Хто б міг подумати, що градусник на центральному проспекті Дніпра, вишукана люстра у театрі Шевченка та елегантний світильник у кінотеатрі «Салют» мають спільне походження. Усі ці предмети були виготовлені на одному підприємстві у Дніпрі, яке славилось виробництвом витонченого кришталю, згадує “Наше місто”.
У повоєнні роки, у Дніпрі на території цегельного заводу в районі Аптекарської балки, з’явився невеликий скляний цех. Тут виготовляли повсякденні речі: пляшки, склянки, деталі для ламп. Однак з часом попит на цю продукцію почав знижуватися. І тоді було прийнято несподіване рішення – перепрофілювати виробництво на виготовлення кришталю.
Досвід у цій сфері збирали по найбільших кришталевих заводах СРСР. Наслідком цього стало зародження нового виробництва – майстерні, де народжувались кришталеві шедеври.
Для виготовлення кришталю найвищої якості потрібна була особлива сировина – кварцовий пісок. Його добували на Новоселівському родовищі в Харківській області. Після ретельної очистки та підготовки пісок змішували зі свинцевим суриком та іншими компонентами. Отриману суміш поміщали в печі, де за температури 1460 градусів вона перетворювалася на розплавлене скло.
Далі починалась справжня магія. Досвідчені склодуви, озброївшись довгими трубками, витягували з розпеченої маси заготовки майбутніх виробів. Вони надавали склу бажану форму, створюючи справжні витвори мистецтва.
Саме на цьому виробництві народилися такі унікальні вироби, як кольоровий глобус-градусник, що 35 років прикрашав головний проспект Дніпра. Він був виготовлений зі скляної мозаїки. Також саме у цій майстерні був виготовлений кришталевий м’яч, що став символом легендарної перемоги футбольної команди «Дніпро». Також на заводі виробляли традиційні грузинські роги для вина та інші речі, які стали популярними в багатьох домівках.
Про вироби дніпровського кришталевого заводу нагадують старі фото. У минулому столітті про це виробництво багато писали у пресі.
Нагадаємо, раніше ми писали, як впродовж десятиліть змінювалися новорічні локації Дніпра.
Категорія: Новини Дніпра, Унікальний Дніпро
Позначки: Головне, Історія Дніпра, Новини Дніпра