У Нацбанку прив’язали скасування фіксованого курсу валюти не до конкретного часу, а до макроекономічних показників. Утримувати долар на рівні 36,56 грн у регуляторі мають намір доти, доки ситуація на валютному ринку не покращиться, а інфляція не стабілізується. Про це повідомляє сайт «Наше Місто» з посиланням на Obozrevatel.
Сама ж фіксація курсу гривні позитивно вплинула на економіку України під час війни, розповів голова Нацбанку Андрій Пишний. За його словами, без цього «торішня інфляція становила б близько 34% замість 26,6%».
«Процес скасування фіксованого курсу визначатиметься не часовими межами, а наявністю необхідних макроекономічних умов. До їхньої появи офіційний курс залишатиметься фіксованим», – пояснив Пишний.
На його думку, такими умовами є:
- зменшення ролі Нацбанку у балансуванні ринку;
- повернення здатності інфляції бути номінальним якорем для очікувань.
Найнижчий курс з літа
У лютому готівковий курс гривні по долару помітно зміцнився. Зокрема, середньозважений курс операцій продажу готівкової валюти склав 39,89 грн/долар, а на кінець місяця – 38,94 грн/долар. Це найнижчий курс із серпня та 21 липня 2022 року відповідно.
Як пояснив глава парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, на стабілізацію валютного ринку вплинули кілька факторів. Зокрема:
- рішення НБУ щодо збільшення норм обов’язкового резервування за вкладами на вимогу;
- припинення монетизації дефіциту бюджету;
- ритмічне надходження зовнішньої фінансової допомоги у запланованих обсягах;
- продовження дії спеціальних депозитних продуктів;
- підготовка до весняної посівної кампанії;
- стабілізація валютних очікувань на тлі порівняно кращої ситуації в енергетиці та відсутності повномасштабної ескалації на річницю початку війни.