Українська Вікіпедія (інтернет-енциклопедія) називає його українським науковцем і мислителем, російська — російським, і це той випадок, коли слушними є обидва твердження: він мав дві батьківщини і працював на дві країни. Ба, навіть на три: Російську імперію, Українську державу та Радянський Союз. Ім’я академіка Володимира Вернадського, ученого- енциклопедиста, засновника кількох наук, основоположника вчення про біосферу та ноосферу, у листопаді 2015 року отримала дніпровська вулиця Дзержинського.
КОЗАЦЬКЕ КОРІННЯ
Володимир Вернадський народився 155 років тому, 12 березня 1863-го, в Санкт-Петербурзі, де його батько викладав фінансове право і політекономію в Олександрівському ліцеї та служив у Статистичному комітеті міністерства внутрішніх справ. Іван Васильович Вернадський народився і виріс у Києві та вів свій родовід від литовського шляхтича Верни, що пристав до запорозьких козаків і служив у війську Богдана Хмельницького. Від батька Володимир багато дізнався про українську історію та культуру, про визначних особистостей — Шевченка, Квітку-Основ’яненка, Куліша, Костомарова, котрих той знав особисто.
1868 року Вернадські переселилися до Харкова, де був більш сприятливий для хворого Івана Васильовича клімат. У десять років Володя вступив до Першої харківської гімназії. На канікулах родина навідувала родичів на Полтавщині: там хлопець знайомився із побутом українського села, бував на ярмарках, слухав народні пісні та милувався природою.
ОПАНУВАННЯ НАУКИ
1876 року Вернадські повернулися до Петербурга. Після гімназії Володимир вступив на природознавче відділення фізико-математичного факультету Петербурзького університету. Серед його вчителів були хімік Дмитро Менделєєв і Василь Докучаєв, засновник школи ґрунтознавства. На другому курсі Вернадський увійшов до народницького гуртка, члени якого пропагували «зближення» інтелігенції з народом. На одному його засіданні 1885 року він познайомився із Наталею Старицькою, батько котрої теж походив з козацько-старшинського роду. За рік вони побралися і прожили, за словами вченого, «душа в душу и мысль в мысль» майже 56 років та виховали двох дітей — сина Георгія і доньку Ніну.
Закінчивши університет, Вернадський залишився там працювати хранителем мінералогічного кабінету. У 1888—1890 роках виш відрядив його для продовження навчання і підготовки до професорського звання до Італії, Франції та Німеччини. Докторську дисертацію Володимир захистив 1897-го при Петербурзькому університеті, хоча в цей час уже був приват-доцентом Московського університету, куди його 1890 року запросили викладати мінералогію та кристалографію. Від 1898-го він — професор, від 1906-го — член- ад’юнкт Імператорської Санкт-Петербурзької академії наук, з 1908-го — її екстраординарний академік. У цей час Вернадський захопився новими для себе науками — радіогеологією (зокрема, організовував експедиції для пошуку й вивчення радіоактивних мінералів), біогеохімією, філософією.
УКРАЇНСЬКИЙ ПЕРІОД
Заглиблений у науку, Вернадський разом з тим знаходив час на політику і громадську діяльність. Він був кадетом — членом партії конституційних демократів, які виступали за створення в імперії виборного парламенту; за свободу слова, совісті, зібрань, недоторканість особи та життя. Його двічі обирали членом Державної ради — найвищого законодавчого органу імперії, що з 1906 року діяв паралельно з Державною думою. Після Лютневої революції Вернадський обійняв посаду товариша міністра освіти Тимчасового уряду.
Більшовицького перевороту вчений не прийняв, як не приймав будь-якого насильства. Із родиною він перебрався в Україну. До цього часу Вернадський щонайменше раз на рік бував на Полтавщині — гостював із сім’єю у батьків дружини, брав участь в експедиціях, вивчав тамтешні історичні пам’ятки. А 1913 року він придбав 12 десятин землі у селі Шишаки під Полтавою і звів будинок в українському стилі за проектом Василя Кричевського (у громадянську війну дім пограбували й спалили). З 1914-го Вернадські проводили у Шишаках літо, сюди ж переїхали восени 1917-го.
Коли наприкінці квітня 1918 року до влади у Києві прийшов гетьман Скоропадський, Володимира Івановича запросили до української столиці. Він очолив комісію з організації Академії наук та Національної бібліотеки при ній (яка згодом отримала його ім’я), а також комісії з питань вищої освіти. 14 листопада відбулося урочисте відкриття Української АН, президентом якої обрали Вернадського. Згодом ця установа стала основою для радянської Всеукраїнської АН.
РАДЯНСЬКИЙ ПЕРІОД
Сподівання вітчизняних революціонерів на те, що постане самостійна Україна, не справдилися. Після остаточної окупації України більшовиками Вернадський повернувся до Петрограда. 14 липня 1921 року вченого заарештували. На допиті він зрозумів, що його намагаються звинуватити у шпіонажі, проте невдовзі його звільнили. Згодом Володимир Іванович дізнався, що президент російської АН заступився за нього, надіславши телеграми Леніну та наркому освіти Луначарському.
Вернадському кілька разів випадала можливість емігрувати (зокрема, коли упродовж 1922—26 років він на запрошення паризького університету Сорбонна читав лекції з геохімії), але він не скористався нею (на відміну від сина й дочки), бо більше за власний комфорт ученого непокоїла наука. Якби він мав достатньо коштів на створення дослідницького центру чи лабораторії або знайшов спонсорів, імовірно, став би ще й європейським чи американським ученим, але можливість продовжити наукові дослідження він бачив тільки у СРСР.
Упродовж 1922—1939 років Вернадський був директором Радієвого інституту; по 1930-й — головою комісії з вивчення природних виробничих сил Росії; був одним із авторів державного плану електрифікації Росії (ГОЭРЛО). 1927 року при АН СРСР створив відділ живої речовини і комісію з вивчення важкої води.
1943 року з нагоди 80-річчя «за багаторічні видатні праці в області науки й техніки» вченому присудили Сталінську премію І ступеня.
Наприкінці грудня 1944-го у Вернадського стався інсульт. 6 січня 1945 року Володимира Івановича не стало.
Категория: Архив, Новости Днепра, Общественные и социальные новости Днепра, Особое мнение
Метки: академик Вернандский