
Одна з назв кравчика-головача – кравчик європейський. Репутація у цього «єврожука» двоїста. З одного боку – він сільськогосподарський шкідник, а з іншого – індикатор екологічно чистих умов. Про те засмучуватися чи радіти появі на городах кравчика розповість «Наше місто».

Для всієї України ознака весни – поява кравчика-головача. Був помічений цей жук і в Дніпрі. Значить справжня весна настала!
Чим цікавий кравчик?

– Жук латиною має видову назву «аптерус», тобто безкрилий, – розповідає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету ДНУ. – Літати не може. Ходить на дуже обмежені відстані (метрів на 10-15 від норки, в якій живе). Весь робочий день складається зі стрижки газонів. Щойно листя злаків (тонконіг, типчак та інші пологи злаків) починає рости, і самці, і самки починають його зістригати. Тягнуть листочки в нірку, де по черзі заповнюють камери, діаметром близько 5 см. Натрамбовують у них листя, формується “силос”, збагачений певними групами мікроорганізмів, на який самка відкладає одне яйце.
Примітно, що жучині сім’ї дружні та працьовиті. А хто як працює, той так і їсть!
– Мама і тато (живуть вони сімейними парами) напружено працюють весь березень, квітень і початок травня, після чого гинуть, – продовжує розповідь зоолог. – Наступного року, теж ранньою весною, з’являться на світ їхні діти, які ніколи не бачили батьків. І цикл повториться знову.
Ну і головне питання – наскільки шкідливі європейські кравчики? Чи варто їх побоюватися? І так, і ні.

– Іноді жуки шкодять, зрізуючи не тільки злаки, а й полуницю, розсаду овочів, – відповідає Віктор Бригадиренко. – Садівники ображаються, а даремно. Наявність жука-головача – індикатор екологічно чистих умов (відсутність інсектицидного та гербіцидного забруднення). Закопуючи органічну речовину в ґрунт, жуки збагачують його мікро- і макроелементами, підвищують аерацію, покращують мікрофлору. Кравчики на грядці небезпечні розсаді, але ці ж жуки в саду з деревами і чагарниками – це знак якості, екологічності плодово-ягідної продукції, яка тут вирощується.
Тобто відсутність «єврожуків» у садах має не налякати, а насторожити дачників.
– Як і бджоли, і багато інших запилювачів рослин, кравчики одними з перших зникають у разі забруднення середовища проживання інсектицидами та гербіцидами, – резюмує фахівець. – Їхня личинка отримує смертельну дозу цих речовин, харчуючись зібраним батьками листям. Поки що цей фітофаг не потребує охорони, проте його чисельність у Дніпропетровській області поступово знижується.
Раніше ми писали про те, що в Дніпрі виявили жука, який ніколи не їсть.
Фото з Вікіпедії