Skip to content

Дев’ятий день фестивалю «Феєрія Дніпра» (Фото)

Ростик Петровский

Ростик Петровский

Дев'ятий день фестивалю "Феєрія Дніпра". новости культура Днепр

Учорашній день приніс нам незабутню зустріч з нашою видатною актрисою, гордістю української культури народною артисткою, героєм України Адою Роговцевою. У залі глядачі, так би мовити, гронами звисали з ярусів, не було жодного вільного куточка.

Останнім часом Ада Миколаївна працює тільки зі своєю донькою Катериною Степанковою, яка поки що кинула акторство і перейшла у режисуру. Виставу «Соломон у спідниці» Л.Улицької вона поставила до 80-річчя мами у липні нинішнього року, і тепер вони возять її по всій країні. Повезло побачити її і нам.

Дев'ятий день фестивалю "Феєрія Дніпра". новости культура Днепр

На фестивалі «Феєрія Дніпра» це вже друга вистава на єврейську тему. І знову, як і у хмельничан, тут не було зовнішніх єврейських ознак – акценту, специфічних інтонацій, хіба що іноді, трошки – якийсь жест чи сумний подих. І це правильно, бо усі нинішні, навіть вже дуже старі євреї не розмовляють з акцентом – його у них немає. За радянської влади вони ще раніше за українців були позбавлені свого мовного середовища, отже мову місця, де живуть, і вважають рідною.

Хороші артисти , які не допускають неправди у своїй грі, відчувають це і не спокушаються на акцент, аби не перетворювати своїх героїв на персонажів з анекдотів. Для них важливіше інше – характер, доля, те, що нас об’єднує, щось загальнолюдське і близьке людині будь- якої національності.

От і Есфір, яку так щиро і проникливо зіграла Ада Роговцева, незважаючи на вади її характеру, викликала наше співчуття і розуміння.

Дев'ятий день фестивалю "Феєрія Дніпра". новости культура Днепр

Адже не тільки єврейські мами настільки люблять своїх дітей, що не дають їм вільно жити, вирішують усе за них, навіть головні проблеми їхнього життя, хоч вони цього і не потребують. Та у Есфірі є і своя вагома причина турбуватися про те, з ким одружиться її син. Уся її велика сім’я загинула під час війни у Бобруйську, залишилася тільки вона, син та її двоюрідна сестра Ліза, з якою вони й доживають віку. От вона й знайшла дівчину з сусідської родини Вінаверів, гарну, покірливу, розумну –
«золотко, а не дитя», і вирішила, що її Льова неодмінно з нею одружиться. Про почуття молодих людей вона й не задумувалася: дівчина дуже гарна, не може не сподобатися, ну, а що вже до її Льови, то тим паче – красень, фізик – як можна його не полюбити?

Есфір мріє продовжити традицію своєї сім’ї — брати наречених саме з тієї вулиці, де колись жили Вінавери, і продовжити майбутнім онуком своє розлоге генеалогічне
древо, щоб її кровинка не розчинилася у життєвому морі.

Природне бажання, та не так сталося, як гадалося. І син одружився з іншою, і дівчина завагітніла від коханого однокласника, і взагалі вона, виявляється не єврейка, а прийомна дочка у Вінаверів. Та яке все це має значення, якщо люди залишаються людьми. Через страшні переживання і потрясіння проводить свою норовливу і вперту героїню Ада Роговцева. Есфір навіть кидається з вікна. Та під час падіння, як вона
каже, на неї зійшло розуміння Соломона: «Усе в житті треба сприймати з
мудрістю».

Дев'ятий день фестивалю "Феєрія Дніпра". новости культура Днепр

Хочеться сказати, що у виставі приваблює не тільки грандіозна гра видатної актриси, яка показала стільки найтонших відтінків почуттів, миттєвих змін її душевного стану, але й сама постановка. Катерина Степанкова має свою команду однодумців, з якою робить вже не перший спектакль, і цей також вийшов непересічним. Таким його зробило також дивовижне легке і мінливе художнє оформлення талановитого
сценографа Тараса Ткаченка, який все робить своїми руками.

Пронизана добром музика Андрія Шустя, яка включає і українські, і єврейські пісні,
Скрипка Ярослава Попадюка, яка співає і плаче, створила єврейський
колорит. Отже ми залишали залу театру розчуленими, добрішими і, мабуть,
мудрішими.

Тетяна АБРАМОВА.

Категория: Новости Днепра, Новости Культуры Днепра, Общественные и социальные новости Днепра

Метки: ,

Поделиться: