
Настав новий – 2025 рік. Разом з новорічними святами у нашому житті відбулося чимало змін, більшість із яких навряд чи порадують дніпрян. Про платні послуги у лікарнях, індексацію пенсій, збільшення податків та закриття ФОПів, надбавки для освітян та зміни в страхуванні авто у 2025 році – читайте в матеріалі «Нашого міста».
Медицина: за яких умов лікування буде платним
З 1 січня 2025 року пацієнти мають офіційно сплачувати за медичні послуги, які держава не оплачує за програмою медичних гарантій. Для цього у липні 2024 року Кабмін ухвалив постанову №781.
«Заклади охорони здоров’я давно мають змогу надавати послуги за плату від фізичних і юридичних осіб. Постанова № 781 лише дещо змінює правила надання цих послуг», – розповіла Наталя Лісневська, адвокатка, спеціалістка з медичного права, заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015.
За яких умов лікування буде платним:
- звернення до лікаря без направлення, коли воно потрібне (без направлення можна звернутися до акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, педіатра, фтизіатра та лікаря, в якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом);
- при наданні медпослуг за договорами з компаніями;
- у закладах охорони сектору безпеки та оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту;
- якщо медичні послуги не покриваються системою медичних гарантій.
Що це за медичні послуги, які не оплачує держава:
- платити доведеться, якщо пацієнт хоче лікуватися вдома;
- якщо ви самостійно обираєте для себе хірурга чи анестезіолога для операції, або обираєте лікаря, який приймає пологи;
- якщо хочете перебувати у лікарні в палаті із підвищеним рівнем комфорту.
У Міністерстві охорони здоров’я пояснили, що всі державні та комунальні лікарні мають оприлюднити інформацію з переліком безоплатних та платних послуг із зазначенням їх вартості. Ціну лікарні визначатимуть самостійно.
«Оплатити послуги українці зможуть виключно в безготівковій формі на офіційний рахунок лікарні», – розповіла Наталя Лісневська.
Також, з 1 січня 2025 року МСЕК замінять новою системою оцінювання. В Кабміні обіцяють, що це полегшить життя як тих, хто потребує допомоги та виплат, так і лікарів, які визначатимуть статус інвалідності. Про те, куди йти в Дніпрі, коли МСЕК ліквідують можна дізнатися за посиланням.
Як зростуть пенсії у 2025 році
У 2025 році мінімальна пенсія в Україні залишиться на рівні 2 тис. 361 гривні, як і у 2024 році. Максимальна пенсія також не зміниться та становитиме 23 тис. 610 грн.
Проте у березні 2025 року заплановано індексацію виплат, яка, за прогнозами експертів, може становити 10-12%. Це підвищення має компенсувати інфляційні процеси та зростання споживчих цін.
Робота дитячих садочків та надбавка для вчителів
З 1 січня 2025 року набирає чинності закон «Про дошкільну освіту». Це означає:
Для вихователів:
- щорічна відпустка — 56 календарних днів для всіх педагогічних працівників;
- зменшення навантаження для вихователів, інструкторів з фізкультури, психологів, соціальних педагогів, асистентів вихователів та методистів;
- право на вищі посадові оклади, доплати, надбавки та додаткові винагороди.
Для батьків:
- право на територіальну доступність садочків;
- право вибору форми здобуття дошкільної освіти;
- право на педагогічну підтримку.
Для того, щоб охопити більшу кількість дітей дошкільним навчанням, в Україні офіційно затвердять існування мобільних, сімейних та мінісадків.
«Буде забезпечено різноманіття груп у дитсадках — вікові, різновікові, інклюзивні та спеціальні, з різними освітніми програмами. Для органів влади закон встановлює зобов’язання щодо забезпечення ресурсами та справедливої оплати праці вихователів», – у міністерстві освіти пояснили, що ці зміни пов’язані з наближенням України до європейських стандартів.
Крім цього, за даними міністерства освіти, з 1 січня 2025 року вчителі мають отримувати щомісячну надбавку у 1000 грн. А з 1 вересня 2025 року ця надбавка має зрости до 2000 грн. Ці виплати діятимуть до кінця війни. Нагадаємо, що у Дніпрі усі працівники освітньої галузі почали отримувати премії ще у грудні 2024 року – від 2200 до 4100 гривень.
Страхування авто подорожчає
З 1 січня 2025 року набуває чинності новий закон про «автоцивілку». Зросте не лише вартість поліса, а й страхове відшкодування всім постраждалим у ДТП.
За новими правилами, страховики самі визначатимуть вартість поліса. Для водіїв буде діяти принцип – чим більше аварій за їх участі, тим дорожчим буде поліс.
За інформацією директора департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Сергія Савчука, закон впроваджує поступове підвищення максимальних розмірів страхового відшкодування:
з січня 2025 року:
- за шкоду життю та здоров’ю — з 320 тис. грн до 500 тис. грн;
- за шкоду майну — зі 160 тис. грн до 250 тис. грн;
з січня 2026 року, але після закінчення воєнного стану:
- за шкоду життю та здоров’ю — до 1 млн грн;
- за шкоду майну — до 2 млн грн;
впродовж 4 років з моменту вступу України до Європейського Союзу:
- за шкоду життю та здоров’ю — до еквівалента від 1,3 млн євро на одну потерпілу фізичну особу та від 6,45 млн євро на один страховий випадок;
- за шкоду майну — до еквівалента від 1,3 млн євро на один страховий випадок.
Для учасників бойових дій, учасників Революції Гідності, чорнобильців I або II категорії, пенсіонерів та людей з інвалідністю І групи буде діяти 50% знижки на поліс «автоцивілки». Ця пільга надається для авто, які не використовують для бізнесу.
Зростуть податки для бізнесу
25 грудня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який зобов’язує ФОП сплачувати збільшені податки з 1 січня 2025 року, а не з 1 жовтня 2024 року, як планувалося раніше.
Нагадаємо, що у жовтні цього року Верховна Рада проголосувала за історичне збільшення податків – підвищення військового збору з 1,5% до 5%, за винятком військових. Для ФОП I та II груп військовий збір становить 10% від мінімальної зарплати у 8000 грн
Підвищення податків стало однією з причин, чому бізнес почав закриватися. За даними сайту «Опендатабот», після підписання президентом закону про підвищення податків закрилися 22,5 тисячі ФОПів. Останні опитування показують, що 8 621 підприємець планує закриття найближчим часом. Й понад половина з тих, хто планує закриття — а саме 62% — прийняли рішення закриватися через підвищення податків.
Підприємниця з Дніпра Наталія Ешонкулова теж планує закривати свій бізнес.
«Це правда, що ФОПи планують закриватися, але причин – окрім збільшення податків – більше, – розповіла дніпровська активістка і підприємниця Наталія Ешонкулова. – Перша група ФОП – це ті, хто працює сам на себе без найманих працівників (на ринках або надаючи різні послуги). Раніше вони платили відносно невеликий податок, але якщо до нього додати військовий збір у розмірі 800 грн, то їм буде вигідніше працювати незареєстрованими, за це невеликий штраф».
Інша причина закриття ФОПів – зростання вартості оренди на чверть через приплив підприємців-переселенців, які витісняють місцевих орендарів. Наразі, зі слів Наталії Ешонкулової, у Дніпрі практично немає порожніх орендних площ.
«Мова йде про підприємців на II групі, які можуть мати до 10 найманих працівників та які працюють у торговельних комплексах. Таке витіснення було раніше – у 2014-2015 роках. Вони поки що не знають маржинальності, тому згодні на будь-яку оренду. Я сама такий підприємець, який із січня закривається через те, що в мене дуже висока оренда», – пояснила Наталія Ешонкулова.
Також на бізнес тисне зростання вартості електроенергії та сплата за опалення. Але головна проблема для ФОПів – це падіння споживчого попиту, бо багато хто виїхав з України, а ті, хто залишився, економлять.
«Зараз багато закривається фіктивних ФОПів, які використовували, щоб уникнути сплати податків. Відрізнити реальних від фіктивних складно, тому немає статистики скільки взагалі на ринку залишилося реальних підприємців», – пояснює підприємниця з Дніпра.
З її слів, працювати «в темну» у 2025 році зможе будь-який підприємець, який не має прив’язки до торгового місця та угоди про оренду.
Підвищаться штрафи за неоформлених працівників
В Інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради повідомили, що у 2025 році буде суттєве підвищення штрафів за порушення трудового законодавства:
- недопуск інспектора Держпраці на перевірку – до 128 000 грн;
- неоформлені працівники – до 80 000 грн за кожного;
- порушення трудового законодавства (наприклад, помилки в обліку робочого часу) – до 8 000 грн.
«Розмір штрафів прив’язаний до мінімальної зарплати, яка у 2025 році складатиме 8 000 грн. Нагадаємо з початку війни перевірки Держпраці було скасовано, але скарги працівників накопичувалися масово», – повідомили в інспекції.
Які б зміни не приніс 2025 рік, сподіваємося, що в більшості вони на краще. Бо загартовані війною мешканці Дніпра чекають на найголовнішу подію – закінчення війни.
Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Лікарня, Новий рік, Пенсії, Податки