Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ На Дніпропетровщині знайшли рідкісного отруйного жука

 У 2025-му відзначається велика кількість майок – своєрідних великих жуків, які не налаштовані на дієту і тому стрункістю не вирізняються. Різнобарвна майка – рідкісний представник цих комах, яких помічали в області лише кілька разів. Про це повідомляє “Наше місто”.

На Дніпропетровщині зустрічається кілька видів майок.

– На степових і лугових ділянках зазвичай майка звичайна і майка фіолетова, – розповідає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету ДНУ. – Це паразити бджіл. Не медоносних бджіл, а десятків інших видів, які будують нірки в сухому ґрунті на ґрунтових дорогах, у сухому очереті та сухих деревних стовбурах. Майка – одна з найбільш плідних комах, здатна за 3 тижні відкласти до 10 тисяч яєць. У квітні-травні дрібні червоні личинки жуків, що бігають, піднімаються на рослини, збираються групою та імітують червону квітку. Щойно бджола на них сідає, вони обліплюють її і летять на ній у гніздо. Там личинки знаходять личинок бджоли і повільно поїдають їх. Через місяць личинки майки стають лялечками і чекають наступної весни, щоб перетворитися на яскравого фіолетового жука.

Різнобарвна майка

Але на Дніпропетровщині є особливо рідкісна майка, яку помічали на Дніпропетровщині лише кілька разів. Це красива різнобарвна майка. Журналісту газети «Наше місто» пощастило бачити її ще в 1970-х на околицях Дніпра, а зоологиня Катерина Колесникова зафіксувала цей вид 2012 року в районі Покрова.

– У районі Покрова була ділянка рекультивації, – зазначає Катерина Колесникова, завідувачка еколого-освітнього сектору Дніпровсько-Орільського заповідника. – Там був відріг кар’єру, який штучно відновили. Частина цієї території стала дослідною ділянкою Агроуніверситету. Там було помічено чимало рідкісних видів тварин і рослин. Зокрема й різнобарвна майка. Можливо, одного разу пощастить зустріти цього жука і в нашому заповіднику.

Зауважимо, що майки не тільки красиві, а й отруйні.

Фіолетова майка

– Сині та фіолетові жуки роду Майка дуже отруйні: містять отруйну речовину жовтого кольору кантаридин, – пояснює Віктор Бригадиренко. – Разом із краплями «крові» майок кантаридин виділяється на суглобах ніжок жуків, якщо взяти їх у руки або потурбувати іншим чином. Краплі «крові» майок сприяють виникненню болісних пухирів на шкірі людини. Худоба може померти, якщо помилково з травою з’їдає комаху.

Водночас зоолог наголосив, що різнобарвна майка дуже рідкісна, і разом з уже занесеною до Червоної книги Дніпропетровської області майкою угорською потребує охорони.

Раніше ми писали про те, що на Дніпропетровщині помітили жуків-наркодилерів.

Фото із архивів зоологів та Вікіпедії

Категорія: Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: