Світлана Пилипівна вже майже 60 років живе у п’ятиповерхівці на Мануйлівському проспекті і пам’ятає, яким він був на початку 1960-х.
Мріяла потанцювати біля альтанки
1959 року сім’я отримала двокімнатну квартиру від металургійного заводу.
— Як же ми зраділи звістці про бажане житло! Хоч квартира і невелика, але затишна та світла, — розповідає жінка. – Пам’ятаю, як з мамою саджали квіти біля під’їзду, ходили на ковзанку. Через дорогу, де зараз знаходиться автозаправка, раніше був басейн. Ми туди часто разом з батьками ходили, там я й плавати навчилася. А Палац культури ім. Комінтерну! Там завжди влаштовували концерти, грав драматичний театр.
Зараз будинок №3 по Мануйлівському проспекту оточений багатоповерхівками, а на початку 70-х у дворі була альтанка. У вихідні там грав духовий оркестр та влаштовували танці. Світлана Пилипівна згадує, як маленьким дівчам вона разом з подружками бігала до альтанки і мріяла опинитися в колі танцюючих.
Шлях з Амура до Новомосковська
Триста років тому на місці сучасного Мануйлівського проспекту знаходилося селище заможного козака Івана Мануйловича, яке поступово перетворилося на потужний козацький осередок. Після скасування 1775 року Запорозької Січі Катерина II віддала генерал-майору Василю Попову 4500 десятин землі і слободу Мануйлівку, яку він перейменував на свою честь. Проте в документах і надалі існувала народна назва Мануйлівка.
Через селище пролягав шлях з Амура до Новомосковська. Це був торговельний та економічний зв’язок між населеними пунктами Катеринославщини. Саме тут звели перший в історії Катеринославщини міст через Дніпро, від якого пролягала дорога на Полтаву. Хоча міст невдовзі й перенесли в інше місце, шлях лишився. Тепер це вулиця Ростовська.
Освячення будинку «Просвіти»
З 1906-го по 1916 роки в Мануйлівці діяла одна з найбільших філій товариства «Просвіта» на Катеринославщині. А у грудні 1910 року навіть відбулось урочисте освячення власного будинку «Просвіти». З цієї нагоди надійшло багато вітальних листівок, зокрема від Олени Пчілки. А Микола Лисенко надіслав товариству збірник українських пісень із власним підписом. Але 1916 року у приміщенні «Просвіти» відбулись обшуки, книжки описали, а філію закрили. Просвітяни не могли приховати свого обурення. Але скарги не дали результатів. Таким чином царський режим закрив останню «Просвіту» у Наддніпрянській Україні.
— Для мене Мануйлівка асоціюється з Миколою Васильовичем Биковим, людиною, яка перетворила Катеринославщину з глухої провінції на динамічне і культурне місто, — розповідає кандидат історичних наук Олег Репан. — За діяльність, яка не подобалася російському уряду, його виключили з Петербурзького університету і він повернувся у рідний маєток у Мануйлівці. Він сам видавав газети (зокрема «Добру пораду» — першу українську в нашому місті), працював як журналіст, допомагав мануйлівській «Просвіті» та місцевій школі. Тривалий час у нього жив його друг, відомий письменник і фольклорист Іван Манжура.
До речі, садиба Миколи Бикова знаходилась на місці сучасної лікарні №9. А після його смерті її поділили між собою сини Бикова — Василь та Микола. На жаль, 1943 року, під час боїв за визволення міста, будинок був зруйнований.
До 2015 року Мануйлівський проспект носив ім’я радянського революціонера Петра Воронцова, але внаслідок декомунізації йому повернули історичну назву.
Цікаві факти:
-У Дніпровській міській клінічній лікарні № 9, яка розташована за адресою: пр. Мануйлівський, 29, функціонувала амбулаторія — перший та єдиний диспансер Амур-Нижньодніпровського району;
-Будинок №8 на Мануйлівському проспекті став полотном для мурала під час благодійного арт-фестивалю «Dnipro Mural Fest 2017». На ньому зображена козацька чайка з гербом України на вітрилах;
-На місці колишнього стадіону Комінтерну побудований один із найбільших храмів Амур-Нижньодніпровського району – на честь преподобного Серафима Саровського чудотворця;
-На Мануйлівському проспекті розташована Централізована система бібліотек для дітей.
Чи знають городяни про нову назву?
Світлана, 44 роки:
— Так, дізналась про перейменування проспекту завдяки новим табличкам на будинку поблизу міської лікарні №9.
Даниїл, 18 років:
— До перейменування ставлюся негативно, адже на моїх очах змінюється історія, яка формувалася десятиліттями. На мою думку, зараз є важливіші питання, ніж перейменування міст, районів, проспектів, вулиць.
Юрій, 22 роки:
— Живу у цьому районі багато років, але про перейменування дізнався тільки зараз. Особисто для мене немає різниці, як саме називається проспект.
Жителі вважають:
Недоліком Мануйлівського проспекту є невелика кількість продуктових магазинів. Через це багатьом його жителям доводиться їздити на Слобожанський проспект. Там же розташовані й заклади відпочинку — кафе, ресторани тощо. Проблем із транспортом немає — безперервно курсують тролейбуси №3, 15 та 20, а також декілька маршрутних таксі.
Надія Мішина
Категория: Архив, Новости Днепра, Общественные и социальные новости Днепра, Особое мнение