Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Ментальне здоров’я містян: як Дніпро забезпечує психологічну підтримку у центрах ПМСД

Ментальне здоровʼя дніпрян

Під час війни, коли кожен день приносить нові стреси та випробування, ментальне здоров’я стає не менш важливим за фізичне. У Дніпрі, у центрах первинної медико-санітарної допомоги психологічну підтримку надають не лише психологи, а й сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Детальніше про це розповідає “Наше місто”. 

Як сімейні лікарі допомагають людям з психоемоційними проблемами

З 2024 року кожен центр первинної медико-санітарної допомоги Дніпра безкоштовно надає мешканцям міста психологічну підтримку. Як зазначає директорка одного з міських центрів ПМСД пані Галина, психологічна допомога стала обов’язковою складовою медичних послуг, що надаються на рівні первинної ланки. 

Галина – директорка одного з міських центрів ПМСД

-Сімейні лікарі, терапевти та педіатри пройшли відповідний курс навчання в академії Національної служби здоровʼя України за програмою mhGAP, – сказала пані Галина. – Це глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.

Сімейні лікарі відіграють важливу роль у виявленні проблем з психічним здоров’ям на ранніх етапах. Оскільки на первинній ланці пацієнти часто звертаються за медичною допомогою з різноманітними проблемами — від звичайних застуд до хронічних захворювань — важливо, щоб лікарі могли за допомогою простих бесід визначити наявність психоемоційних проблем у пацієнта. 

-Навіть якщо людина приходить до сімейного лікаря за іншим питанням, фахівець помітить ознаки стресу, депресії чи тривоги і запропонує підтримку чи консультацію, – додала пані Галина. – У випадку, коли допомога вимагає більш глибокого втручання, пацієнта скеровують до психолога, психотерапевта чи психіатра.

За минулий рік сімейні лікарі даного медзакладу надали понад 7 тисяч послуг саме з підтримки ментального здоровʼя. А вже з початку цього року вони надали психологічну допомогу 700 особам. 

Як психологи Дніпра допомагають подолати стрес

Психологічні послуги, що надаються в центрах ПМСД Дніпра, охоплюють усі вікові категорії. Психологи працюють як з дітьми, так і з підлітками та дорослими. 

Світлана – психологиня

-Ми проводимо індивідуальне консультування, корекційні заняття, – розповідає психологиня Світлана. – З дітками працюємо над  розвитком памʼяті, уваги, мислення, подоланням страхів, тривожних станів, фобій, навʼязливих рухів. Найчастіші питання у роботі з підлітками — сприйняття своєї зовнішності, тривожні стани, самооцінка або кохання. У нас працює батьківський клуб. Консультуємо, як правильно вирішити ті чи інші питання з їхніми дітьми-підлітками. З дорослими часто працюємо щодо хронічної втоми, емоційного вигорання, тривожних розладів тощо. 

В особливих випадках психологи працюють у парі з психіатрами, що дозволяє надавати комплексну допомогу. Не менш важливі групові тренінги та підтримка для людей, які переживають схожі труднощі. 

-Проводили також тренінг для жінок, чоловіки яких служать, – додала психологиня. – Нині живемо у непрості часи, коли багато й посттравматичних психічних розладів. Тема війни нікого не обходить. Багато звернень, повʼязаних із цим. Тому дуже важливо, коли на первинній ланці медицини люди можуть отримати психологічну допомогу цілком безкоштовно. Люди до нас приходять щодня. Тож є потреба у психологічній допомозі.

Щоб потрапити на консультацію до психолога, потрібно звернутись до сімейного лікаря за відповідним направленням. В залежності від ситуації пацієнт може пройти курс психотерапії.

Які послуги можна отримати у центрах первинної медико-санітарної допомоги

У Дніпрі функціонує 12 центрів первинної медико-санітарної допомоги, які є важливою складовою медичної системи міста. Вони надають широкий спектр послуг, забезпечуючи доступ до якісної медичної допомоги.

Тетяна Кравець – начальниця відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоровʼя населення Дніпровської міської ради

-Тут пацієнти можуть отримати послуги з профілактики, діагностики, лікування поширених захворювань, спостереження за станом здоров’я та супроводу хронічних хвороб, – сказала начальниця відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоровʼя населення Дніпровської міської ради Тетяна Кравець. – Також надається консультативна допомога, проводиться вакцинація, оформлення медичних документів. А за потреби – направлення до вузькопрофільних спеціалістів чи на додаткові дослідження. 

Один із важливих напрямків роботи центрів – надання паліативної допомоги. Це актуально важливо для важкохворих пацієнтів, яким необхідне відповідне лікування. 

-Йдеться про регулярну оцінку стану важкохворого пацієнта та його потреб, – додала Тетяна Кравець. – Виконується оцінка ступеня болю та лікування больового синдрому, призначення наркотичних засобів та психотропних речовин відповідно до законодавства, зокрема й оформлення рецептів для лікування больового синдрому. 

Таким чином, центри первинної медико-санітарної допомоги у Дніпрі стали важливою частиною медичної інфраструктури міста, допомагаючи громадянам не тільки підтримувати своє здоров’я, але й отримувати необхідну психологічну допомогу у складні моменти життя. 

Фото Володимира Федорищева.

Читайте також: Юні таланти Дніпра: у чому секрет обдарованих школярів і ліцеїстів.

Раніше ми писали: Коли людина вважається старою: ВООЗ переглянула вікові норми.

Категорія: Війна, Влада, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: