Skip to content

Телеграф, шаховий клуб та ресторан: таємнича історія будинку в центрі Дніпра

Триповерховий будинок, розташований по вулиці Вернадського, 27 – одна з найбільш вишуканих пам’яток архітектури у Дніпрі. Головний фасад із ретельно продуманими об’ємами та якісною проробкою деталей неабияк приваблюють поціновувачів еклектики. Історія цієї споруди не менш цікава. Детальніше про це повідомляє сайт «Наше Місто» з посиланням на Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради.

Історія «прибуткового будинку» – пам’ятки архітектури місцевого значення бере свій початок в 1900-му році. Тоді купець 2-ї гільдії Яків Вільчур придбав у дворянки Анастасії Харченко частину її садиби по Новодворянській вулиці. Проект будівництва було замовлено видатному архітектору В.О. Шретеру. 

Триповерховий будинок на шість великих квартир було оформлено в стилі еклектики. На першому поверсі розмістилися Управління Катеринославського поштово-телеграфного округу (зроблено окремий вхід) та квартира керуючого округом. Інші квартири використовувались під житло для заможних мешканців.

Після встановлення в місті радянської влади, будівлю було націоналізовано, квартири перетворено на комунальні, приміщення колишньої канцелярії використовували різні банківські установи.

В 1930-ті роки до правого бічного фасаду було прибудовано будівлю інституту зернових культур. В післявоєнний час в приміщеннях Пам’ятки розмістилися ректорат, приймальна комісія та частина кафедр сільськогосподарського інституту. Під час проведення капітального ремонту було демонтовано купол над центральним ризалітом та замінено покрівлю. Після переїзду учбового закладу, приміщення знову було переплановано під квартири.

В 1962 році в правому крилі (1 поверх і підвал) відкрився шаховий клуб.

В 2000-2010 роках більшість квартир було переплановано під офісні приміщення, магазин та ресторан (частина підвалу шахового клубу, влаштовано вхідний приямок, з двору демонтовано терасу і прибудовано об’єм обідньої зали та кухні).

Новини Дніпра: історія прибуткового будинку - Наше Місто

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Поділитися: