Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Воїни світла: як енергетики Дніпра рятують містян від темряви

У найтемніші часи добре видно світлих людей. Символічно, що саме наприкінці грудня, у найбільш темний місяць року, відзначають своє професійне свято енергетики, які несуть людям світло та тепло.

Попри атаки ворога місто та область — зі світлом

З початку повномасштабного вторгнення в Дніпропетровській області ворогом було пошкоджено 40 об’єктів енергетичної інфраструктури.

— Попри це, мешканці Дніпропетровщини зі світлом, — говорить Андрій Терещук, генеральний директор ДТЕК «Дніпровські електромережі». — Усе це — завдяки нашим героїчним енергетикам, які працюють 24/7 для нормального життя українців.  А ще – в умовах постійних атак ми оновили понад 2300 км ліній електропередач, побудували нову підземну лінію протяжністю 23 км та модернізували високовольтну підстанцію.  Це все — для того, щоб мешканці регіону мали більш надійне електропостачання навіть у воєнний період. І за кожною такою роботою стоїть нездоланна команда наших енергетиків.

Тільки цифри

Для 1,2 млн мешканців Дніпропетровщини енергетики повернули світло з початку великої війни.

Понад 2300 км ліній електропередач оновили дніпровські енергетики за останній час.

23 км — протяжність нової підземної лінії, яку побудували фахівці ДТЕК «Дніпровські електромережі».

Напередодні свята, під час 45-ї чергової сесії міськради Дніпра, Борис Філатов вручив відзнаки енергетикам, що працюють у місті.

— Ми і далі віддаватимемо належне всім, хто у важкий воєнний час працює на благо Дніпра та підтримує його людей, — наголосив мер.

Серед нагороджених — прості монтери, слюсарі, мотористи та машиністи, які допомагали відновлювати енергосистеми після блекаутів та ракетних обстрілів росії.

У Володимира Радченка свій ювілей

Нагороду від мера Дніпра в цей день отримав і Володимир Радченко – працівник компанії ДТЕК «Дніпровські електромережі». Журналіст «НМ» зустрівся з працівником енергетичного фронту: згадали минулорічні відключення світла через ворожі удари, поговорили про те, як  героїчні фахівці-енергетики долали їхні наслідки, як вдавалося повертати людям світло та про висновки, що були зроблені після цих екстремальних ситуацій.

Сьогодні, в професійне свято енергетиків, 35-річний мешканець Дніпра, відзначає і власне — перше п’ятиріччя успішної роботи в ДТЕК «Дніпровські електромережі». Він працює електромонтером з ремонту кабельних мереж. Свого часу успішно навчався у Дніпропетровському транспортно-економічному технікумі, а також щороку отримує нові знання та навички у корпоративній Академії ДТЕК.

Спеціалізація Володимира — ремонти кабельних ліній електропередач, що знаходяться під землею. Навіть у мирний час — це достатньо складне завдання. Варто врахувати, що значна частина таких ліній прокладена ще за радянських часів, тому вони виходять з ладу частіше.

До того ж за останні роки значно зросла кількість та сукупна потужність електричних приладів, якими користуються споживачі: бойлери, системи електричного опалення, різноманітна побутова техніка. Через це мережі перевантажуються, що теж призводить до аварійних ситуацій.

Ворожі атаки на українську інфраструктуру ще більше ускладнюють ситуацію і додають роботи енергетикам. З початку повномасштабного вторгнення рф фахівці ДТЕК Дніпровські електромережі повернули світло для майже 1,2 млн мешканців Дніпропетровщини, будівлі яких були знеструмлені через бойові дії.

Тож Володимир разом із колегами постійно працюють над тим, щоб оновлювати та ремонтувати лінії, що виходять з ладу.

30 виїздів на відновлення, пошкоджених ворогом, ліній

Складний, холодний і темний осінньо-зимовий сезон 2022 року став справжнім випробуванням для дніпровських енергетиків.

— Наприкінці жовтня почалися екстрені та стабілізаційні відключення, — розповідає Володимир. — Восени та взимку ми дуже часто ремонтували кабельні лінії, пошкоджені внаслідок прильотів. А також відновлювали ті, що виходили з ладу через перенавантаження мереж.

У ситуації, коли по всій країні мережі виходили з ладу через удари ворога, роботи в енергетиків стало надзвичайно багато.

— Бувало, що вже наприкінці робочого дня телефонував керівник, повідомляв, що є аварія на певній локації, — каже енергетик. — Приміром, вийшла з ладу підстанція, від якої живиться одразу кілька багатоквартирних будинків. Тож ми продовжували працювати, якщо треба — вночі. Головне — виконати роботу, все відремонтувати та повернути людям світло.

Відключень, через ворожі атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури, було чимало. Енергетики працювали невтомно. Володимир пригадує, що за минулу осінь та зиму близько 30 разів брав участь у відновленні кабельних ліній, пошкоджених через атаки противника.

Ця робота — дуже непроста, адже кабельні лінії прокладені під землею. Як відбувається ліквідація аварії? Цікавимось у фахівця.

— Ми виїжджаємо безпосередньо на місце, — розповідає Володимир. — Разом з фахівцями електротехнічної лабораторії знаходимо ключове пошкодження. З допомогою екскаватора обережно розкопуємо ділянку, де прокладено кабель. Якщо треба — працюємо лопатою. Знаходимо лінію, визначаємо пошкодження. Потім замінюємо або ремонтуємо кабель, фіксуємо його муфтами, закопуємо.

Головне – командна взаємодія

Кожна така операція може тривати кілька годин, часто роботи проводять вночі.

— Одного разу лагодили кабельну лінію на масиві Придніпровськ, — згадує енергетик. — Роботу закінчили о 5 ранку. О шостій вже увімкнули подачу електрики мешканцям житлових будинків. На щастя, часто трапляються хороші люди, які розуміють, що саме завдяки енергетикам у них є світло навіть після масштабних атак, і тоді приємно працювати. А ми завжди відремонтуємо і включимо!

Минулорічні відключення стали складним випробуванням для всієї країни, суспільства та енергетиків, зокрема.

— Головний висновок з цього такий: у наш час дуже важливо, щоб була електрика, — каже Володимир. — Все працює завдяки електроенергії: підприємства, транспорт, зв’язок, у людей є робочі місця, є зарплати. В домівках — світло та тепло. Магазини працюють, можна купити та приготувати поїсти. Тож, безумовно, нашій державі треба посилювати енергетичну галузь. А ми на своїй ділянці будемо робити все від нас залежне, щоб забезпечувати надійне постачання електрики: це — важливе завдання, яке ми виконуємо крок за кроком.

Велике значення у роботі енергетиків має командна взаємодія.

— У нас в компанії багато підрозділів, всі роблять свою справу, — каже він. — Приміром, разом з нами ліквідацією пошкоджень на кабельних лініях займаються фахівці з електротехнічної лабораторії. Трансформаторами займаються профільні фахівці. Тільки разом ми тримаємо енергетичний фронт. Без колег складно буде працювати. Тож усіх вітаю з нашим професійним святом, бажаю здоров’я та мирного неба — якнайшвидше!

Робота для чоловіка — вкрай важлива, а джерело сил та любові — родина. Увесь вільний час Володимир, багатодітний турботливий батько, намагається проводити з рідними. Він щасливо одружений вдруге, разом з дружиною дбає про сина та донечку, також виховує двох дочок від першого шлюбу. Наш герой вправно займався футболом, а також серед його захоплень, коли видається трохи вільного часу — риболовля.

Бажаємо Володимиру та усім його колегам-енергетикам всіляких гараздів та дякуємо за те, що завжди повертають нам світло!

Автор Максим ЗАБУГА.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: