Skip to content

Працевлаштування, навчання та фінансова допомога: життя українських біженців у Чехії

Працевлаштування, навчання та фінансова допомога: життя українських біженців у Чехії

З початком повномасштабного вторгнення українці масово почали виїжджати з країни та шукати притулок по всьому світу. На сьогоднішній день в Європі знаходяться близько 90% усіх українських біженців. Одна з країн, де частіше за все зупиняються українці – Чехія. Наразі вона посідає 3 місце за кількістю зареєстрованих українських біженців. Станом на вересень 2023 року у Чехії мешкає понад 360 тисяч вимушених українських мігрантів. Як живеться біженцям у Чехії, яку допомогу отримують та чи виплачують їм гроші, – розповість «Наше місто».

Наразі декілька сотень українських біженців обрали Чехію в якості тимчасового прихистку від війни. На початку осені цього року уряд Чехії повідомив, що буде обговорювати пропозицію продовжити тимчасовий захист біженців до березня 2025 року, але наразі віза діє до весни 2024 року.

Де можна отримати гуманітарну допомогу будучи біженцем в Чехії

Чехія продовжує допомагати вимушеним українським мігрантам у різних напрямках. У країні є маса різноманітних пунктів та організацій, які надають гуманітарну допомогу та підтримку українцям, аби полегшити складні життєві обставини.

Червоний Хрест

Однією з найвідоміших гуманітарних організацій в Чехії є Червоний Хрест. Організація здійснює розподіл продуктових наборів, які включають основні харчові продукти та предмети першої необхідності. Для отримання допомоги від Червоного Хреста, українські громадяни можуть звернутися до найближчого відділення організації або зателефонувати на гарячу лінію, де нададуть детальну інформацію про процедуру отримання допомоги.

Šatník Praha

Вже давно в Чехії працює благодійна організація, яка допомагає матерям-одиначкам зі скрутним становищем. Šatník Praha, яка українською перекладається як «Празький гардероб», з початку війни намагається максимально використовувати свої ресурси для допомоги українцям. Тож тут біженці можуть отримати одяг та інші необхідні речі.

Центр допомоги Петра Оліва

Важливим Центром гуманітарної допомоги українцям є волонтерська організація, яку очолює Петр Оліва. Ще з 2015 року він з власної ініціативи займається збором допомоги для українських військових та школярів Донеччини та Луганщини. У 2020 році Петр Оліва відкрив Центр у праці, який сьогодні активно займається допомогою для українських біженців.

Грошові виплати для біженців у Чехії

Працевлаштування, навчання та фінансова допомога: життя українських біженців у Чехії

Літом цього року Чехія прийняла новий законопроект «Lex Ukrajina», в якому прописані зміни стосовно фінансової допомоги для українських біженців. Згідно зі проектом, українцям перші 6 місяців мають виплачуватися 4860 крон. Біженці з інвалідністю та пенсіонери отримують більше – 7290 крон для дорослих і 5235 крон для дітей. Для дітей від 6 до 10 років гуманітарна виплата становитиме 1.2 розміру прожиткового мінімуму.

Розмір виплат також залежатиме від доходу біженців. Інформацію про це необхідно буде надати при подачі документів на виплати. Якщо протягом 150 днів з моменту отримання тимчасового захисту дорослі працездатні мігранти не знайдуть роботу – розмір виплат зменшиться до 3130 крон.

Чи можна отримати безкоштовне житло у Чехії

В Чехії для біженців є можливість отримувати безкоштовне жило. Проте воно надається, як правило, тільки на 150 днів. Виключенням з цього правила є українці з тяжким матеріальним положенням. До того ж якщо людина не проживатиме в отриманому житлі понад 10 днів без поважної причини – право безплатно проживати в оселі втратиться.

Варто зауважити, що отримавши безкоштовне житло, українці не будуть отримувати грошові виплати.

Скільки заробляють українські біженці в Чехії

Як повідомляють в Чехії, дві третини українських біженців вже працевлаштовані. Проте лише 30% знайшли роботу відповідної кваліфікації, яку мали в Україні. Натомість 41% працевлаштованих українців-біженців змушені виконувати менш кваліфіковану роботу, часто не за своїм фахом. Однією з причин складності в пошуку роботи є мовний бар’єр.

Заробітна плата біженців залежить від регіону та сфери діяльності. Середня зарплата коливається в межах 18-35 тис. крон на місяць, що у гривнях становить приблизно від 30 тис. грн до 60 тис. грн. Роботодавці в Чехії найчастіше шукають медсестер, будівельників, спеціалістів у різних галузях промисловості, освіти, у сфері обслуговування.

Працевлаштування, навчання та фінансова допомога: життя українських біженців у Чехії

Чи є можливість навчатися безкоштовно біженцям

Навчання в школах Чехії

Державна базова освіта в Чехії є повністю безкоштовною. На жаль, для більшості українських дітей вивчення чеської мови не є швидким процесом – це значно ускладнює навчання в новій школі. Проте вже з 1 вересня в деяких школах Чехії запровадили вивчення української мови, хоч і як другої іноземної.

Для вирішення проблеми мови в Чехії було створено масу безкоштовних мовних курсів як для дітей, так і для дорослих. До того ж можна обрати як стаціонарне відвідування курсів, так і онлайн.

Працевлаштування, навчання та фінансова допомога: життя українських біженців у Чехії
Image: 216790380, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia

Безкоштовне навчання в університетах

Загалом у Чехії вже давно для іноземних абітурієнтів є вибір – навчатися чеською мовою безкоштовно або навчатися однією з міжнародних мов, але на платній основі. Тому українським біженцям, як й іншим іноземцям, можна навчатися за державний кошт. Окрім того, додатковими перевагами навчання в Чехії є диплом, який визнається світом, прості умови вступу до вищу та порівняно низькі поточні витрати на проживання та харчування.

Чи можна отримати можливість безкоштовного проїзду

Вже з 1 жовтня українці втратили можливість їздити в громадському транспорті з пільговими знижками. Натомість їм доведеться купувати проїзні квитки за стандартними тарифами.

Стандартна вартість квитків на проїзд:

  • місяць (30 днів) – 550 чеських крон (885 грн);
  • квартал (90 днів) –1 480 чеських крон (2383 грн);
  • рік (365 днів) – 3 650 чеських крон (5877 грн).

Пільги залишаються для таких категорій:

  • діти до 6 років у супроводі старшого – безоплатний проїзд;
  • діти 6−15 років – безоплатний проїзд у Празі та за 50% вартості проїзду у регіоні;
  • діти 15−18 років та студенти 18−26 років – пільговий проїзд у Празі та 50% вартості у регіоні;
  • пенсіонери 60−65 років – пільговий проїзд у Празі;
  • пенсіонери від 65 років – безоплатний проїзд у Празі, знижка 50% у регіоні;
  • люди з інвалідністю – у Празі проїзд безкоштовний за виключенням поїздів, у регіоні знижка 75%.

Де знайти безкоштовні медичні послуги для українських біженців

Українські біженці отримують безкоштовне медичне страхування у Чехії лише перші 150 днів, а потім потрібно самостійно оплачувати страховку. Для самозайнятих людей страховка коштує 2722 чеських крон.

При цьому студенти від 18 до 26 років, які навчаються в середніх школах або університетах Чехії або України, не повинні сплачувати за страховку.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна

Позначки: , ,

Поділитися: