Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Таємниця унікального самоцвіту: у геологічному музеї «Дніпровської політехніки» зберігають найбільший в Україні малахіт

130-кілограмова малахітова брила – один із найцікавіших експонатів геологічного музею НТУ «Дніпровська політехніка». До музею цей самоцвіт потрапив понад 100 років тому. У експоната дуже цікава історія.  Її розповість «Наше місто».

Зауважимо, що геологічний музей лише на два роки молодший за найстаріший виш Дніпропетровщини – НТУ «Дніпровська політехніка». Його колекція мінералів, гірських порід, палеонтологічних експонатів руд формувалася впродовж більш ніж 120 років. І, звісно, величезний малахіт – «родзинка» цієї колекції.

– Експозиція музею налічує понад 4000 експонатів, – зазначає Віктор Бойко, завідувач лабораторії кафедри геології та розвідки родовищ корисних копалин Дніпровської політехніки. – Звичайно, наші фонди набагато багатші. Що стосується малахіту, то його 1922 року доставили з Уралу наші студенти. І це невипадково! Ми перший гірничий інститут регіону.

Початкова вага малахітової брили – понад півтонни. Але в роки Другої світової війни камінь «схуд» утричі. Як це сталося?

– У роки війни в приміщенні головного корпусу інституту фашисти влаштували госпіталь, – розповідає Юрій Хоменко, професор кафедри загальної та структурної геології НТУ «Дніпровська політехніка». – Щоб зберегти унікальний експонат, співробітники музею пішли на хитрість. Вони пофарбували мінерал у непримітний колір, після чого він нагадував звичайну кам’яну брилу. Кому вона потрібна! Такий захід був необхідний. З Німеччини до Дніпропетровська прибули експерти для оцінки музейних експонатів з метою їхнього вивезення. Пофарбований малахіт інтересу не викликав. А під час відступу загарбників сталася пожежа, внаслідок якої малахітова брила розкололася на безліч осколків. Найбільший, вагою 130 кілограмів, і представлений у музейній експозиції. Це найбільший зразок малахіту в Україні.

Сьогодні дніпровський раритет користується великою популярністю у відвідувачів музею. Ну а для співробітників вишу дивовижний самоцвіт – справжній талісман, що приносить удачу. Не дарма ж протягом століть малахіт вважають «каменем учених», адже він наділений сильними магічними властивостями і потужною енергетикою.

Раніше ми писали про те, чим займаються дніпровські геологи.

Фото Валерія Кравченка

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Освіта

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: