15 березня стартував традиційний фестиваль-конкурс на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна-2017».
Це ювілейний, ХХV фестиваль, тому він має свої особливості. Розпочався він у Кривому Розі, де своє мистецтво покажуть театри – академічний драми та музкомедії ім. Т.Шевченка, академічний музично-пластичних мистецтв «Академія руху» та лялькарі. Потім «Січеславна» переїде до Кам’янського, де журі подивиться вистави академічного музично-драматичного театру ім. Л.Українки. У фестивалі візьмуть участь Павлоградський драматичний театр ім. Б.Захави, п’ять театрів і студентські вистави Запоріжжя.
З 21 березня починається перегляд вистав «Січеславни-2017» у Дніпрі. Всі театри міста представлять найкращі прем’єри нинішнього сезону, а також будуть і студентські роботи. Всі зацікавлені фестивалем читайте афішу у нашій газеті, і ви не пропустите подій і вистав, вартих вашої уваги.
Судити вистави цього року буде поважне журі у складі: Ганна Веселовська, доктор мистецтвознавства, професор Київського Національного університету театру, кіно та телебачення ім. І.Карпенка-Карого (голова журі); Майя Гарбузюк, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету ім. І.Франка та артист Львівського академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Заньковецької народний артист України Григорій Шумейко.
Цікаво, що урочиста церемонія нагородження переможців цього ювілейного року проводитиметься відразу по закінченні переглядів вистав у міжнародний день театру 27 березня у приміщенні Дніпропетровського академічного театру ім. Т. Шевченка о 16 годині.
За годину раніше у зимовому садочку театру відкриється виставка робіт сценографів Придніпров’я. Це дуже важлива подія, адже часто буває, що робота сценографа є чи не основною складовою успіху спектакля. Ми зможемо побачити макети оформлення знакових вистав такого видатного майстра, як заслужений діяч мистецтв України Іван Шулик, — «Майстер і Маргарита» М.Булгакова, «97» М. Куліша, «Конотопська відьма» Г. Квітки-Основ’яненка та інші. Ляльки знаменитого далеко за межами нашого міста Віктора Нікітіна займуть чільне місце в експозиції.
Художники представлять і свої нездійснені, тільки омріяні роботи, приміром, «Собор» О. Гончара у Володимира Миколюка. Побачимо і вдале його оформлення останніх вистав у театрі драми і комедії – «Лесная песня» Л. Українки та «Vita bella! Жизнь прекрасна!» А.Менчелла, а також ескізи оригинальних костюмів Світлани Югової в «Лесной песне» та інших виставах. Робота сценографа Марії Ткаченко завжди помітна на сцені молодіжного театру «Верим!» і неодноразово відзначалася «Січеславною», навіть здобувала Гран-прі. Поруч з нею тепер працює і молода художниця Марія Пашкурова, яка добре себе показала у виставах «Последний срок» В. Распутина і «Самоубийца» М. Ердмана, де вона створила дуже виразні костюми.
Є і ретро-сторінка з роботами Ірини Ткачено, яка у свій час закладала нові засоби виразності сценографії у Дніпропетровському ТЮГу.
Будуть представлені театральні художники Запоріжжя, Кривого Рогу. Така виставка у нас проводиться вперше, і хочеться, щоб вона стала початком традиції, бо талановитих сценографів треба знати – вони того варті.
Тетяна АБРАМОВА