ПИСЬМО В РЕДАКЦИЮ
«…По совету сотрудницы управления труда и соцзащиты Соборного района, которая выдает справки, 17 октября я отправила по почте документы на оформление субсидии. 24-го соцслужба их получила. 25 ноября я пришла за ответом. Выстояла очередь к заветному окошку. Милая женщина, выдающая справки и находящаяся на переднем крае общения с толпами страждущих, сообщила, что справки получены 22 ноября, но расчет не проведен. Посоветовала приехать через две недели.
«Ну какая вам разница, произведут перерасчет позже», — сказала она.
Зная, как в нашей стране верить обещанному, приехала туда же 20 декабря. В этот третий «поход» (с работы каждый раз отпрашиваться приходится) меня вновь постигло разочарование. Совет был тот же, по-видимому, стандартный для всех: приходите через две недели.
Перетерпев праздники, дав сотрудникам службы еще немного времени, 16 января в четвертый раз направила свои стопы к месту обетованному. Предварительные звонки, как обычно, результата не дали: трубку в соцслужбе не берут, да оно и понятно, если один человек должен и на вопросы посетителей отвечать целый день, и по
телефону одновременно консультировать.
16 января на выдаче справок работал один человек, а не два. Выстояла непривычно длинную очередь к окошку (рядом стояли еще три человека, которым за три
месяца тоже так и не начислили субсидию), получила отрицательный ответ: «Вам еще не начислили» и недоуменный взгляд при вопросе о том, когда закончится это безобразие. Мне предложили пойти и высказать претензии начальнику
службы. Прихожу туда, перед кабинетом очередь человек 15, понимаю, что до обеда не управлюсь. Спасибо добросердечной женщине из очереди, посоветовала сразу
зайти в расчетный отдел. Я и направилась туда.
…Папку мою нашли, после чего какие-то мои сведения минут 15 в компьютер заносили. Ну, думаю, все, вот оно, счастье. Напрасно надеялась. Меня попросили прийти в конце января. То есть 31 января мне только начислят субсидию!
Дорогие друзья, прежде всего те, кто работает в государственных органах, подскажите, в каком отделе горисполкома или еще какой организации принимают жалобы на работу отдела субсидий? Заранее признательна.
Марина Авраменко».
ОТ РЕДАКЦИИ
Признаемся честно, письмо Марины было более эмоциональным, и мы его немного сократили… Полностью автор выложила его на своей странице в соцсети. И сразу после этого поста нашлись и советчики, и нужные контакты. Даже на встречу со специалистами департамента соцзащиты Днепровского горсовета Марина получила персональное приглашение. Но вот незадача, как раз по пути на эту встречу на обледеневшей трамвайной остановке упала и сломала плечо. Травматология, больничный… На следующий день, через пару часов после того, как информационный запрос «НМ» по жалобе Марины Авраменко оказался на столе в приемной городского профильного департамента, ей позвонили из Соборного управления соцзащиты и сказали:
«Приходите, все сделаем».
Марина, ясное дело, пойти туда была не в состоянии, а потому отправила мужа. И он пришел, чтобы услышать буквально следующее:
«Тут в вашем деле справки не хватает. Если хотите, если вам так срочно, получите ее сами и привезите нам». — «А если мне некогда ездить за справкой?» — «Тогда ждите». — «А когда эта справка будет у вас?» — «Не знаем».
Ну вот как тут без эмоций?..
Не будем тянуть интригу – приглашение прийти за уведомлением о назначении субсидии эта семья получила. Через три месяца после подачи заявления и три дня после письма в редакцию «НМ». Сколько в Днепре таких семей, обратившихся за субсидией и до сих пор ее не получающих? Неужели для того, чтобы оформить государственную помощь, всем им надо писать письма в газету и жаловаться в соцсетях?
Чтобы прояснить ситуацию, редакция «НМ» отправила информационный запрос в департамент социальной политики городского совета. А за три последующих рабочих дня мы успели и официальный ответ на запрос получить, и встретиться с работниками Соборного районного управления соцзащиты.
КОМЕНТАРІ НАШИХ СЛУЖБ
Як повідомила «НМ» директор департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради Лілія Ковальова, за інформацією, наданою усіма управліннями праці та соціального захисту населення районних у Дніпрі рад, станом на 20 січня 2017 року на розгляді перебуває 171 заява, в тому числі у Соборному районі – жодної. Тобто всі наявні заяви на надання субсидії вже розглянуто та за кожною прийнято рішення.
Факт наявності затримок розгляду заяв та призначення субсидії фахівці департаменту не заперечують, але наводять незалежні від працівників районних управлінь соцзахисту причини їхнього виникнення.
Як розповіла начальник управління соцзахисту Соборного району Олена Кожевнікова, у порівнянні із минулорічним опалювальним сезоном, кількість заяв лише в цьому районі зросла майже на 10 тисяч — до 18 тисяч загалом. Кожен запит – це відповідна папка із паперовими довідками (адже паперовий документообіг ніхто не відміняв!). Тож цього року для зберігання вісімнадцяти тисяч «справ про субсидії» в управлінні виділили ще одну кімнату для архіву та вирішили працювати не тільки у будні з 8-ї ранку до 7-ї вечора, але й по суботах до 13.00. Як результат, державна допомога практично за всіма цими заявами була призначена ще до настання 2017-го. Але…
Виявляється, найбільша проблема під час розгляду заяви – це звести докупи всі необхідні довідки з різних установ та організацій. Зараз в Україні поширюється досвід вінницьких служб соцзахисту. Адже саме там ще 2006 року розпочали роботу зі зведення всіх необхідних для призначення субсидії відомостей з різних установ та організацій до єдиної електронної бази. Приміром, зараз, аби дізнатися про склад будь-якої вінницької родини, її сукупний прибуток та скільки вони сплачують за комунальні послуги, достатньо лише
номера будь-якого особового рахунку – комп’ютерна програма автоматично видає всю необхідну інформацію. Миттєво! Хоча, звісно, накопичували її для програми не один рік. Але Вінниця цей шлях уже пройшла, і зараз тамтешні працівники служби соціального
захисту працюють, не витрачаючи час на пошук та очікування інформації.
Ну а в Дніпрі фахівці з призначення субсидій з року в рік скаржаться, що отримати всі
необхідні довідки вчасно просто неможливо. Протягом п’яти передбачених законом днів не надаються довідки про розмір платежів від ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго», про склад сім’ї від голів квартальних комітетів, ОСББ та ЖБК та від районних центрів зайнятості населення про розмір допомоги по безробіттю. Те саме – із відомостями про розмір
сплачених аліментів від Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Приміром, заява Марини Авраменко про призначення житлової субсидії надійшла до управління поштою 25.10.2016, а довідка Шевченківського РЦЗ про розмір допомоги по безробіттю була надана Соборному управлінню соцзахисту лише 20 січня 2017 року. Того ж дня за рішенням управління родині Авраменків було призначено субсидію.
Штучно створюються затримки і через те, що бухгалтери ОСББ,
ЖБК та житлово-комунальних товариств відмовляються надавати відповідні довідки щодо тих мешканців будинку, які мають заборгованості зі сплати за послуги ЖКГ. Тож фахівцям із соцзахисту доводиться ще й проводити роз’яснювальну роботу із відповідальними за надання інформації особами. А це, звісно, часу тільки додає, а не
скорочує…
Ну й нерідко самі заявники додають клопоту, коли через недбалість або незнання надають недостовірну інформацію про постачальників житлово-комунальних послуг до їхнього помешкання, тобто їхніх найменування, місцезнаходження та номерів
особових рахунків.
І, нарешті, головне питання від наших читачів – якщо субсидію призначили лише у січні,
куди подінеться нараховане за жовтень, листопад та грудень? Відповідаємо – субсидія
буде у повному обсязі нарахована отримувачу за всі ці три місяці та відображена вже у січневих платіжках. Фахівці радять навіть, якщо загальна сума нарахованої субсидії перевищує суму призначеного обов’язкового платежу, то його можна не сплачувати, доки не буде повністю використано субсидію, нараховану за три попередні місяці.
Та навіть якщо на особовому рахунку і буде переплата, вона там і залишиться. Як
вказано у відповіді на інформаційний запит «НМ»,
«Суми коштів, які сплачені громадянами за використані комунальні послуги, в повному обсязі залишаються на їхніх особових рахунках та можуть бути використані заявниками як оплата обов’язкової частки плати за призначеною субсидією та як оплата послуг в наступних розрахункових періодах».
Підготувала Ілона Полуніна