
У самому серці Краснопілля, у дніпровській гімназії № 101, зберігається справжній скарб української культури — етнографічний музей, який цьогоріч святкує своє 35-річчя. Його створили люди, які мають у своїх серцях безкінечну любов до національної спадщини. 18 травня, у Міжнародний день музеїв, відбулося його офіційне відкриття. Про це виданню «Наше місто» повідомили в адміністрації навчального закладу.

– За ініціативи громади Краснопілля в 1990 році вчителька української мови та літератури Тамара Почтовик разом із батьками та дітьми почала збирати експонати для етнографічного музею, — згадує Алла Шепель, директорка гімназії № 101. – Вже за перший рік вони зібрали понад 200 предметів: від ложечок до прядки. У 1991 році музей офіційно отримав сертифікат. Згодом ентузіасти відтворили українську садибу XIX століття з млином, криницею, хатою та справжньою українською піччю, яку подарувала одна з бабусь з нашої громади. Нам вдалося цю річ добре відреставрувати. Дуже нам допомагає також родина Педанів, яка постійно поповнює наш фонд.

Однією з найбільших раритетів музею є скриня ХІХ сторіччя. Її передала родина Романенків.

– Коли вони дізналися, що тут збираються експонати, привезли цю скриню — вона стояла в них вдома, — ділиться керівниця музею Світлана Беззуб. – Також у нас є прядки кінця XIX – початку XX сторіччя, старовинні ікони, рушники, обереги, тарілки, коромисло. Майже кожен експонат має свою історію, як от вишитий портрет Тараса Шевченка, який подарувала родина Палаженків на згадку про дідуся-вишивальника.

У 2023 році музей гімназії № 101 здобув перемогу в міському конкурсі «Кращий шкільний музей» у номінації «Етнографічний музей». Отримані кошти дозволили здійснити масштабну реновацію. Тепер простір складається з двох частин. Одна — українська хатинка, а друга — етнохаб. Тож музей активно живе та розвивається. Тут проводять тематичні уроки, майстеркласи з петриківського розпису, гончарства, літературні заходи до дня народження Тараса Шевченка, Ліни Костенко та інших письменників.

– Національна українська культура має велике значення для нашої школи і всього народу, – зазначає учениця 8-А класу Нурай Абдуллаєва, яка є однією з екскурсоводів музею. – Мої однокласники не просто відвідують музей — вони стають його активними гідами й дослідниками. І це класно!

Відвідати етномузей у гімназії № 101 може будь-хто, у тому числі учні з інших шкіл. Для цього, як у випадку зо всіма шкільними музеями, треба звернутись до департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Фото Валерія Кравченка.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що музей Дніпра поповнився унікальними історичними експонатами.