Site icon Наше Місто

Як військовому отримати інвалідність у 2025 році: покрокова інструкція

После получения инвалидности защитник или защитница могут подать заявление на получение единовременного денежного пособия.

З 1 січня 2025 року в Україні скасували МСЕК, які займалися оформленням інвалідності. Для тих, хто не служить в ЗСУ чи інших формуваннях, процес отримання статусу на папері виглядає простішим, ніж для захисників. «Наше місто» розповідає, який шлях має пройти військовослужбовець чи військовослужбовиця, щоб отримати інвалідність.

За даними міністерства охорони здоров’я (МОЗ), все починається зі збору медичних документів, які підтверджують поранення під час виконання службових завдань. Після надання домедичної допомоги та евакуації пораненого має бути документування обставин отримання травми.

«Медична допомога може бути надана як у державному чи військовому закладі, так і у приватній клініці, якщо вона є найближчим місцем, де можливо стабілізувати стан військовослужбовця. Тип закладу не впливає на якість або обов’язковість подальшого документування, але первинна медична документація (форма 100) обов’язково формується», – повідомили в МОЗ.

Форма  100 – це «Картка пораненого», в якій фіксують обставини травми, основні діагнози та заходи первинної допомоги.

«Документальне оформлення на цьому етапі є критично важливим. Саме зібрані медичні та супровідні документи підтверджують зв’язок травми чи захворювання з виконанням службових обов’язків», – йдеться у поясненнях.

В МОЗ пояснили, що це впливає на можливість встановлення статусу інвалідності та отримання соціальних гарантій.

Якщо поранення відбулося не на передовій

У випадку травми або захворювання, отриманих у пункті постійної дислокації чи поза зоною бойових дій, алгоритм дій змінюється. У такій ситуації військовослужбовець:

За результатами огляду може бути призначене лікування в медпункті, направлення на додаткові обстеження або стаціонарне лікування.

Направлення на лікарську комісію

Коли стан військовослужбовця стабілізовано, його можуть направити на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) або лікарсько-льотної комісії (ЛЛК), залежно від специфіки служби та отриманих травм. 

Хто може направити на комісію:

«Голова ВЛК, як і лікуючий лікар, має право сформувати електронне направлення до закладу з експертними командами, – розповіли у міністерстві. – Для цього не потрібно чекати 120 днів із моменту травмування».

У разі важких травм або хронічного захворювання комісія може рекомендувати оформлення статусу інвалідності. 

Які документи потрібні для лікарської комісії

У воєнний час для проходження військово-лікарської комісії або лікарсько-льотної комісії захиснику потрібно зібрати чимало паперів:

Крім цих документів можуть ще знадобитися:

Отримання інвалідності

Після проходження ВЛК та оформлення електронного направлення військовослужбовець переходить до етапу оцінювання повсякденного функціонування. Оцінювання може пройти очно, заочно, дистанційно чи у виїзному форматі, коли експерти самі приїдуть до захисника.

Після того, як експертна команда визначиться чи надавати інвалідність, захисник чи захисниця можуть подати заяву на отримання одноразової грошової допомоги. Це можливо, якщо інвалідність була отримана через поранення, контузію, каліцтво після виконання службових обов’язків. Детальніше про те, як отримати гроші можна дізнатися за цим посиланням.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version