
У Дніпрі міська влада та профільні служби щоденно дбають про чистоту та гарний вигляд міста, комунальники наводять лад та вивозять сміття. Все для того, аби місто було охайним – попри всі складнощі нашого часу, – розповідає “Наше місто”.
Місто стало значно чистішим та кращим
Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) – вимога нашого часу. Звісно, сміття – неодмінний супутник людства та його розвитку, тож вирішення цієї проблеми – вкрай на часі. Втім, стан справ у кожній конкретній локації значною мірою залежить саме від поведінки кожного з нас. “Чисто не там, де метуть, а там, де не смітять” – народна мудрість має рацію.
Міська влада Дніпра створила всю потрібну інфраструктуру, а комунальники щодня роблять усе, аби підтримувати чистоту в місті. Тож останнім часом Дніпро у цьому плані суттєво змінився на краще. Варто згадати: ще з десять років тому неохайні купки сміття можна було побачити просто у центрі міста.

Втім, за час роботи нинішньої команди міської влади стан справ щодо наведення чистоти значно змінився на краще. На вулицях та проспектах Дніпра з’явилися сучасні урни для сміття, а у багатьох спальних масивах, біля житлових будинків були встановлені нові зручні контейнери для складання ТПВ.
Відповідно за ці роки значно змінилося на краще ставлення містян до проблеми, сформувалися нові цивілізовані звички – щодо поводження зі сміттям та дотриманням чистоти у публічних просторах та біля будинків. Наразі кинути пляшку чи упаковку мимо смітника – це вже ознака поганого стилю, негарного виховання тощо.
Значною мірою такими змінами на краще, новою культурою в плані підтримання ладу Дніпро може завдячувати особистим зусиллям екс-очільника департаменту благоустрою та інфраструктури міської ради Михайла Лисенка, який трагічно пішов з життя у минулому році. Втім, містяни не забувають його численних добрих справ, завдяки яким місто стало більш охайним, комфортним, європейським.
Дніпрянин Вадим: люди дякують за те, що щодня вивозимо сміття і наводимо лад
Дніпро чистий, доглянутий і охайний завдяки щоденній праці численних фахівців-комунальників. У тому числі – це люди, які постійно вивозять ТПВ з усіх масивів міста та найбільш віддалених локацій Дніпра. Саме їх непомітна, однак вкрай важлива праця, дозволяє нам усім жити в комфортному та сучасному мегаполісі.
Зараз вкрай гострим є кадрове питання, дефіцит водіїв сміттєвозів: майже 50% співробітників підприємства “Екологія Д”, офіційного перевізника сміття у місті, мобілізовані та захищають Україну. Тож в умовах нестачі працівників профільна служба робить все, аби підтримувати місто в чистоті.
Щодня у Дніпрі працює близько 30 сміттєвозів, які очищають контейнери з ТПВ та вивозять сміття на утилізацію. Робота водія сміттєвоза дуже непроста, однак вкрай потрібна для усього нашого мільйонного міста та його мешканців.

Дніпрянин Вадим працює на підприємстві “Екологія Д” водієм сміттєвоза вже три роки. Шість днів на тиждень, із шостої ранку до самого вечора чоловік – за кермом.
Із самого ранку, коли Вадим починає роботу, йому потрібно об’їхати велику кількість локацій у місті. Зокрема – на проспекті Івана Мазепи, вулиці Київській та прилеглих до них численних вулицях та провулках приватного сектора.

Спеціальна машина “Форд” – сучасна та достатньо зручна в керуванні, для водія та бригади забезпечені відносно комфортні умови.
– Взимку в кабіні тепло, тож я можу кермувати просто у кофті, – зазначає співрозмовник.
З урахуванням зимової погоди, тривалих снігопадів та ожеледі водію щоразу непросто, коли треба дістатися у віддалену місцину, ділиться з нами подробицями своєї роботи Вадим. Втім, бригада працює вправно: хлопці підтягують сміттєві баки, потім за допомогою гідравлічних механізмів ТПВ перекладаються у вантажівку, а в підсумку – прямують на полігон.
До речі, саме Вадим та його колеги обслуговують сучасні підземні контейнери для сміття, які встановлені, зокрема у центрі міста – на Січеславській Набережній.

У щоденній роботі водія сміттєвоза достатньо складнощів. Зокрема, дуже часто несвідомі власники автівок паркують їх просто біля контейнерів для ТПВ. Цим порушують правила дорожнього руху (згідно до норм ПДД відстань від припаркованих авто до баків має складати не менше 5 м). А найголовніше – таке хаотичне паркування водіїв, які зовсім не думають про оточуючих, дуже ускладнює (а подекуди і робить неможливим) вивіз сміття із конкретної локації. Адже великогабаритна грузова машина просто не може під’їхати до баків, не зачепивши при цьому легкові автівки або не створюючи критичної перешкоди дорожньому руху
Крім того, окрема біль водія та працівників машини з вивозу ТПВ – негабаритне сміття.
– Люди можуть викидати у контейнери для побутових відходів будівельне сміття, великогабаритні конструкції, бувало, примудрялися засунути навіть дивани, – розповідає Вадим.
Втім, попри всі складнощі, хлопці щоразу знаходять вихід та продовжують працювати, аби в місті було чисто.
На щастя, вдячні дніпряни різного віку, чоловіки і жінки, нерідко підходять до працівників бригади зі словами вдячності.
– Кажуть нам: “Дякуємо за те, що щодня приїжджаєте і наводите лад!” – зазначив Вадим.
Борги містян за вивіз сміття прямують до 400 мільйонів гривень
Фахівці зазначають: за останній час у Дніпрі збільшився обсяг сміття. Наразі щодня на полігон для утилізації спрямовується до 1,5-2 тисяч тонн ТПВ на добу, а приміром ще 10 років тому – лише близько 400 тонн, зазначає Олег Семенко, директор департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради.
На стан справ впливають тяжкі наслідки ворожої агресії, адже через руйнування певних споруд зростає обсяг уламків та будівельних відходів. Однак очевидно, що значною мірою зростання обсягів сміття – результат активного економічного життя міста та населення нашого мегаполісу, яке (з урахуванням кількох сотень тисяч переселенців) вочевидь перевищує мільйон мешканців.
При цьому комунальники зауважують: борги мешканців міста за вивіз ТПВ станом на початок 2025 року перевищують 366 млн грн. Дається взнаки слабка дисципліна розрахунків та погляд на вивіз сміття як на щось неважливе. Однак очищення міста від сміття, яке об’єктивно створює кожне домогосподарство, бізнес, підприємство та ін. – така сама послуга, як постачання електрики чи газу, тож і сплачувати за цю послугу варто вчасно.
Контейнери псують, а сміття скидають просто неба
Ще одна проблема, яка має місце – вандалізм по відношенню до сміттєвих баків. Найбільше таких фактів фіксують у приватному секторі. Їх підпалюють, ламають, псують – просто для розваги, без причини.
Крім того, зовсім не прикрашають місто стихійні звалища, які люди створюють у різних локаціях, найчастіше – поряд із нежитловими спорудами, у посадках та ін. На превеликий жаль, будь який пакет зі сміттям, який несвідомі містяни полінувалися донести до контейнера та кинули на землю, може дати поштовх до створення такого стихійного смітника.

– Ми встановлюємо достатню кількість контейнерів для сміття, але, на жаль, із культурою є проблеми, – каже Олег Семенко, директор департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради. – Люди, особливо у приватному секторі, не завжди ставляться відповідально до переробки власного сміття.
Окреме питання – негабаритне сміття, в т.ч.- будівельні відходи, віконні рами. Як відомо, їх не можна кидати у контейнери для побутових ТПВ, а потрібно складати на контейнерних майданчиках для збору негабаритних відходів, які облаштовані у місті на визначених локаціях.

Також, приміром, у приватних домогосподарствах сезонно може виникати великий обсяг спиляних гілок, які найчастіше виносяться на вулицю та й складаються просто неба.
– А там, де кидається купа гілок, вона буквально за кілька годин обростає іншими відходами і перетворюється на стихійне сміттєзвалище, – з жалем зазначає Олег Семенко.

Комунальники реагують на звернення мешканців та прибирають захаращену територію. Профільні служби постійно ведуть роботи з ліквідації таких звалищ, підкреслює керівник департаменту екології міськради. Приміром, у 2024-му у Дніпрі вдалося ліквідувати майже півсотні стихійних сміттєзвалищ. Якщо раніше у відповідному реєстрі було близько 400 точок, то наразі цей показник – в межах 300.
До речі, дбати про цивілізоване поводження з ТПВ мають як містяни-фізичні особи, так і підприємці, компанії, бізнес. У департаменті екологічної політики міськради нагадують, що всі суб’єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність на території міста, повинні укладати договори на вивезення твердих побутових відходів, а також відповідально ставитися до чистоти прилеглих територій.
Тобто, не можна просто скидати сміття та мотлох де заманеться або складати будівельні відходи до контейнерів для побутових ТПВ. У разі порушень на суб’єкта господарювання можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 152 КпАП. За безлад передбачені штрафи: для громадян — від 340 до 1360 гривень, для фізосіб-підприємців та посадовців підприємств — від 850 до 1700 грн.
Корисно знати:
Містяни можуть повідомити щодо складнощів з вивозом сміття, звернувшись на Єдину гарячу лінію міської ради: (056) 732 12 12, (095) 732 12 12, (096) 732 12 12, (073) 732 12 12.
Категорія: Важливо, ЖКГ, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра