
За останні воєнні роки у Дніпрі відбувається справжнє відродження швейного виробництва, в першу чергу – орієнтованого на потреби наших захисників. Невеликі ательє, малі та середні підприємства розробляють вироби та шиють для потреб військових – форму, одяг – від футболок та флісок до курток і жилетів-“розгрузок”, створюють різноманітні аксесуари та амуніцію.
Значною мірою такий бум швацької справи кольору хакі виріс з волонтерських проєктів, коли на початку великої війни майстрині та майстри створювали одяг для військових власноруч, за покликом серця, розуміючи, що це дуже потрібно для хлопців на фронті. З часом з’явилося багато цікавих та унікальних розробок, які швейники виготовляють за запитами військових. Про це розповідає “Наше місто”.
“Кіраса” понад три роки відшиває для захисників України
Швейне підприємство, яке працює під ТМ “Кіраса“, засноване у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення рф. Це – сімейний бізнес, керує проєктом пан Валентин, його сестра Олена – технолог та сама шиє. Зараз на виробництві працюють 11 співробітниць, в тому числі – переселенці, які переїхали до Дніпра з постраждалих від війни регіонів.

А починалася “Кіраса” як волонтерський проєкт – із самого початку великої війни тут відшивали амуніцію воїнам. Навесні 2022 року швейників попросили про допомогу – треба було спорядити прикордонників на Харківщині, які вкрай потребували допомоги. Тож майстри виготовили для хлопців основи для бронежилетів, а також надали каремати.

Далі створювали кобури для зброї, підсумки для автоматних рожків, сумки, “розгрузки”, форму, різноманітний одяг та багато іншого.

До речі, кіраса – це старовинний елемент захисних обладунків для військових, вона прикриває груди, зокрема кірасу носили козаки. Символічно, що першим виробом дніпровського підприємства, яке виготовляє одяг та амуніцію під цією торговою маркою, стали саме бронежилети.
Зараз тут відшивають широкий асортимент продукції. Усі вироби – виключно найвищої якості, яку ретельно контролюють.

– Наш девіз: якість – понад усе, адже від якості кожного виробу буквально залежить життя військових, – зазначає пан Валентин.
У підприємства є власні ексклюзивні розробки. Приміром, майстри створюють унікальні кавери (чохли) на всі види касок.

Ще відшивають сумки для дронів та для перенесення зброї: ці предмети виготовляють за спеціальними замовленнями від військових. А справді унікальний виріб від ТМ “Кіраса” – чохли, що вдягаються на глушники стрілецької зброї.

– Такий чохол щільно прилягає до глушника, – пояснює пан Валентин, – при цьому – не горить, навіть коли зі зброї відстріляли чимало патронів. Він непомітний для тепловізорів, тож ідеально маскує стрільця.
Випробування показали чудові результати, тож військові часто звертаються за такими виробами.
– Ми завжди з великою увагою ставимося до зворотного зв’язку від військових та неодмінно враховуємо їхні побажання, – зазначає пан Валентин. – А також дуже цінуємо їх високі оцінки нашої роботи.
Адаптивний одяг – незамінний для поранених та хворих
Новий та дуже актуальний напрямок для швейників – адаптивний одяг. Це – предмети, які дозволяють максимально швидко та зручно одягнути чи, навпаки, роздягнути людину, яка не може робити цього самостійно – після поранення, під час важкої хвороби тощо.
Пан Валентин показує приклад адаптивного одягу: кілька простих рухів – і за кілька секунд звичайна футболка розділяється на дві частини, які до цього закріплювалися “липучками”.

– Одну частину приміром підкладаємо під спину хворого, іншу – кладемо зверху, а потім швидко та зручно скріплюємо з допомогою “липучок”, – коментує пан Валентин.
Підприємство виготовляє широкий асортимент адаптивного одягу – футболки, труси, спортивні костюми, які зручно одягати на поранених. Вироби – приємні на дотик, функціональні, красиві.

– Такий одяг робимо для поранених, які перебувають в лікарнях, надаємо волонтерам, – каже Наталія Оловаренко, маркетолог підприємства.
Завдяки спільній роботі з волонтерами було розширено асортимент – швейне підприємство виготовляє також адаптивні толстовки та світшоти, адже є багато людей, які потребують саме цього одягу.
У Дніпрі й надалі будуть підтримувати швейні виробництва
Міська влада Дніпра, попри всі складнощі воєнного часу, постійно працює над покращенням ділового клімату. Крім того – надає суттєву підтримку бізнесу, що релокувався до Дніпра з територій, де тривають бойові дії, підтримує підприємства, які виготовляють соціально важливу продукцію, зазначає Ірина Журавльова, начальник управління регуляторної політики та розвитку підприємництва департаменту правового забезпечення міської ради.

– Ми познайомилися з цим швейним підприємством, запрошували їх на заходи для бізнесу, які проводимо у Дніпрі, завжди повідомляємо про можливості для розвитку, які існують, – зазначає посадовиця.
Восени минулого року в Дніпрі відбувся перший конкурс мінігрантів для підприємців, які працюють в місті та розвивають невеликі бізнеси. В цьому році мерія розглядає можливість запросити до участі малі бізнеси, які працюють, зокрема в швейній індустрії. Подробиці стануть відомі згодом
“Промка”: худі бойфренда та інші комфортні речі
“Ось це ми називаємо “худі бойфренда”, – каже Олена Кучерук з Краматорська, яка живе і працює в Дніпрі та розвиває власний бренд одягу “Промка“. Вона показує нам оверсайз-виріб – зручний і теплий худі оливкового кольору, в який буквально може загорнутися дівчина.

На думку майстрині, носити одяг стилю мілітарі – актуально, зокрема для дівчат. Речі кольору хакі або різних відтінків оливкового можна комбінувати з іншими елементами, предметами одягу яскравих кольорів – жовтого, синього, коричневого: це виглядатиме стильно.
Пані Олена, яка у рідному Краматорську розвивала невелике соціальне підприємство, навчала людей шити та продавати власні вироби, з початком великої війни разом з родиною переїхала до Дніпра. У новому місті включилася у волонтерську діяльність – разом з однодумцями відшивала для переселенців, військових речі, одяг, спальні мішки та ін.
У новому місті дівчину вразила відкритість дніпрян та їхня готовність допомагати:

– Дніпро – місто, дуже відкрите для підприємців, – каже Олена Кучерук. – Нам допомогла місцева влада, запрошували на заходи для релокованих підприємств. Я відчула підтримку, в тому числі – від людей з місцевого бізнесу. На самому початку нам дали місце, де можна поставити швейні машинки та працювати, допомагали з інформацією, потрібними контактами. За цей діловий клімат, за таких людей дуже люблю Дніпро!

Зараз Олена створює одяг під брендом “Промка” (це – нагадування про рідне промислове місце та промзону у Дніпрі, де у перший час розташовувалось виробництво – прим.ред). Це зручні, красиві та стильні речі: худі, футболки, жилети та багато інших виробів, які одразу привертають увагу.

До речі, просто зараз роботи Олени, а також яскраві вироби дизайнерів та швейників з Дніпра, Харкова, Запоріжжя, зроблені талановито та зі смаком, представлені у шоурумі релокованих бізнесів (в першу чергу – швейних) на пр.Дмитра Яворницького, 20.

Поряд зі стильним одягом – головні убори, прикраси, білизна, аксесуари, косметика та флораріуми, виготовлені українськими майстринями. Все – для краси, комфорту тіла і душі.

Добра традиція шоуруму – неформальні зустрічі з колегами, клієнтками, просто містянами, які цікавляться модою, трендами, виробами українських дизайнерів та майстрів.
– Спілкуємося, допомагаємо одне одному та стаємо сильнішими завдяки такій підтримці, – зазначає Олена Кучерук.
Фото Володимира Федорищева, Валерія Кравченка
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра