Skip to content

Що таке блекаут та чим він небезпечний: пояснення від колишньої співробітниці ДТЕК

Софія Танченко

Новини Дніпра: Що таке блекаут та чим він небезпечний

Останніми тижнями російські окупаційні війська завдають ракетних ударів по об’єктам критичної інфраструктури. Зокрема, від від ворожих атак страждає вся енергосистема України. В усіх регіонах країни почалися стабілізаційні та віялові відключення електроенергії. І все робиться для того, аби не сталося блекауту. Про його ймовірність вже неодноразово наголошувала центральна влада. І не дарма нам варто його боятися. Колишня співробітниця ДТЕК “Дніпровські електромережі” Віра Козирьова пояснила на прикладі США, що блекаут і чому нам краще потерпіти короткотривалі відключення електроенергії, передає “Наше місто”.

Що ж таке блекаут

Блекаут (від англ. blackout) – це пригода, яка призводить до масового відключення електропостачання району, міста чи країни.

Козирьова розповіла про три найважчих блекаути, які пережили свого часу США у 1965, 1977 та 2003 роках.

Блекаут у 1965 в США стався через аварію в Онтаріо, поблизу кордону зі штатом Нью-Йорк. Тоді вийшла з ладу лінія електропередач Ніагарського енерговузла через спрацювання електромеханічного реле, яке було неправильно запрограмоване.

Близько 25 млн осіб на площі приблизно 207 000 км² залишилися без електроенергії на термін до 12 години у семи штатах США та двох провінціях Канади.

В 1977 блекаут стався через влучання блискавки у підстанцію на річці Гудзон, яка перенаправляла до міста електроенергію з атомної станції. Протягом години ще два удари блискавок призвели до перезавантаження підстанцій та ліній та остаточно добили енергосистему Нью-Йорка. В результаті вже о 21:36 мегаполіс поринув у темряву. Почались масові напади мародерів, пожежі, хаос.

Блекаут у 2003 також стався через аварію та неуважність персоналу електростанції.

Краще трохи потерпіти, ніж залишитись без світла взагалі

Але в Україні зовсім інша ситуація. Наше енергосистема виходить з ладу не через аварію чи влучання блискавки. В країні майже 9 місяців йде війна і ворог підступно обстрілює наші об’єкти критичної інфраструктури.

У таких надскладних умовах наші енергетики роблять усе можливе, аби утримати енергосистему від повного розвалу.

“Особливості енергетики в тому, що процес вироблення та споживання електроенергії одночасний – яке навантаження підключене, така має бути вироблена потужність. Тобто спожита потужність дорівнює згенерованій потужності тепловими електростанціями, атомними та гідроелектростанціями, – розповідає колишня співробітниця ДТЕКу. – Якщо спожита потужність більша за згенеровану – падає напруга і частота (стає менше 50 Гц), і починає спрацьовувати автоматика, відключати частину ліній, щоб знизити навантаження. А частину ліній відключають диспетчери”.

Тому наразі краще перетерпіти стабілізаційні відключення, ніж довести енергосистему країни до повного блекауту.

“Це хаотичний розвал енергосистеми та раптове повне відключення. Коли шахтарі без примусової вентиляції повітря залишаються під землею і неможливо підняти їх із шахт. Люди застрягають у поїздах метро, відключається світло у лікарнях під час складних операцій тощо”, – говорить жінка.

Навіть якщо пташині ферми залишаться без електроенергії, то це буде катастрофою. Ми з вами залишимось без м’яса та яєць.

Перераховувати ще можна довго. Тому давайте триматися і чекати. Не так вже й катастрофічно залишитись на 4 чи навіть 12 годин без світла знаючи, що його все ж таки ввімкнуть.

Категорія: Важливо, Війна, ЖКГ, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: