Skip to content

У Дніпрі відкрилася ювілейна виставка клубу екслібрису та графіки «Кобзар» (ФОТО)

Марианна Стец

Марианна Стец

У Будинку мистецтв відкрилася ювілейна виставка Дніпропетровського клубу екслібрису та графіки «Кобзар», який цього року відзначає 40 років від дня заснування

Клуб «Кобзар» виник у 70-ті роки ХХ сторіччя. Тоді його очолив заслужений художник України Микола Родзін. У 1976 році до 200-річчя від дня заснування Дніпропетровська, була підготовлена та влаштована перша виставка малої графіки. За її результатами видали перший каталог виставки клубу. З 1978 до 2014 року «Кобзарем» керував заслужений працівник культури України Василь Хворост.

Діяльність клубу – розмаїта. Його члени представляють свої роботи на різних виставках, діляться творчими здобутками з художниками з інших міст, популяризують малу графіку, готують ілюстрації до книг. За 40 років вони неодноразово брали участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах екслібрису у Латвії, Болгарії, Польщі, Литві, Росії і Казахстані. З творчими роботами членів клубу познайомились мешканці Києва, Івано-Франківська, Сум, Львова, Харкова та інших міст України, а також інших республік. З клубом багато років співпрацюють лауреати Шевченківської премії Олександр Губарєв та Василь Лопата, президент академії мистецтв України, народний художник Андрій Чебикін, Володимир Овчинников із Львова, Микола Неймеш із Харкова та інші.

У Будинку мистецтв щорічно проводяться виставки «Шевченкіана в екслібрисі», де експонуються твори малої графіки членів клубу та їх колег із інших міст України. Завдяки зусиллям Василя Хвороста у 2008 році був виданий альбом «Шевченкіана в екслібрисі» чотирма мовами світу.

Екслібрис (у перекладі з латинської – «з книги») – це символічний графічний знак, що розміщується на її форзаці та вказує, кому належить книжка. Зазвичай він адресований особистості чи закладу громадського користування (бібліотека, клуб, школа тощо), допомагає визначити склад колекції та отримати уяву про особистість. Екслібрис давно став цікавим явищем національної культури з давньою традицією.

Всього на ювілейній виставці представлено 477 робіт 28 авторів із Дніпра та інших міст України. Це твори як професіоналів, так і аматорів. Особливе місце в експозиції присвячене творчості старшого покоління – тих, кого сьогодні, на жаль, вже немає: Миколи Родзіна, Василя Хвороста, Марії Котляревської, Бориса Куновського та Анатолія Худякова (91 робота).

%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b0– Сьогодні не лише бібліотеки, але й клуби мають свої екслібриси, – зазначає директор Будинку мистецтв Валентина Слобода. – До речі, створення цих маленьких графічних знаків – доволі тяжка робота. Адже в одному малюнку буває більше тисячі штрихів. Перед тим, як робота буде пропущена через графічний станок, необхідно вирізати малюнок на дереві, лінолеумі або металі. Так з’являються екслібриси на різну тематику – ліричні і сурові, кольорові та чорно-білі.

Сьогодні клуб «Кобзар» очолює художник-графік, лауреат мистецької премії ім. М. Паніна Ірина Колядіна.

%d1%96%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bb%d1%8f%d0%b4%d1%96%d0%bd%d0%b0– Клуб – це моє життя, – зізнається вона. – 40 років я присвятила екслібрису. Це доволі рідкісний вид мистецтва для нашого міста. Взагалі він з’явився багато тисяч років тому. Колись такий знак робили на металі. Зараз його створюють навіть за допомогою комп’ютеру. Сподіваюся, що цей вид мистецтва існуватиме завжди. В кожного художника є свій власний стиль та улюблена тема. Особисто мені подобається створювати екслібриси, які відображують характер людини.

Серед учасників виставки – архітектор Костянтин Швець.

dscn5101– Я всього лише аматор, – посміхається він. – Екслібрисом захоплююсь вже 40 років. Іноді навіть виконую роботи на замовлення. На виготовлення одного графічного знаку зазвичай витрачаю три-чотири дні.

Учасників та гостей виставки привітав начальник управління культури і мистецтв міської ради Євген Хорошилов.

– Відкриття такої чудової виставки – важлива подія для всіх, хто цінує мистецтво, – підкреслив він. – Ми працюємо в напрямку популяризації культурних цінностей. Маю надію, що багато людей, відвідавши виставку екслібрису, зацікавляться цим незвичайним видом мистецтва.

Виставка працюватиме до 14 грудня. Вхід вільний

Маріанна Стець, фото автора

Категория: Новости Днепра, Новости Культуры Днепра

Метки: ,

Поделиться: