Skip to content

Чи буде НАТО нам, як мати

Юлия Мухина

Юлия Мухина

І чому американські «томагавки» в Сирії зміцнили позиції України у війні проти Росії.

Відповіді на ці та інші важливі для всіх нас питання журналіст «Нашого міста» отримала на Київському безпековому форумі під час спілкування з представниками Альянсу, США та відомими експертами.

ЯК ПУТІН ОПИНИВСЯ В НОКАУТІ
Оскільки повідомлення про удар США по авіабазі в Сирії застало мене в Києві, одним із перших цю подію нашій газеті прокоментував відомий журналіст, спікер цього міжнародного заходу Віталій Портников.

— Назвавши ракетний обстріл з боку США по авіабазі у Сирії агресією, Путін вкотре замінив поняття, — наголосив він. — Сполучені Штати не окупують території Сирії, не завдають ударів по її мирному населенню. Останні роки вони безуспішно прагнуть домогтися там політичного врегулювання, бо цьому протидіють Росія та Іран. Удари по мирному населенню Сирії завдає російська авіація. І саме глава Кремля зі своїми соратниками несе безпосередню відповідальність за руїни у Сирії – знищене Алеппо та загиблих жінок і дітей. Саме підтримка Росії режиму Асада призвела до багаторічної війни та масових потоків біженців. Якби Путін не підтримував Асада, політичний процес у цій країні давно б врегулювався. Можливо, ще не було б миру, але і бомбардувань та хімічної зброї теж не було б.

Портников вважає, що Путін не очікував таких дій з боку США, адже Барак Обама завжди шукав політичних вирішень, а не військових. І раптом виявилося, що у Вашингтоні готові діяти оперативно, рішуче і не цікавлячись ані думкою Росії, ані її можливою реакцією. Тож тепер уже не американський президент має вигляд слабака, над яким може насміхатися російське телебачення, а сам Путін. В одну мить він перетворився з головної дійової особи на другорядного персонажа. А Росія, яка наділила себе правом ділити світ, може стати країною, яку саму поділять…
Той факт, що рішення Трампа завдати удару по Сирії відразу ж підтримали Франсуа Олланд, Ангела Меркель, Петро Порошенко, уряд Великобританії та інших країн, говорить сам за себе.
Заступник Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер переконана, що удар США по Сирії став твердим сигналом режиму президента Башара аль-Асада про недопустимість застосування хімічної зброї. Що безкарно військові злочини не минають.
Чимало зарубіжних експертів зійшлись на думці, що відтепер Путін повинен буде враховувати готовність Трампа до жорстких рішучих заходів. Що ракетний удар США зміцнив позиції України у війні проти Росії, бо якщо там легким рухом можуть запустити бойові томагавки, не будуть обтяжені сентиментами й у разі необхідності застосування м’якшої, але не менш впливової сили в Україні, якщо щось піде не так.

У ТРАМПА ДОБРЕ РОЗУМІЮТЬ, ЯКА РОСІЯ НАСПРАВДІ
Про це у коментарях нашій газеті сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Дискусії з Кремлем можна вести лише з позиції сили, сьогоднішній Росії не можна довіряти фундаментально.

— Тож будь-які справи з нею можуть вестися винятково на основі цих двох точок зору, – наголосив він. — Ця позиція підкріплюється заявами багатьох американських чиновників. У мене була можливість поговорити з державним секретарем, новим радником з питань національної безпеки, з деякими людьми з нової американської адміністрації, і я вірю, що це був дуже послідовний сигнал. Вони добре розуміють, з якою саме Росією мають справу. І ставлення до України визначають досить чітко. Ми бачимо потужні і зв’язані дії щодо нас.

Відомий експерт, член Ради з міжнародних відносин (США) Аріель Коен вважає, що хоча проросійська риторика передвиборної кампанії Трампа і зв’язки представників його оточення з РФ стали предметом розслідування ФБР та комітетів Конгресу, не можна забувати й про досить чіткі заяви держсекретаря Рекса Тіллерсона і речника Білого дому Шона Спайсера, що окупація Криму є незаконною і Росія повинна відновити територіальну цілісність України.
У тому, що позитивні меседжі для України, які протягом останнього часу доносять Тіллерсон і віце-президент Пенс, є позицією Трампа, впевнений директор ініціативи з контролю за озброєнням Інституту Брукінгса Стівен Пайфер. У США розуміють, що Росія зовсім не зацікавлена в реалізації Мінських домовленостей.

— Я питаю себе, чому росіяни нічого не роблять з цим, адже їм неважко забезпечити припинення вогню, — поділився думками він. — І розумію — вони просто бояться, оскільки розуміють, що Україна може виконати «Мінськ-2», а це Росії сьогодні зовсім не потрібно. Тому вона тисне на українську владу, щоб завадити виконувати Мінські домовленості і звинуватити її в їхньому зриві.

А ще Стівен переконаний: Захід повинен запропонувати Україні більше допомоги, якщо тут докладатимуть більше зусиль у напрямку реформування держави. Те, що робить Україна сьогодні, – демонстрація Заходу, що вона є конкурентоспроможною і надійною країною.

— Україна зробила багато в плані реформ, — звернув увагу Пайфер. – Та від вас чекають більше зусиль у боротьбі з корупцією, посиленні діяльності Антикорупційного бюро, реалізації пенсійної та земельної реформ. Щодо політики США стосовно України, тут представники вищого державного керівництва країни дали чітко зрозуміти, що основним курсом залишатиметься відданість НАТО, підтримка України та постійний контроль за діями Росії.

ПЕРЕДОВА ЗА ДЕМОКРАТІЮ СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ
Таку думку журналісту «НМ» висловила співголова міжпарламентської ради Україна—НАТО Райнелл Андрейчук.

— Ця боротьба розпочалась під час Майдану, на який українці вийшли для того, щоб реформувати свою державу, — сказала вона. — І ви дуже дорого заплатили за таке бажання. Ніхто із західноєвропейських народів не платив таку ціну з часів Другої світової війни. Ми бачимо значні досягнення України в питанні реформування і побудови демократії в країні. І хоча тут немає рівної дороги, надихає те, що Україна продовжує рух уперед і вже має на цьому шляху позитивні результати. Тож дивимося на вашу країну як на надійного партнера.

У тому, що Україна залишається одним із найстабільніших і найнадійніших партнерів Альянсу, не сумнівається заступник Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.

— Те, що Україна робить для НАТО, є дуже важливим, — наголосила вона. — Попри конфлікт на Донбасі, Україна представлена у всіх операціях Альянсу. Ми постійно оновлюємо і розширюємо програму партнерства, обговорюємо спільну мету. Співпрацюємо в питаннях лікування поранених українських військовослужбовців. Думаємо не тільки про те, як надавати їм медичну допомогу безпосередньо на полі бою, а й повертати до нормального життя. Допомагаємо медичній службі української армії, готуючи її медиків. Можемо посприяти у проведенні оборонних реформ. Хочемо, щоб українське суспільство знало: співпраця з Україною набагато ширша, ніж у військовій сфері. І що двері до Альянсу для України відчинені.

Юлія Бабенко, Дніпро—Київ—Дніпро, фото автора

Категория: Новости Днепра, Новости политики Днепра

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: