
В Україні стрімко зростає рівень захворюваності на ГРВІ та грип. І Дніпро не став винятком. Віруси спричиняють не лише високу температуру, слабкість та кашель, а й певну паніку серед населення. Одні стрімголов біжать до амбулаторій, а інші вдаються до самолікування і приймають антибіотики без консультації з лікарем. Та чи можна використовувати ці потужні препарати при застуді чи грипі? І чому важливо не займатися самолікуванням? Ці питання роз’яснює сімейний лікар клініки «ОН Клінік Дніпро» Ірина Василівна Гапонова, яка в інтерв’ю для видання «Наше місто» розвінчує популярні міфи про антибіотики.
За її словами, ГРВІ та грип — поширені вірусні захворювання, які зазвичай не потребують використання антибіотиків.

-Антибіотики неефективні проти вірусів, а застуда та грип є саме вірусними захворюваннями, – пояснює Ірина Василівна Гапонова. – Для лікування таких хвороб використовуються інші препарати, які допомагають полегшити симптоми та підтримують імунну систему.
Попри те, що антибіотики є потужними і ефективними при лікуванні бактеріальних інфекцій, їх неправильне застосування може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.
-Приймати антибіотики слід лише за призначенням лікаря, – підкреслила Ірина Гапонова. – Самолікування може бути небезпечним. У деяких випадках це може призвести до погіршення стану пацієнта. Необґрунтований та невірно дозований прийом може викликати алергічну реакцію, виражені побічні дії, подальшу резистентність.
Більш того, надмірне вживання цих препаратів може призвести до серйозного навантаження на деякі органи.
-Антибіотики дезактивуються та виводяться із організму печінкою та нирками, тому можуть викликати пошкодження клітин цих органів та погіршення їх функції, — пояснює Ірина Василівна.
Якщо антибіотики все ж призначені лікарем, важливо підтримувати організм під час їх прийому.

-Потрібно приймати пробіотики для корекції нормальної мікрофлори кишечника, повноцінно харчуватись та приймати вітаміни для підвищення імунітету, – радить Ірина Василівна.
Міфи та факти про антибіотики
Міф: Якщо антибіотик застосовувався раніше, то він перестає діяти, і тому його не можна застосовувати ще раз.
-Це не зовсім так, – вважає лікар. – Звісно, препарат можна застосовувати знову, але не раніше ніж через 3 місяці. В залежності від ситуації, лікар може обрати аналог цієї групи.
Міф: Діарею, що викликає антибіотик, треба профілактувати пробіотиками.
-Не завжди, – зазначає лікар. – При короткому курсі антибіотикотерапії іноді достатньо включення біокисломолочних продуктів у харчування для відновлення нормальної мікрофлори.
Міф: Якщо призначити антибіотик під час ГРВІ — пневмонії не буде.
-Антибіотики не призначають для профілактики пневмонії під час ГРВІ, – зазначає Ірина Гапонова. – Потрібно своєчасно лікувати саме ГРВІ, щоб уникнути ускладнень, зокрема й пневмонії.
Міф: Антибіотик знижує імунітет.
– Сучасні антибіотики не мають прямого впливу на імунну систему, — пояснює лікар. – Вони працюють на знищення бактерій, але не пригнічують імунітет.
Міф: Перед застосуванням антибіотику треба випити протиалергічний препарат, щоб не було реакції.
-Якщо у пацієнта вже були алергічні реакції на певний антибіотик, то краще підібрати альтернативний препарат, — наголошує лікар.

Антибіотики — дієві ліки, але їх можна застосовувати лише за призначенням медиків. Не ігноруйте схему лікування, допивайте курс до кінця, навіть якщо стало краще. Пам’ятайте, що самостійна заміна ліків на вже «перевірені» вами раніше може призвести до небажаних наслідків. І у жодному разі не радьте іншим людям пігулки, які допомагають вам. Турбуйтеся про своє здоров’я відповідально!
Фото “ОН клінік Дніпро”.
Читайте також: Грип вбиває і весною: де у Дніпрі проводять вакцинацію та скільки це коштує.
Раніше ми повідомляли, що на Дніпропетровщині епідпоріг перевищено майже на 20%.
Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Лікарня, Новини медицини Дніпра