У січні 2025 року у Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції. У мережі з’являються кадри переповнених людьми лікарень. Такі новини викликали занепокоєння і бурхливі обговорення. Тим більше, що в Україні вже теж фіксують випадки захворювання. Наскільки правдиві тривожні дані про загадковий вірус і чи загрожує він дніпрянам, дізнавались журналісти “Наше місто”.
У Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що респіраторний вірус, відомий як метапневмовірус людини (HMPV), не є новим. Про це заявила журналістам у Женеві речниця ВООЗ Маргарет Гарріс.
– Метапневмовірус був вперше виявлений у 2001 році, і присутній у людській популяції протягом тривалого часу, – уточнила вона. – Цей вірус зазвичай спричиняє респіраторні симптоми і може призвести до більш серйозних захворювань у пацієнтів з низьким імунітетом, особливо у новонароджених і людей похилого віку.
В Україні вже є офіційно підтверджені випадки захворювання на метапневмовірусну інфекцію, повідомив центр громадського здоров’я.
– Метапневмовірус є однією із понад 200 відомих гострих вірусних інфекцій, – сказав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко. – У нинішньому епідсезоні в Україні було зафіксовано 14 випадків інфікування метапневмовірусом.
Протягом цього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції, спричиненої метапневмовірусом – всі хворі отримали медичну допомогу та одужали.
Що таке метапневмовірус і як він поширюється
Метапневмовірус (Human metapneumovirus, HMPV) належить до родини Pneumoviridae. Це вірус, який викликає гострі респіраторні захворювання у людей будь-якого віку, однак найчастіше уражає дітей та осіб з ослабленим імунітетом. Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни.
Шлях передачі – переважно повітряно-крапельний: при чханні, кашлі або тісному контакті з інфікованою людиною. Джерело інфекції – хвора людина або безсимптомний вірусоносій.
Дніпро та метапневмовірус: що важливо знати жителям міста
Згідно з актуальними даними Міністерства охорони здоров’я України, а також оперативними повідомленнями від регіональних центрів громадського здоров’я, у країні справді фіксується зростання кількості випадків захворювань, спричинених метапневмовірусом (HMPV). Ця тенденція характерна не лише для великих міст, а й для менших населених пунктів.
– У Дніпрі спостерігаються поодинокі випадки виявлення вірусу у пацієнтів із симптомами ГРВІ, але на сьогодні кількість офіційно підтверджених метапневмовірусних інфекцій значно менша, ніж, скажімо, випадків грипу чи COVID-19, – повідомив Володимир Іванович, лікар-інфекціоніст з Дніпра. – Проте лікарі й епідеміологи зазначають, що реальна кількість інфікованих може бути більшою, адже багато людей переносять хворобу у легкій формі та не звертаються до лікаря, тож не проходять необхідних діагностичних тестів.
На даний момент медичні установи Дніпра отримали рекомендації посилити увагу до нетипових випадків ГРВІ. Виконуються регулярні перевірки пацієнтів, у яких є підозра на метапневмовірус, особливо якщо було виключено грип та COVID-19.
– Епіднагляд здійснюється місцевими лабораторіями спільно з Центром контролю та профілактики хвороб, – додав Володимир Іванович. – Періодично проводиться скринінг серед пацієнтів із підозрілою симптоматикою.
Таким чином, хоч у Дніпрі випадки метапневмовірусу й реєструються, офіційних масштабних спалахів або критичного зростання саме цієї інфекції наразі немає. Утім, фахівці продовжують ретельно відстежувати динаміку захворюваності, аби вжити необхідних запобіжних заходів у разі погіршення епідемічної ситуації.
Як проявляється метапневмовірус: симптоми хвороби
Клінічні прояви можуть нагадувати інші гострі респіраторні вірусні інфекції. У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу.
– У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення, – повідомив Володимир Іванович. – Інкубаційний період метапневмовірусу в середньому становить 3–5 днів, але може варіюватися від 2 до 7 днів. Після завершення інкубаційного періоду людина починає відчувати перші прояви захворювання.
Найпоширеніші симптоми:
• Підвищена температура тіла (помірна або висока);
• Нежить, закладеність носа;
• Кашель (може бути сухий або з виділенням мокротиння);
• Біль у горлі, першіння;
• Загальна слабкість, втомлюваність;
• У дітей молодшого віку інколи відзначають утруднене чи прискорене дихання.
За клінічною картиною метапневмовірусна інфекція часто не має чітких відмінностей від грипу, COVID-19 чи інших ГРВІ. Основна різниця встановлюється за допомогою лабораторної діагностики. Тому поставити точний діагноз без додаткового обстеження зазвичай складно.
– Найбільш вразливі до інфекції діти, особливо до 5 років, – підкреслив лікар-інфекціоніст. – У них частіше розвиваються ускладнення, такі як бронхіоліт чи пневмонія. Також у групі ризику літні люди, особи з хронічними захворюваннями дихальної системи і ослабленим імунітетом: онкологічні пацієнти, ВІЛ-інфіковані, ті, хто приймає імуносупресивну терапію.
Лікування метапневмовірусу: чому важливо не затягувати з візитом до лікаря
Наразі не існує специфічного противірусного лікування, яке б було зареєстроване саме проти метапневмовірусу. Замість цього лікарі зазвичай застосовують терапію, спрямовану на покращення загального стану пацієнта.
– Лікування переважно симптоматичне: жарознижувальні засоби за потреби, рясне пиття, – сказав Володимир Іванович. – При тяжкому перебігу показана госпіталізація, киснева підтримка (у разі дихальної недостатності), корекція водно-електролітного балансу, підтримувальна терапія.
Також, у разі необхідності лікар може призначити антибіотики. Важливо, щоб антибактеріальну терапію призначали лише після підтвердження бактеріальної природи ускладнення.
– Хоча інфекція зазвичай протікає у легкій формі, в окремих випадках вона може призвести до серйозних ускладнень, – попередив Володимир Іванович. – Ось деякі з них: бронхіоліт (особливо у дітей молодшого віку); пневмонія (може бути як вірусна, так і вторинна бактеріальна); загострення хронічних захворювань дихальних шляхів чи серцево-судинної системи; у тяжких випадках -дихальна недостатність.
Важливо пам’ятати, що своєчасне звернення до лікаря й належне лікування зазвичай допомагає уникнути серйозних наслідків.
Які заходи профілактики можна вжити та чи допоможе вакцинація
Хоча метапневмовірус не є таким розповсюдженим, як, наприклад, грип чи коронавірус, він може спричиняти серйозні ускладнення. Тому питання профілактики є важливим, особливо у періоди сезонних спалахів респіраторних інфекцій.
– Потрібно дотримуватися правил гігієни: регулярно мити руки з милом або обробляти антисептиком, – попередив лікар-інфекціоніст. – Користуватися маскою в місцях великого скупчення людей, особливо у період сезонного підвищення захворюваності. Уникати тісного контакту з хворими людьми, за можливості дотримуватись дистанції. Провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання. Зміцнювати імунітет: повноцінне харчування, достатній сон, уникнення стресів, фізична активність.
На сьогоднішній день у світі не існує ліцензованої вакцини проти метапневмовірусу, яку б застосовували в медичній практиці. Тож в Україні наразі не проводяться планові щеплення від цього вірусу. Важливо, однак, стежити за новинами в галузі медицини, адже науковці продовжують працювати над вирішенням цієї проблеми.
Фото: НМ та з відкритих джерел.
Читайте також: До яких лікарень у Дніпрі та області передали справи про інвалідність.
Раніше повідомлялось: У Дніпропетровській області жінка народила четверту дитину у кареті швидкої.
Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Здоров'я, Новини медицини Дніпра