Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Чим запам’ятався рік, що минає: підсумки та прогнози

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто

Рік, що минає, запам’ятається дніпрянам сумними подіями та втратами. Але залишиться він у пам’яті й нашими завоюваннями та набуттями. Про підсумки 2024-го і прогнози на новий 2025-й «Нашому місту» розповіли ветеран ЗСУ, військовий і політичний експерти. Головні досягнення року підсумував міський голова Борис Філатов.

Захисники України б’ються на два фронти: з орками на передовій і корупціонерами в тилу

Щодня і щогодини українські бійці здійснюють подвиги. Вони на смерть стоять на передовій. Водночас, на думку учасників війни, захисникам доводиться протистояти не лише зовнішньому агресору, а й власній корупційній владі.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото Валерія Кравченка

– Я пишаюся своєю бригадою, – розповідає Олег Борщевич (позивний Батя), ветеран 128 окремої бригади ТрО «Дике Поле» – Це неймовірні хлопці. На смерть стоять. Я дивився в очі побратимам, які знали, що не повернуться і спокійно йшли в бій. Через годину гинули. Пам’ятаю нашого Котигорошка з Карнаухівки – бойового медика з позивним Левеня. На зріст маленький, важить, напевно, не більш ніж 50 кілограмів, але такі чудеса творив. За місяць наш Левеня витягнув із зони бойових дій 83 людини. І таких хлопців чимало. Зараз бригаді дуже нелегко. Бракує механізованих підрозділів і взагалі кваліфікованих фахівців. Особливо командирів. Але найсумніше, що моїм побратимам доводиться битися на два фронти: з орками на передовій і корупціонерами в тилу. Від корупції взагалі страждає вся наша армія.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото 128 бригади ТрО

Що стосується військових підсумків ЗСУ у 2024-му, то, незважаючи на численні проблеми, вони позитивні.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто

– У 2024 році відбулася довгоочікувана передача Україні військових літаків, – зазначає Іван Ступак, військовий експерт. – Активніше надходили американські ракети ATACMS, які дуже ефективно використовувалися ЗСУ для ударів по супротивнику, зокрема й по території росії. Треба відзначити успішні атаки великих складів озброєнь, таких як у місті Торопець. Тоді в повітря злетіло до 30 кілотонн боєприпасів. Це завдало важкої шкоди російській армії.

Ну, а найбільш вдалою операцією року, безумовно, є початок наступу ЗСУ в Курській області.

Напередодні 2025 року багато військових налаштовані оптимістично.

– Особисто я вірю в перемогу України, – стверджує Олег Борщевич. – Ну як можна допустити зворотне. Потрібно тільки переформатувати Верховну Раду, почистити владні кабінети, усунути корупціонерів, які наживаються на війні. А ще повернути в армію справжніх професіоналів, бойових генералів. Таких як Залужний, Наєв, Муженко.

Війна закінчиться у 2025 році, але це не точно

Найважчі випробування, через які пройшли українці в році, що минає, безумовно, загартували наших захисників. Але люди на фронті і в тилу дуже втомилися від війни. Від російсько-української війни втомилися в Європі і в США. Які головні політичні підсумки 2024 року і що нам обіцяє новий, черговий рік війни?

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото з фб-стрінки експерта

– Головне в тому, що на третьому році війни Україна залишається функціональною державою, в якій діють фінансова, управлінська, пенсійна, освітня, медична системи, – відповідає Руслан Бортник, директор Українського інституту політики. – Залишаються функціональними і прифронтові міста – Дніпро, Запоріжжя, Харків, у яких працюють життєзабезпечувальні системи. Політичний підсумок року в тому, що Володимир Зеленський уже не найпопулярніший національний лідер. Рейтинги Залужного і Буданова вищі. Ще одна особливість у тому, що сьогодні, на відміну від попередніх воєнних років, більшість українців наполягають не на продовженні війни, а на прагненні до миру. За різними даними опитувань, цю думку поділяють 52-64 % людей. Третій важливий момент пов’язаний із нашими західними партнерами. Після президентських виборів у США і переоцінки перспектив російсько-української війни Україну примушують до пошуку шляхів завершення війни. Очевидно, що західна фінансова підтримка знижуватиметься.

Але, якщо війна продовжиться, що чекає на прикордонні міста: Дніпро і Кривий Ріг, Запоріжжя і Нікополь?

– На жаль, масове застосування дронів і особливо плануючих бомб уже призвело до того, що Запоріжжя стало об’єктом посилених ворожих атак, – констатує експерт. – По Дніпру наносилися численні удари, зокрема й балістичною ракетою середньої дальності «Орєшнік». Якщо війна продовжиться, то ймовірність військової операції у 2025-му зі спробою вийти на околиці Запоріжжя і навіть оточити місто досить висока. У можливих планах росіян також і вторгнення в Дніпропетровську область. У такому разі прифронтовий статус цих регіонів тільки посилиться.

Наскільки українська влада готова підтримати ініціативи згортання бойових дій?

– Наша влада хоче зберегти правління, вона вважає, що влада і є держава, – зазначає експерт. – Тому підтримає ті моделі, які допоможуть їй у цьому. Це можуть бути, залежно від ситуації, і моделі миру, і війни.

На думку Руслана Бортника, ймовірність угоди про мир або перемир’я у 2025 році досить висока.

– У найближчі три місяці припинення бойових дій навряд чи відбудеться, – резюмує співрозмовник. – Загалом перспективи припинення війни у 2025 році експерти Українського інституту політики оцінюють як доволі високі, але не домінуючі – приблизно  40%.

  Політики шукають компроміси, щоб припинити кровопролиття

У новітній історії України 2024 рік – один із найскладніших. На фронті ворог захоплює нові території, а в тилу прагне знищити нашу економіку. 2025-й також поки що не обіцяє істотних позитивних змін, але все-таки, на думку експертів, він залишає надію на краще.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото з архіву вченого

– Рік, що минає, був непростим, – розповідає Олександр Нікілєв, професор кафедри історії України ДНУ. – Таке відчуття, що він починався краще, ніж закінчується. Але головне, що ми вистояли! Військові операції стали більш технологічними. Українські дрони вже залітають на сотні кілометрів углиб росії, завдаючи агресору відчутної шкоди. При цьому не обвалилася економіка і навіть зросли доходи людей. Важливу роль у протистоянні з ворогом відіграє Дніпропетровщина, яка у воєнний час стала потужним логістичним хабом як для Сил оборони, так і для вимушених переселенців. У Дніпрі та в Кам’янському, бачу, як багато з’явилося машин із номерами інших регіонів. Значно більше стало приїжджих. Це означає, що в нас створено хороші умови для життя і роботи українців, які змушені покинути рідні міста і села.

Прогнози на 2025 рік не особливо оптимістичні. Але, можливо, ситуація проясниться після 20 січня, коли обраний президент США Дональд Трамп буде приведений до присяги?

– Сьогодні у Трампа вже немає бажання якнайшвидше посадити Зеленського і путіна за стіл переговорів, – відповідає історик. – Йде спокійний і виважений прорахунок варіантів як саме закінчити війну, яка вже має ознаки світової. Зараз політики шукають компроміси, які б влаштували і переможців, і переможених. Згадаймо уроки Першої світової війни, коли Комп’єнська угода 1918 року, що визнала поразку Німеччини, по суті, стала стартом підготовки до нової ще більш кровопролитної війни. Можна згадати радянсько-фінську війну, в якій Фінляндія втратила території, але зберегла державність. Можливо, схожий сценарій чекає і на нас. На жаль, потрібно бути готовим до втрати наших територій.

Дуже багато залежатиме від позиції наших союзників.

На думку професора ДНУ, нам пощастило, що американським президентом став республіканець.

– Представники цієї правоконсервативної партії зазвичай  мислять глибоко і масштабно, – вважає Олександр Нікілєв. – Історія показала, що найбільші прориви в зовнішній політиці США були, коли при владі були республіканці.

Нагадаємо найбільш популярних американських президентів-республіканців: Авраам Лінкольн, Теодор Рузвельт, Дуайт Ейзенхауер, Рональд Рейган.

У війні і в біді – головне залишатися людьми

Минулого року Дніпро зазнав численних ракетних атак. Уперше ворог запустив на Дніпро свій розпіарений «Орешник». Агресор методично прагне знищити нашу енергетику. Але місто вистояло. Сьогодні для нас найголовніше – залишатися людьми і зберегти людські стосунки, незважаючи на війну і біду.

Про це під час публічного звіту про роботу у 2024 році заявив міський голова Дніпра Борис Філатов. Він повідомив, що наше місто є лідером серед громад України з допомоги Силам оборони та з допомоги, наданої постраждалим від ворожих атак.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото Валерія Кравченка

 – У запитах військових це було чи не найбільш затребуваним, а відомства з мільярдними бюджетами не забезпечили армію і на третину того, що за весь цей час надав бійцям Дніпро, – зазначив мер. Також місто доставляло тепловізори, рації, зарядні станції, близько тисячі одиниць комп’ютерного, телевізійного та комутаційного обладнання. У придбанні дронів у рейтингу системи електронних закупівель «Прозоро» ми ще торік посіли перше місце серед усіх органів місцевого самоврядування.

Цього року міській владі Дніпра довелося відновлювати близько 200 будинків, 9 медзакладів, школи та дитсадки, пошкоджені після ворожих ракетних обстрілів.

Чим запам'ятався рік, що минає: підсумки та прогнози - Наше Місто
Фото Валерія Кравченка

– Ми повністю завершили реконструкцію багатоповерхівки на Набережній Перемоги, 118, – констатував Борис Філатов. – Розібрали зруйновані під’їзди та відремонтували фасадні сторони вцілілих секцій. У будинку на площі Вокзальній, 1 закінчують демонтаж у зруйнованих блоках. В інших під’їздах полагодили комунікації та покрівлі.

Міський голова наголосив, що Дніпро приділяє велику увагу соціальній підтримці людей і піклується про містян і переселенців, яким потрібна допомога.

 – Наші терцентри продовжують підтримувати самотніх людей похилого віку та переселенців, – повідомив керівник міста. – Зокрема, і продуктовими наборами. І поки державні програми з оздоровлення тимчасово призупинені, у Дніпрі коштом міського бюджету його організовують, зокрема – для дітей з інвалідністю та постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. Бо це – по-людськи.

Категорія: Важливо, Війна, Влада, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: