Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Відновлення після поранень: як реабілітаційний центр у Дніпрі повертає бійців до активного життя

Як працює реабілітаційний центр Дніпра

В умовах війни реабілітаційні центри відіграють важливу роль у відновленні поранених захисників України. Багато бійців, які отримали на фронті важкі травми, потребують лікування та реабілітації. Одним з передових закладів, де успішно справляються з цими задачами, є спеціалізований центр, розташований в одній з лікарень Дніпра. Детальніше про його роботу розповідає “Наше місто”.

Від ампутації – до повноцінного життя: історія Дениса

Історії пацієнтів центру – це найбільш наочний доказ ефективності роботи команди. Денис – один із колишніх пацієнтів, який втратив ногу на війні, поділився своїм досвідом. 

Денис вже пройшов курс реабілітації

-Я отримав поранення у вересні 2023 року,- розповів Денис. – Після ампутації правої ноги я пройшов реабілітацію у цьому центрі. Для мене це найкраще місце, у якому я міг опинитися на той момент. Тут дуже кваліфікований персонал, все роблять для того, щоб максимально ефективно поставити бійців на ноги.

Процес реабілітації складався з декількох етапів, кожен з яких тривав близько трьох тижнів. Кожен новий етап приносив нові досягнення та зміни. Щодня виконуючи вправи, Денис зрозумів, що заняття спортом залишаться у його житті і надалі. 

-У вересні моя реабілітація закінчилась, я більше не потребую такої допомоги, – каже Денис. – Адже можу робити майже все: і водити машину, і ходити сходами, живу повноцінним життям. Але якщо перебуваю десь поруч, заходжу до центру, щоб привітатись, випити кави. Ми стали вже друзями з колективом лікарні.

Наразі Денис активно допомагає іншим ветеранам адаптуватися до цивільного життя, очолюючи ветеранський простір, де надають підтримку тим, хто повернувся з війни. 

Історія Рустама, який повертається до повноцінного життя завдяки реабілітаційному центру

Немало надихаючих історій і від теперішніх пацієнтів центру. Рустам, 41-річний доброволець, який відправився на фронт у березні 2022 року, став одним із тих, хто на собі відчув всі жахи війни. Чоловік служив у Територіальній обороні, а з серпня 2022 року був на передовій у Донецькій області.

Рустам проходить реабілітацію

-Я отримав поранення у квітні 2024 року, поблизу Вугледару, – розповідає Рустам. – Ворожий дрон вдарив поряд зі мною. В результаті я втратив ліву ногу, а мій побратим – праву. На другий день після поранення я потрапив до цієї лікарні. Спочатку працювали травматологи, потім відбувалось загоєння м’яких тканин. А фахівці реабілітаційного з центру практично з першого дня, коли я ще був у реанімації, приходили до мене. 

Фахівці не лише працювали над його тілесними травмами, а й допомагали налаштувати психологічний стан. 

-Вони відразу сказали, що є можливість встановити протез і я навіть їздитиму на велосипеді,- згадує Рустам. – Мене відразу запрограмували на позитив. Наразі за допомогою фахівців реабілітаційного центру я вчуся ходити заново, на протезі. Паралельно триває відновлення правої ноги, бо там була зламана велика кістка. Спочатку мені було боляче рухатися. Навіть кашель завдавав нестерпного болю, а зараз я можу ходити, підніматися сходами. Надворі ще пересуваюсь за допомогою милиць. На жаль, ще не можу їздити на велосипеді, але це є у моїх планах. Адже перед пораненням я придбав велосипед, а поїздити не встиг.

Яна, асистентка фізичного терапевта, розповідає, що Рустам проходить уже сьомий цикл реабілітації.

Яна, асистентка фізичного терапевта

-На день він має три заняття, два з них – з фізичним терапевтом, а одне – з психологом, – сказала Яна. – Ми починали ходити з милицями, і вже маємо прогрес. Зараз Рустам застосовує тростину для ходьби. Працює наполегливо, тому я впевнена, що ми досягнемо ще багато цілей. Він добре використовує протез, ми працюємо над балансом. Головна мета – навчити його пересуватися без допоміжних засобів. 

І, хоча шлях до повного відновлення довгий і складний, такі історії дають надію та надихають інших на боротьбу за своє здоров’я та відновлення. 

Рік викликів і досягнень: реабілітація поранених у Дніпрі 

2024-й рік для реабілітаційного центру Дніпра став роком нових викликів, рішень та значних досягнень у сфері відновлення поранених захисників України. Попри складні обставини війни, заклад не лише продовжує надавати висококваліфіковану допомогу, а й активно впроваджує новітні методики реабілітації, здобуває досвід на міжнародному рівні та став справжнім центром передового досвіду для реабілітаційних команд по всій країні.

Анна – старша егротерапевтка відділення

-Всі наші ерготерапевти пройшли навчання у різних містах України, – сказала Анна – старша егротерапевтка відділення. – Більш того, вони об’їздили півсвіту. Це Америка, Японія, Данія, Італія, Іспанія, Естонія, Латвія тощо. У наступному році ми плануємо продовжити навчання. Це нам дає можливість розвитку. Також ми є клінічними супервізорами, даємо базове навчання для інших команд реабілітації з усієї України.

Зважаючи на складні умови війни, кількість пацієнтів зростає, і це потребує нових рішень. Для забезпечення потреб реабілітації планується розширення відділення на 20 додаткових ліжок. Це дозволить ефективно надавати допомогу ще більшій кількості військових, котрі потребують реабілітації після важких травм.

-До нас потрапляють пацієнти після ампутацій верхніх та нижніх кінцівок, також це нейропатії, турнікетні синдроми, перенесені інсульти, політравми, спінальні та черепно-мозкові травми, – додала Анна. – Ми завжди працюємо у парі з психологом. Він допомагає нам знайти комунікацію. У нашому відділенні усі співробітники дружелюбні, прагнемо, щоб кожен пацієнт відчув наше тепло. 

Реабілітація поранених – це не лише про технології та методики, але й про людські історії відновлення. Одна з таких історій, яка надихає всю команду, — це військовий, який зазнав серйозних травм і ампутацій.

-Найбільшим викликом для мене була історія військового з ампутацією правої верхньої кінцівки, а ліва кінцівка зовсім не працювала, – пригадує Анна. –  Але його наполегливість, мотивація та віра в себе вражає. Протягом семи місяців ми відновлювали його ліву кінцівку. Насьогодні він повернувся у соціум: навчився водити машину, їздить на свою дачу, де доглядає за виноградниками, а ще у нього маленька донька. Такі випадки є дуже сердечними. 

Реабілітаційний центр Дніпра: міжнародний досвід і адаптація до нових реалій

Реабілітаційний центр Дніпра у 2024 році визнано одним з центрів досконалості, який показує найкращі підходи до надання допомоги та є взірцем для інших. Такі центри стають осередками передового досвіду. 

Дарина, фізична терапевтка.

-Ми робимо все можливе, щоб підняти реабілітацію оборонців на новий рівень, – сказала Дарина, фізична терапевтка. – Здобуваємо нові знання та ділимося ними з колегами по всій країні. Робота з військовими потребує особливого підходу. Важливо вміти знайти баланс, знати, коли потрібно промовчати, коли підтримати. За ці роки ми вже до цього призвичаїлися. 

Фізична терапія — це не просто лікування, це шлях до відновлення рухливості та якості життя. Для Дарини цей процес став не тільки професією, але й покликанням, особливо в умовах, коли її робота має неабияке значення для пацієнтів, що пережили важкі травми. 

– Дніпро знаходиться поруч з лінією фронту, до нас надходять військові у важкому, гострому стані, тому терапію з ними починаємо вже на перших етапах, – додала Дарина. – Я навчалась терапії, яку проводять у реанімації. Це прискорює відновлення пацієнтів. Мої колеги вивчали останні новітні методи системи протезування, а також, як працювати з пацієнтами, що мають протези. 

Окрім фізичних вправ, важливою складовою реабілітації є психологічна підтримка. Дарина, працюючи з пацієнтами, використовує не лише свої професійні знання, а й намагається створити комфортну атмосферу у відідленні. У цьому їй допомагає її пес Вайт.

Гра з м’ячем

-До нас у відділення приходять спеціально навчені собаки, наприклад, з пошукового загону “Антарес”, але часто вони зайняті на виїздах, – розповідає Дарина. – Тому я почала приводити Вайта і пацієнти дуже цьому радіють. Його всі хочуть погладити, і атмосфера відразу змінюється. 

Високий рівень професіоналізму, злагоджена робота команди та постійний розвиток дозволяють центру залишатися одним з кращих в Україні у реабілітації захисників, даруючи надію та нові можливості для кожного пацієнта.

Фото Володимира Федорищева.

Читайте також: Дніпровська лікарня здобула нагороду Prozorro: як команда медиків стала кращим замовником в Україні.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: