В Дніпропетровській області з’явився перший в Україні інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ).На відкриті центру були присутні перша леді України Марина Порошенко, голова ДніпроОДА Володимир Резніченко та радник голови ДніпроОДА Юрій Голік. Про це кореспондент «НМ» дізнався з місця події.
Відкриття першого інклюзивно-ресурсний центр
Центр розташовано на базі Солонянської середньої школи № 1. Він надаватиме послуги дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються в Солонянському районі. В ІРЦ передбачені кімнати для індивідуальної роботи логопедів, практичного психолога, ресурсна кімната тощо. Всього у районі близько 80 дітей, що потребують особливого підхіду у навчанні.
Заклад облаштований за сучасними європейськими стандартами, має ігровий майданчик. Замість пандусу, який в деяких випадках може бути незручним є вантажний ліфт.
— Всі без винятку діти повинні отримувати якісну освіту. Тому наступного року інклюзивних шкіл на Дніпропетровщині стане ще більше. На обладнання для центру було виділено 1 млн. 350 тис. грн, а загальна вартість центру — близько 90 млн., — додав радник голови ДніпроОДА Юрій Голик.
У центрі – три кімнати для індивідуальної роботи та одна – для групових занять. Школярі займатимуться з логопедом, дефектологом, психологом та корекційними педагогами.
— Відкриття в Солоному першого Інклюзивно-ресурсного центру в Україні — це приклад того, що створити сучасний простір для особливих дітей реально навіть за короткий проміжок часу. Створення ІРЦ є важливим кроком у формуванні сучасної системи кваліфікованого супроводу дітей з особливими освітніми потребами протягом навчання від 2 до 18 років. Подібні установи запрацюють на рівні територіальних громад та районних центрів в Україні з 1 вересня 2018 року. Вони будуть надавати послуги, використовуючи світові методики, — зазначила перша леді України.
Задля фізичного розвитку дітей у приміщенні облаштували кімнату лікувальної фізкультури. Спортивні заняття проводитиме лікар-реабілітолог.
Ресурсна кімната розділена на дві зони: корекційно-розвиткову – для занять з вузькопрофільними спеціалістами та соціально-адаптаційну – для здобуття побутових навичок.
Особливістю центру є його інтерактивна підлога. За допомогою сучасних цифрових технологій зображення відбивається на долівці і створює віртуальний «килим».
— Покриття працює в режимі реального часу, має звукові ефекти, реагує на рухи й ніби оживає. Незвична підлога позитивно впливатиме на дитячу психіку та дозволятиме в ігровій формі пізнавати світ, – розказав директор Інклюзивно-ресурсного центру Олена Демченко.
Батьки можуть спостерігати за роботою фахівців, щоб продовжувати її вдома.
— Займаюся з Вікою і вдома. Вона дуже здібна дівчинка, але на жаль, моя має вади слуху та ходить у слухових апаратах. Їй необхідні щоденні заняття з дефектологом та логопедом. Три рази на рік ми їздимо до реабілітаційного центру до Придніпровська. Ми дуже щасливі відкриттю спеціалізованого центру, бо він знаходиться поруч із домом, у Солоному, — поділилася мама 5-річної Віки Наталія Демченко.
Діти з обмеженими можливостями мають свободу в переміщенні. У центрі відсутні сходи та пороги. Вхідні двері відчиняються автоматично під час натискання на кнопку.
— Завдяки децентралізації в школах Дніпропетровщини розпочалась реконструкція відповідно до вимог особливих дітей. Ми намагаємося робимо навчальні заклади зручними для дітей з інвалідністю. Нині в регіоні вже 150 інклюзивних навчальних закладів, які відвідують близько 480 учнів. Цього року в школах облаштували більше півсотні медіатек та 18 ресурсних кімнат, — розказав голова ДніпроОДА Валентин Резніченко.
Ресурсна кімната
У ході візиту на Дніпропетровщину дружина Президента відвідала Дніпровську школу № 89, яка є учасником Благодійного Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта — рівень свідомості нації.
Навчальний заклад облаштований ресурсною кімнатою, яка оснащена інтерактивною картою та комп’ютерним обладнанням.
За проектом фонду у школі облаштували Медіатеку — простір для реалізації освітніх можливостей кожної дитини, зокрема й учнів з особливими освітніми потребами.
Дніпропетровщина входить до п’ятірки регіонів, де системно впроваджується інклюзивна освіта. Область працює над створенням у школах освітнього середовища для особливих дітей. Цей проект – частина соціальної програми голови Благодійного Фонду Порошенка, дружини Президента України Марини Порошенко.
Положення про «Інклюзивно-ресурсний центр» затверджено Кабінетом Міністрів України від 12 липня 2017 року. ІРЦ утворюються з розрахунку не більше одного центру на 7 тис. дітей, які проживають на території об’єднаної територіальної громади та не більше, ніж на 12 тис. дітей, які проживають у місті.
Фото: Катерина Гаценко