Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Можливості Erasmus+ для України: в ДНУ ім. О. Гончара відкрили освітній простір Digital Language Hub

Війна кардинально змінила систему вищої освіти в Україні, і Дніпропетровщина, як один із прифронтових регіонів, зіткнулася з особливими викликами. Щоденна загроза ракетних ударів, руйнування інфраструктури та небезпека для студентів і викладачів змусили університети перейти переважно на дистанційне навчання. Так сьогодні працює і Дніпровський національний університет ім. О. Гончара – один з найбільших вишів  не лише у Дніпрі, але й в Україні.

Адміністрація університету та весь колектив знаходяться у постійному пошуці  ідей і шляхів їх реалізації, щоб покращити освітній і науковий процес через впровадження інновацій та цифрових технологій, а також забезпечити належну якість практичної підготовки. Значну підтримку виш отримує від міжнародних партнерів, зокрема через програму Erasmus+  Європейського Союзу. 

У лютому 2025 року на факультеті української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ ім. О. Гончара відкрили новий освітній простір – Digital Language Hub. Його створення стало можливим завдяки реалізації грантового проєкту Європейського Союзу Erasmus+ «Модернізація університетських освітніх програм з іноземних мов на основі інтеграції з інформаційними технологіями» (DigiFLEd 2024-2026).

Сучасно обладнана аудиторія відкриває нові можливості для здобувачів вищої освіти та викладачів, сприяючи підвищенню якості освіти. Вона стане ключовим майданчиком для впровадження цифрових технологій у навчальний процес філологів, допомагаючи майбутнім фахівцям адаптуватися до новітніх освітніх стандартів. Детальніше про можливості Erasmus+ для вищої освіти України та Digital Language Hub читайте і дивіться в ексклюзивному матеріалі журналістів «Наше місто».

Можливості Erasmus+ для вищої освіти України

З початку повномасштабного вторгнення ЄС розширив участь України в Erasmus+, надавши пріоритет українським студентам, викладачам та науковцям. Окрім індивідуальних можливостей, Erasmus+ підтримує інституційну співпрацю, фінансуючи партнерські програми між українськими та європейськими університетами. Це сприяє впровадженню інноваційних методик навчання, адаптації європейських освітніх стандартів та підвищенню конкурентоздатності  українських вишів навіть в умовах війни.

Також університети отримують технічну допомогу: цифрові платформи, обладнання та навчальні матеріали, що особливо важливо для закладів Дніпропетровщини, які змушені працювати у дистанційному форматі.

Ректор ДНУ ім. О. Гончара Сергій Оковитий підкреслив важливість участі університету в міжнародних проєктах та відкритті сучасних цифрових просторів для студентів. За його словами, такі ініціативи допомагають розвивати цифрові навички та вдосконалювати мовну компетентність, що є надзвичайно актуальним у сучасному світі.

«Ми активно повертаємося до реалізації масштабних інфраструктурних проєктів за підтримки Європейського Союзу через програму Erasmus+. Раніше університет успішно виконував проєкт DocHub (2016-2020), спрямований на розвиток аспірантських досліджень та академічного письма. Також двічі поспіль ми вигравали гранти за Програмою імені Жана Моне – це освітня ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає поширювати знання про європейську інтеграцію як у країнах ЄС, так і за його межами. Вона підтримує викладання та наукові дослідження, що стосуються відносин ЄС з іншими державами, а також сприяє культурному та суспільному діалогу між країнами. Наші економісти виграли проєкт з зеленої економіки, також є досягнення і в істориків.

Наразі в межах Erasmus+ університет подав більше 20 грантових заявок, і нині очікує на результати їх розгляду.

Що стосується Digital Language Hub, то цей освітній простір став уже шостою новою локацією, яка відкрилася в Alma mater протягом пʼяти місяців. Ми дійсно набираємо обертів та спрямовуємо всі сили на наш розвиток – покращення освітнього і наукового процесів в ДНУ», – зазначив ректор.

Ректор впевнений, що підтримка ЄС через Erasmus+ є не лише короткостроковою відповіддю на кризу, а й фундаментом для майбутньої інтеграції української освіти в європейський простір, що стане важливим кроком у післявоєнному відновленні країни.

Сучасний освітній простір Digital Language Hub

Поява нового освітнього простору Digital Language Hub в ДНУ стала результатом реалізації грантового проєкту Європейського Союзу Erasmus+ «Модернізація університетських освітніх програм з іноземних мов на основі інтеграції з інформаційними технологіями» DigiFLEd 2024-2026.

Олена Гурко, менеджерка проєкту від ДНУ, докторка філологічних наук, професорка,  завідувачка кафедри англійської мови для нефілологічних спеціальностей, не приховує радості і гордості від втілення цього масштабного задуму. Вона пройшла шлях від студентки до завідувачки та навіть спробувала себе вперше у ролі керівниці проєкту. 

«Digital Language Hub – це не просто аудиторія, обладнана сучасною технікою, а новітній освітній простір, в якому поєднуються цифрові технології і мова. Ми з колегами орієнтувалися лише  на позитивний результат – і зуміли виграти цей проєкт для Alma mater. Після цього активно долучилися до його імплементації – під час візитів до європейських університетів-партнерів, багато спілкувалися з іншими учасниками з Фінляндії, Ірландії, Греції, здобували необхідний досвід. Відтепер здобувачі вищої освіти можуть проходити онлайн-курси та брати участь у вебінарах в комфортних умовах.

Digital Language Hub обладнаний  сучасною технікою, зокрема потужними комп’ютерами, студійними навушниками, 3D-окулярами, графічним планшетом, а також камерою для трансляцій, акустичною системою, багатофункціональним принтером, інтерактивною дошкою, мультимедійним проєктором та іншими інструментами, що роблять навчання ефективнішим та технологічним. Це важливе досягнення та цінний внесок для нашого факультету, що не може не радувати», – розповіла вона.

Олена Гурко відзначила, що за роки повномасштабного вторгнення увага Європейського Союзу до України, зокрема й  до освітньо-наукової сфери, зросла в рази.

«Ми вперше подавали свій проєкт у 2022 році, але кажу як є, не пройшли. Доопрацювали. Врахувавши поради і зауваження, ми покращили заявку та з високими балами пройшли. І на цьому не зупиняємося. Нашим прикладом хотілося б вмотивовувати колег – не боятися подавати заявки, адже ЄС надає докладний фідбек. У 2025 році разом з кількома українськими та європейськими вишами подали заявку на ще один проєкт у межах Erasmus+ «Трансформація викладання іноземних мов для нефілологічних спеціальностей: покращення освіти STEAM  та ESP за допомогою підходу, орієнтованого на дію (AOA)». Цей проєкт має на меті оновлення освітніх програм і як наслідок – підвищення рівня володіння англійською мовою у межах всього університету. Результати будуть відомі влітку», – каже професорка.

Проєкти з академічної мобільності Erasmus+

Ще вчора усе новітнє обладнання в Digital Language Hub у єдину робочу мережу встановлював першокурсник факультету прикладної математики та інформаційних технологій Ілля Дʼячок. А сьогодні він вже має змогу тут навчатися.

«Як спеціаліст технічного профілю я можу сказати, що ця аудиторія прекрасна. Бо встановлене обладнання уможливлює якісне вивчення англійської мови не тільки філологам, але й дизайнерам, фізикам, математикам й представникам інших спеціальностей. Зокрема, комп’ютери тут з «потужним залізом», і вони покривають навіть мої потреби щодо програмування, а інтерактивну дошку можна використовувати для малювання. Крім того, аудиторія естетично оздоблена, і тут приємно вчитися», – поділився він своїм враженням.

Ілля – вимушений переселенець. До Дніпра він виїхав з тимчасово окупованої Горлівки ще в 2014 році. Попри складну безпекову ситуацію в Україні, хлопець вирішив здобувати освіту в Дніпрі.

«До онлайн навчання я звик ще зі школи, бо спочатку була пандемія коронавірусу, а потім велика війна. Тому пристосувався. Вчу англійську мову і надалі хочу брати участь у міжнародних програмах обміну студентами», – каже першокурсник.

А поки Ілля тільки збирається, студентка 2-го курсу факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Карина Зубко вже знаходиться в Іспанії за програмою з академічної мобільності Erasmus+.

«У ДНУ я навчаюсь на кафедрі романо-германської філології. Перша моя мова – французька, друга – англійська і третя – іспанська. Про програму дізналася від викладачки і подумала, чому б не спробувати. Це прекрасна можливість попрактикувати не одну мову. Подала всі необхідні документи до міжнародного відділу та  пройшла співбесіду з перевірки мовних навичок. І ось я у Севільї! Вивчаю французьку мову і, звичайно, гріх не вчити іспанську, перебуваючи в Іспанії. Щодо побутових умов, то зараз проживаю у місцевому студентському гуртожитку, чекаю на отримання стипендії по програмі, яка складає близько 800 євро», – розповіла вона.

Дівчина наголосила, що навчання в Іспанії відрізняється від українського, на її погляд, воно більш хаотичне і особистісно орієнтоване.

«На мій погляд, в Україні вчитися дещо важче. У нас дуже насичена та структурована програма. В Севільї можуть не попереджати про зміни у розкладі, на парах говорити зовсім не про те, що ти очікуєш та немає такої дистанції з викладачем. В Іспанії освітній процес побудований як діалог між викладачем як наставником, порадником і студентом як особистістю. Навчання за програмою з академічної мобільності Erasmus+ – це для мене класний шанс побачити світ, покращити знання мови та знайти нових друзів. Надзвичайно рада, що вдалося сюди потрапити», – розповіла вона.

Своїм досвідом щодо участі в програмі обміну з журналістами «Наше місто» також поділилася Катерина Барбашина, аспірантка кафедри міжнародних відносин ДНУ.

«Аспірантський Erasmus+ відрізняється від студентського більшими можливостями щодо роботи над власним проєктом під керівництвом місцевих менторів. Мені пощастило вчитися в Університеті Кордоби (Universidad de Córdoba, UCO) 4 місяці. Отримувала стипендію 1200 євро на місяць. Я сама обирала, які пари відвідувати, а також читала лекції для іноземних і українських студентів, які приїхали по Erasmus+. Розповідала про шлях України в ЄС, про перешкоди, які перед нами стоять, про війну. Це був неймовірно цікавий досвід! Я б порадила українським студентам, які замислюються про участь в Erasmus+, вивчати можливості і подавати заявки. Якщо є якесь занепокоєння чи страх, шукати координаторів програми у тій країні, в яку будете їхати, і ставити їм будь-які питання. Вони дуже контактні і завжди допомагають», – повідомила Катерина.

Освіта без кордонів

Відкриття Digital Language Hub у ДНУ імені Олеся Гончара – це не просто новий освітній простір, а символ того, що попри війну, українська освіта продовжує розвиватися, інтегруючись в європейський академічний простір.

Програми Erasmus+ відкривають для українських студентів, викладачів та науковців безліч можливостей: від навчання та досліджень у провідних європейських університетах до отримання сучасних знань і практичних навичок. Завдяки міжнародній підтримці, українські університети не лише адаптуються до нових викликів, а й активно впроваджують інноваційні освітні рішення.

Досвід студентів і аспірантів, які беруть участь у міжнародних програмах, підтверджує: освіта в Україні не зупиняється, а розширює свої горизонти. Війна не стала перешкодою для розвитку академічної мобільності – навпаки, вона лише підкреслила важливість міжнародної співпраці та європейської інтеграції.

Попереду ще багато викликів, але завдяки підтримці партнерів з Європейського Союзу і наполегливій праці викладачів та студентів, українська вища освіта зберігає якість та конкурентноздатність навіть у найскладніші часи.

Текст – Тетяна Талаш, фото Валерія Кравченка, сюжет – Дарина Сухоніс.

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: