські диверсанти захопили Слов’янськ, Краматорськ і низку інших міст, підрозділи бригади взяли під контроль Краматорський аеропорт. Згодом бійці бригади брали участь у боях за Слов’янськ, Красний Лиман, у першому бою за ДАП. Під час нарощення українського угруповання в Луганському аеропорті, один з військово-транспортних літаків Іл-76 був збитий в ніч на 14 червня, загинуло 40 десантників бригади і екіпаж літака.

Підрозділи бригади того ж літа брали участь у важких боях за Шахтарськ, деблокуючи оточені на кордоні війська, звільнивши Дебальцеве, штурмували Савур-Могилу. У зимовій кампанії 2015 року бійці бригади брали участь в боях за Донецький аеропорт, Авдіївку. В районі Авдіївки частини бригади вели бої і в 2016 році.

Після початку повномасштабної війни, у вересні 2022 року бригада відзначилася в районі Балаклії на Харківщині, де брала участь у контрнаступі українських військ. Частини бригади брали участь у визволенні Ізюма. В ході контрнаступу на Слобожанщині 25 ОПДБр також визволяла лівий берег річки Оскіл та північно-західні райони Луганської області.

У лютому 2023 року військовослужбовці бригади проходили навчання у Великій Британії на танках Challenger 2. За даними неофіційних джерел, на вересень 2023 року бригада під час боїв із російськими військами втратила вбитими кілька сотень людей. У пам’ять про загиблих військовослужбовців у місті Дніпро було проведено акцію пам’яті.

ОК «Схід»

Оперативне командування «Схід» (ОК «Схід») — оперативне об’єднання Сухопутних військ Збройних Сил України у східній частині України, на території 5 областей. Штаб знаходиться в місті Дніпро.

ОК «Схід» було створено 2015 року в рамках реформування Збройних Сил України. До його складу увійшли підрозділи, які раніше входили до складу інших оперативних командувань, зокрема Оперативного командування «Південь» та Оперативного командування «Схід». ОК «Схід» відповідає за оборону території п’яти областей України: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської та Харківської. Зокрема, у його зону відповідальності входить територія, яка є лінією фронту у війні з Росією.

Командувачем ОК «Схід» з 2021 року є генерал-майор Олег Мікац.

У ході війни з Росією ОК «Схід» відіграло важливу роль у захисті України. Підрозділи командування вели активні бойові дії на Донбасі, зокрема в районі Сєвєродонецька, Лисичанська та інших населених пунктів. ОК «Схід» є одним з найбільших оперативних командувань у Збройних Силах України. Його підрозділи мають значний досвід бойових дій, а також високу бойову підготовку.

До складу ОК «Схід» входять:

  • 17 окрема танкова бригада (Кривий Ріг)
  • 53 окрема механізована бригада (Сєвєродонецьк, Лисичанськ)
  • 54 окрема механізована бригада (Бахмут)
  • 92 окрема механізована бригада (Клугино-Башкирівка)
  • 93 окрема механізована бригада (Черкаське)
  • 55 окрема артилерійська бригада (Запоріжжя)
  • 1039 зенітний ракетний полк (Гвардійське)
  • 74 окремий розвідувальний батальйон (Черкаське)

Категорія: Важливо, Війна, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: