Skip to content

Продаж антибіотиків з 1 серпня: у Дніпрі розповіли, як отримати електронний рецепт

Юліанна Кокошко

Продаж антибіотиків з 1 серпня - Наше Місто

З 1 серпня 2022 року українські пацієнти почали отримувати електронні рецепти на придбання антибіотиків. А це означає, що поступово в нашій країні сягає небуття епоха самолікування антибактеріальними препаратами. Нововведення діятиме у межах перехідного періоду у медичних установах, які працюють з електронною системою. Кому та навіщо це потрібно, дізнавались журналісти сайту “Наше місто“.

У Європі та США – лише за рецептами

Зрозуміло, що антибіотики сьогодні незамінні при лікуванні деяких захворювань. Інфекціоністи вважають, що такі препарати збільшили тривалість людського життя в середньому на 20 років. Разом з тим, безконтрольний прийом антимікробних препаратів може приховувати чимало шкоди. Саме з цієї причини світова медична спільнота активно бореться з безвідповідальним прийомом протимікробних ліків. Слід зазначити, що нові антибіотики не виробляються вже понад 15 років. Ті самі, які є зараз, на думку представників Всесвітньої організації охорони здоров’я, використовуються нераціонально. Фахівці зазначають, що надмірне та неправильне використання антибіотиків призводить до появи стійкості до них – так званої антибіотикорезистентності. В результаті не завжди вдається перемогти бактеріальні інфекції за допомогою ліків, які раніше допомагали.

Пандемія коронавірусу лише ускладнила цю ситуацію. І хоча медики давно і наполегливо розповідають про те, що віруси антибіотиками не лікуються, проте антибіотики не втрачають своєї популярності. З одного боку, деякі лікарі, причому не лише в Україні, безпідставно прописують антибактеріальні препарати – так, про всяк випадок. З іншого боку, не звертаючись до лікаря, люди часто призначають собі самі. Отже, неправильне використання антибіотиків призводить до появи стійких до лікування бактерій та створює ризик побічних ефектів. Саме тому антибіотики повинен призначати лікар, він зобов’язаний виписати на них відповідний рецепт. Не дарма сьогодні у більшості країн Західної Європи та США купити антибіотики без консультації з фахівцем не можна. Їх призначають лише за наявності серйозних показань та продають виключно за рецептом лікаря.

Україна вступить у перехідний період

Не дивно, що таким же шляхом вирішили рухатися і в Україні. У найближчій перспективі всі антибіотики в нашій країні продаватимуться виключно за рецептами, причому електронними.

 “Якщо медустанова не підключена до електронної системи, то вона може виписувати паперовий рецепт, – пояснює директор Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталія Будяк. – Електронний рецепт можна отримати у будь-якого лікаря незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Однак необхідною умовою є реєстрація в електронній системі охорони здоров’я. Кожен пацієнт може це зробити або уклавши декларацію, або зареєструвавшись у системі будь-якого лікаря”

Перехідний період триватиме до кінця 2022 року. Протягом нього лікарі та аптеки тренуватимуться та поступово підключатимуться до програми. Це зроблено для того, щоб і у медиків, і у працівників аптек була можливість навчитися робити все без помилок і задовольнити потреби пацієнтів. Протягом перехідного періоду пацієнти зможуть купувати антибіотики як за паперовим, так і за електронними рецептами. До 2023 року можна буде придбати антибіотики і без рецептів.

 “Повноцінний запуск цієї програми планується з 2023 року, – повідомляє Наталія Будяк. – Зрозуміло, рішення остаточно затверджуватиметься відповідно до ситуації в нашій країні. Сьогодні ми говоримо про те, що всі рецептурні препарати в Україні бажано відпускати за електронними рецептами. З антибіотиками ми робимо перший крок на шляху впорядкування відпустки всіх рецептурних препаратів. Це унеможливить використання антибіотиків і сильнодіючих препаратів не за призначенням. Також пацієнт буде захищений від антибіотикорезистентності, яка зараз дуже поширена через неконтрольований прийом антибіотиків. Крім того, лікар зможе завдяки електронному рецепту відстежувати, чим раніше лікувався пацієнт. Тобто у виграші будуть і медики, і ті, кого вони лікують”.

Наслідки самолікування сумні

Дніпровські лікарі дуже раді тому, що в царстві антибіотиків нарешті буде наведено лад. Вони вже давно втомилися розривати наслідки безконтрольного прийому препаратів їхніми пацієнтами.

“Для мене та для моїх колег це хвора тема, – зізнається Маргарита Булгакова, сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №8. – Вільний доступ антибіотиків дуже погано позначається на здоров’ї пацієнтів. Самі вони не знають, як правильно підібрати антибіотик, але до лікаря часто звертатися не поспішають. Купують ліки за порадою подруги, сусідки, фармацевта в аптеці. Зазвичай відштовхуються від ціни. Сильнодіючі антибіотики або дуже дорогі або дуже дешеві. Залежно від свого матеріального добробуту люди собі «призначають» лікування. В результаті до лікаря такі пацієнти зазвичай приходять після того, як вже випили кілька видів антибіотиків, і їм нічого не допомогло. А ми не знаємо, чим їх лікувати. Тому що після прийому певних препаратів допомогти може лише стаціонар – сімейному лікареві залишається лише розвести руками”.

А ще, за словами Маргарити Булгакової, резистентність до антибіотиків може призвести до того, що коли справді настане час використовувати той чи інший антибактеріальний препарат, це буде марно. Він не допоможе, і людина не зможе вилікувати навіть банальну ангіну. Проблем із купівлею антибіотиків за рецептами, на думку лікаря, не повинно бути. Адже рецепт виписується на речовину, що діє, а не на торгову марку. Одна й та сама діюча речовина міститься у різних ліках. Тому прийшовши в аптеку, пацієнт може вибрати той препарат, який буде в наявності і влаштує його за ціною. Юліанна Кокошко

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра

Поділитися: