
Сьогодні у всіх на слуху наші рідкоземельні елементи, які розрекламував на весь світ Дональд Трамп. Коштують вони мільярди доларів. Про можливість добувати редкоземи на Дніпропетровщині розповість «Наше місто».
Рідкоземельними металами називають групу з 17 елементів, до якої входять скандій, ітрій і лантаноїди (лантан, церій, празеодим, неодим, прометій, самарій, європій, гадоліній, тербій, диспрозій, гольмій, ербій, тулій, іттербій, лютецій).
Назва їх говорить сама за себе: вони дійсно рідко зустрічаються в земній корі. Ці елементи справді цінні, оскільки широко застосовуються в електроніці, оборонній промисловості та альтернативній енергетиці.
Західні аналітики оцінили українські рідкоземи в мільярди доларів. Відомо, що близько 70% з цінних елементів знаходяться в Донецькій, Дніпропетровській і Луганській областях. До перспектив їхнього реального видобутку дніпровські геологи ставляться зі стриманим оптимізмом.

– Значно більші запаси рідкоземельних елементів на Донеччині, – стверджує доктор геологічних наук Сергій Шевченко. – Це Азовське, Мазурівське, Петрово-Гнутівське родовища. На жаль, ці території зараз окуповані. Є рідкоземи і в нашому регіоні. Наприклад, у Жовтих Водах, на ділянці з урановою рудою є скандій. Чи реально розробляти наші родовища? Так, але необхідно, щоб інвестор оцінив реальні витрати. Крім самого підприємства з видобутку, потрібно поруч побудувати збагачувальну фабрику, щоб не возити руду далеко. Тобто інвестиції мають бути розраховані на довгострокову перспективу в 10-15, а то й у 20 років.
Чи знайдеться такий інвестор, поки що незрозуміло, оскільки є більш доступні рідкоземи.
– У Китаї цінні рідкісноземельні елементи містяться не в скельних, а в осадових породах, у глинах, і видобувати їх набагато легше, – зазначає завідувач кафедри загальної та структурної геології.

Фахівець підкреслив, що про багатство наших надр було відомо давно, але технології видобутку цінних металів не було. Нині ж, коли триває війна з рф, видобуток того ж скандію чи лантану потребуватиме ще більших зусиль. Але справа ця аж ніяк не безнадійна!
Раніше ми писали про те,що у Дніпрі масово розквітли білі та рожеві магнолії.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Дніпро, Новина Дніпра