
Війна забрала у десятків тисяч українців здоров’я, залишивши їм складні поранення та ампутації. Для багатьох з них єдиним шансом повернутися до повноцінного життя є сучасне протезування та реабілітація. Вся Україна знає Superhumans Center, заснований співвласником та СЕО найбільшого порту в Україні TIS Андрієм Ставніцером за підтримки міжнародних і українських партнерів та благодійників. Це сучасний центр з протезування, реконструктивної хірургії, реабілітації та психологічної підтримки постраждалих від війни дорослих і дітей, який працює у Львові вже майже два роки. Всі послуги і процедури тут безкоштовні.
Через декілька місяців така ж філія (крім хірургічного відділення – ред.) з’явиться і в Дніпрі. Реконструкція приміщення площею майже 2 тисячі квадратних метрів йде повним ходом, і вже за кілька місяців новий центр відкриє двері для захисників та цивільних, які постраждали від війни.
Дніпро не випадково було обрано другим містом, де з’явиться новий потужний реабілітаційний центр. Дніпро – це гуманітарний і медичний хаб, і в Superhumans хочуть допомогти якомога скоріше повернутися до повноцінного життя максимальній кількості людей.
Superhumans у Дніпрі: центр, який будує ветеран
Координує будівництво філії у Дніпрі Іван Марчак – ветеран ЗСУ, який не з чуток знає, наскільки важлива якісна реабілітація. У 2023 році на Херсонщині він підірвався на міні, отримав важкі поранення, і лікарям довелося ампутувати обидві ноги. Але завдяки протезуванню в Superhumans Center у Львові він не просто навчився ходити, а й бігати, танцювати з дружиною та носити на руках свою маленьку донечку.
Іван особисто контролює кожен етап будівництва. Він розуміє, наскільки важливо створити у Дніпрі місце, де військові та цивільні зможуть отримати не лише протези, а й шанс повернути собі повноцінне життя.
«Я знаю, що це значить – втратити кінцівки і знову навчитися жити. І я знаю, наскільки важливі такі центри. Тому роблю все, щоб Superhumans у Дніпрі запрацював якомога швидше», – розповідає Іван.
Історія незламності
Маріуполь, лютий 2022 року. Іван – сапер, служить за контрактом у ЗСУ. Разом із побратимами встигає вирватися з оточеного міста ще до того, як російські війська захоплюють його повністю. Далі – служба на Херсонщині, Миколаївщині, бойові завдання на Зміїному острові.
Трагедія сталася під час розмінування. Ворог замінував територію, коли українських саперів там не було. Вони повернулися – і потрапили у мінну пастку. Вижили, але майже всі отримали тяжкі поранення та ампутації.
Для Івана це стало найбільшим викликом у житті. Але він не зламався.
«Головним стимулом була донечка Маруся. Вона чекала, що тато повернеться до неї. І я мав зробити все, щоб не просто повернутися, а бути повноцінним батьком», – розповів Іван в одному зі своїх інтерв’ю.
Він швидко став на протези. Спочатку – перші кроки. Потім – ходьба без милиць і тростини. А далі – біг, танці, фізична активність, яку складно уявити навіть для багатьох здорових людей.
Сьогодні його особистий рекорд – 12,5 км за 1,5 години.
«Я повноцінно живу! Відповідаю усім, що протез – це тільки вигляд. Я відчуваю протези як свої ноги. Вони замінили мені втрачені кінцівки. Але головне – вони повернули мені можливість жити так, як я хочу», – каже він.
Superhumans у Дніпрі: старт влітку
Наразі будівля майбутнього Superhumans Dnipro виглядає як великий будівельний майданчик, на кожному з поверхів метушаться робітники.
Тут щоденно працює 60-70 людей. А через декілька місяців тут відкриються двері другого в Україні центру протезування, реабілітації та психологічної підтримки. Завдяки підтримці уряду Нідерландів у місті створюється інноваційний простір, де військові та цивільні, які втратили кінцівки через війну, зможуть отримати якісне лікування та комплексну допомогу.
Що передбачено у центрі
Superhumans Dnipro стане місцем, де пацієнти зможуть не лише отримати сучасні протези, а й пройти повний цикл реабілітації, адаптації та повернення до активного життя.
У центрі будуть:
- Лабораторія протезування – тут виготовлятимуть куксоприймачі (індивідуальні частини протеза), а також підбиратимуть і комплектуватимуть протези під потреби кожного пацієнта.
- Зона фізичної реабілітації – спеціально обладнаний простір для відновлення рухових функцій.
- Відділення ерготерапії – допомога у відновленні самостійності у повсякденному житті.
- Кабінети фізичних терапевтів і психологів – для фізичного відновлення та психологічної підтримки.
- Спортивна зона – місце, де пацієнти зможуть працювати над своєю фізичною формою та адаптацією до активного життя.
- Програма реінтеграції – спрямована на повернення до соціального життя, професійної діяльності та незалежності.
- Навчальні класи для медичного персоналу – постійне підвищення кваліфікації спеціалістів, які працюватимуть із пацієнтами.
- Відпочинкова тераса на даху та ін.
Більш детально про майбутній ребцентр розповів Іван Марчак:
“Перший поверх – це приймальна зона та фізична терапія, де будуть займатися фізіотерапевти з пацієнтами. На другому поверсі буде протезна лабораторія і кабінети лікарів, які прийматимуть пацієнтів. Третій поверх – для співробітників, четвертий – це техповерх, де також облаштуємо відпочинкову терасу на даху. Тут пацієнти у вільний час від занять зможуть відпочити. Медзаклад і прилегла територія будуть повністю безбар’єрними. У будівлі, наприклад, працюватиме ліфт, який перевозитиме пацієнтів з нульового поверху на терасу, а у дворі планують побудувати нові спортивні майданчики та зону відпочинку”.
У Superhumans Dnipro буде створено щонайменше 50 робочих місць. Щомісяця тут зможуть отримувати допомогу понад 50 пацієнтів, які матимуть доступ до якісного протезування та обслуговування, заміни протезів та комплектуючих, фізичної реабілітації та психологічної підтримки. Як і у львівському Superhumans Center, всі послуги надаватимуться безкоштовно.
Більш того, Superhumans розробив спеціальні навчальні програми для лікарів, за якими постійно ведеться набір і навчання спеціалістів. Подібні курси будуть і в Дніпрі.
Як потрапити на реабілітацію в Superhumans Dnipro
Як потрапити на реабілітацію в Superhumans, розповів Іван Марчак, який пройшов увесь шлях на власному досвіді.
“Протезування і реабілітація – довгий і індивідуальний процес. Це залежить від типу і кількості ампутацій. Коли відбувається заживлення ран після операцій, людина заповнює і подає заявку на сайті Superhumans. Їй потім телефонують, запрошують на первинний огляд і там вже кажуть, коли буде конкретна дата протезування. Протези – закордонні. Вони приїжджають з усіма комплектуючими: стопи, коліна і т.ін. Решту виготовляємо на місці. Наприклад, куксоприймач – індивідуально під людину. Проходять примірки, і далі пацієнти вчаться ними користуватися”, – каже він.
Щодо обслуговування протезів, то це вже простіше. Треба зателефонувати на гарячу лінію Superhumans і записатися на конкретну дату.
“Людина приїжджає, її оглядає лікар і направляє до протезиста для знімання зліпків. Далі десь тиждень треба походити у тимчасових гільзах, щоб зрозуміти, чи нічого не заважає. Потім роблять постійні і все, повертаєтесь додому”, – додав Іван.
Уже цього літа Superhumans Dnipro розпочне свою роботу, надаючи безкоштовну допомогу тим, хто постраждав від війни. Це не просто центр реабілітації – це місце, де люди отримують шанс повернути собі активне життя, де досвідчені спеціалісти допомагають подолати найскладніші виклики.
Завдяки сучасному обладнанню, інноваційним підходам та команді професіоналів, Superhumans Dnipro стане ще однією точкою підтримки для тих, хто не здається, хто бореться за своє майбутнє. А головне – доведе, що навіть після найтяжчих втрат можна знову жити повноцінно, рухатися вперед і надихати інших власним прикладом.
Довідково
Відкриття центру у Дніпрі фінансується програмою Ukraine Partnership Facility, що реалізується Нідерландським агентством з питань підприємництва на замовлення Міністерства закордонних справ Нідерландів. Проєкт реалізується у партнерстві з Netherlands for Ukraine Foundation та Healthcare4Ukraine.
Фото Валерія Кравченка.
Категорія: Відео, Війна, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Здоров'я, Україна Росія війна