Site icon Наше Місто

Дніпро попри все вміє і продовжує працювати: мер Борис Філатов розповів про підсумки року

Міський голова Борис Філатов представив публічний звіт про роботу у 2024 році. Мер Дніпра розповів про допомогу Силам оборони та безпекові заходи для містян, розвиток медицини та освіти, підтримку міського комунального господарства та багато інших аспектів роботи нашого міста. Докладніше – читайте у “Нашому місті”.

Пряма допомога Силам оборони від мерії Дніпра сягнула майже 3 млрд грн

Від початку повномасштабної війни загальна сума суто прямої допомоги від мерії Дніпра сягнула майже 3 млрд гривень, наголосив під час звіту Борис Філатов. Близько мільярда на цю важливу допомогу місто витратило цьогоріч. І це –  без урахування внутрішніх, так званих «цивільних» витрат на війну. Тобто, будівництво укриттів, відбудову об’єктів інфраструктури, виплат матеріальної допомоги на відновлення житла і майна або харчування для ВПО.

Протягом 2024 року мерія встигла придбати та відправити на фронт ще майже 4 тис. дронів, близько 300 автівок і квадроциклів, майже дві сотні РЕБів і стільки ж систем відеоспостереження.

Борис Філатов, міський голова Дніпра

– У запитах військових це було чи не найзатребуванішим, а відомства з мільярдними бюджетами не забезпечили армію й третиною того, що за весь цей час надав бійцям Дніпро, – зазначив мер. Так само місто доправляло тепловізори, рації, зарядні станції, близько тисячі одиниць комп’ютерного, телевізійного та комутаційного обладнання.

Саме наше місто є лідером серед громад в Україні щодо допомоги Силам оборони (за виключенням хіба що столиці, чий бюджет в 3,5 рази більше ніж у Дніпра), наголосив міський голова.

– У придбанні дронів в рейтингу системи електронних закупівель “Прозоро” ми ще торік посіли перше місце серед всіх органів місцевого самоврядування”,  – підкреслив він.

Системна підтримка Сил оборони – це принципова позиція міської влади Дніпра. І вона не залежить від наявності чи відсутності військового ПДФО або ж інших факторів, що впливають на бюджет та життєдіяльність міста.

– Утім, забезпечивши військо великими партіями техніки та суттєвими сумами допомоги, Дніпро отримав безліч надуманих кримінальних справ, переслідувань, обшуків та підозр. Простіше кажучи, зазнав відвертого цькування з боку так званих правоохоронців, – зауважив мер Дніпра. – Майже 100% угод по всіх виконавчих органах і комунальних підприємствах, які відповідали за закупівлі товарів та послуг для Сил оборони, мають кримінальні провадження. Їхні керівники та співробітники є обвинуваченими і «здобули» від однієї до чотирьох підозр. Тож деякі з них просто не витримали тиску. Вони відмовились від закупівлі товарів та послуг для армії. Ще декого все це змусило взагалі звільнитися.

Для бригад на найскладніших напрямках – ще майже 400 дронів та низка РЕБів до кінця року

Наразі міська рада Дніпра фактично позбавлена можливості купувати те, про що у своїх заявках нас просять оборонці. Натомість тепер місто виділяє кошти на субвенції бойовим бригадам.

Але далеко не всі військові частини мають у своєму складі кваліфікованих логістів, спеціалістів із закупівель, фахівців з договірної роботи чи фінансистів, що здатні впоратись зі складною бюрократичною машиною бюджетного фінансування. 

– Крім того, багато командирів підрозділів відверто і справедливо кажуть, що їхня робота — воювати, а не виторговувати собі запаси та послуги, – наголошує Борис Філатов. – Схожа картина –  в інших містах України.

Проте цього місяця, враховуючи ситуацію на фронті, як виняток мерія Дніпра знов повернулася до закупівель. 

– Вже найближчими днями ми забезпечимо для бригад на найскладніших напрямках ще майже 400 дронів різного типу і низку РЕБів, – наголосив мер Дніпра. – Бо держава, на жаль, не надає війську обіцяного. А ми не маємо права змушувати бійців витрачати свій час на самостійні закупівлі.

Вилучення «військового ПДФО» ускладнило  допомогу Силам оборони від громад

У громад відібрали ресурс, за рахунок якого вони могли оперативно, адресно та масштабно допомагати підрозділам ЗСУ і ДСНС, наголосив мер Дніпра Борис Філатов.

– Тільки в нашого міста відібрали 3 млрд гривень на цей рік, – зауважив мер. – Із яких не менше 1,5 млрд було б спрямовано на допомогу Силам оборони. І найгірше те, що після аналізу використання відібраних коштів за період листопад 2023 – червень 2024 з’ясувалося, що ті гроші (а це десятки мільярдів гривень) закумулювали на відповідних рахунках центральних органів влади, де вони є нерухомими. Якщо б ці кошти залишили в громадах – вони б вже працювали на перемогу, а не лежали б десь мертвим вантажем.

Так обмеженість фінансового ресурсу і систематичні утиски посадових осіб місцевого самоврядування по всій країні суттєво ускладнили допомогу підрозділам ЗСУ. Про це вже свідчать відгуки і скарги від командирів бойових бригад, які зараз, на жаль, не мають повноцінного забезпечення від Міністерства оборони, навіть коли вони знаходяться на лінії бойового зіткнення.

Місто нікого не залишить сам на сам із бідою: будинки містян відбудовують

Фронт стає все ближчим і кожен у Дніпрі бачить наслідки регулярних ворожих атак. Цьогоріч міській владі Дніпра довелося відновлювати близько 200 будинків, 9 медзакладів, школи та дитсадки, які були пошкоджені після ворожих ракетних обстрілів.

– Також ми нарешті повністю завершили реконструкцію багатоповерхівки на Набережній Перемоги, 118. Розібрали зруйновані під’їзди і відремонтували фасадні сторони вцілілих секцій.

У будинку на площі Вокзальній, 1 закінчують демонтаж у понівечених блоках. В інших під’їздах полагодили комунікації та покрівлі,  – розповів Борис Філатов.

Триває і складний процес відновлення багатоповерхівки на вул.Виконкомівській, яка влітку постраждала через ворожий удар. Там прибрали аварійні елементи, підсилили деякі конструкції, аби перебути зиму. Вже наступного року буде подальший демонтаж пошкоджених частин, зазначив міський голова.

У  будинок по вул.Енеїди, який також постраждав від атаки ворога, частина мешканців зможе почати заселятися найближчим часом, зазначив мер Дніпра. Ті, хто жив на верхніх, найбільш постраждалих поверхах, матимуть змогу повернутися до своїх осель орієнтовно навесні 2025 року.

Дніпро, на відміну від багатьох інших громад, лишень за цей рік виплатив понад 19  млн грн матеріальної допомоги тим, чиє житло знищив ворог, повідомив Борис Філатов. При чому – попри постійні вилучення урядом грошей. Ще 12,2 млн грн склали витрати на компенсацію  тимчасової оренду житла для постраждалих.

– Місто ніколи й нікого не залишить сам на сам із бідою, – зазначив Борис Філатов.

В одній з лікарень Дніпра відкриють відділення інтенсивної терапії та трансплантації

Галузь медицини незмінно залишається для Дніпра одним з головних пріоритетів.

– Крім потреб мільйонного міста, що прийняло в себе найбільшу кількість переселенців, Дніпро також є головним хабом першої допомоги та реабілітації для поранених, що прибувають до нас з усієї лінії бойового зіткнення, – зазначив Борис Філатов.

Реабілітаційний центр, що працює в одній з лікарень Дніпра, визнано кращим в цій галузі, а його фахівці приймають до себе на навчання реабілітаційні команди з усієї країни.  Водночас міська влада Дніпра продовжує ремонти інших медичних відділень, купує сучасне обладнання.

– Це –  додатковий шанс на збереження життя для всіх наших людей, – зауважив міський голова.

Цьогоріч модернізовано 3 найбільші міські лікарні та ще 5 амбулаторій в Дніпрі.  Приміром, у клінічній лікарні № 4 відкрили нове відділення нейрохірургії, оснащене високоякісними німецькими приладами. Також відремонтовані відділення травматології та відділення загальної хірургії, де встановлено найсучасніше ендоскопічне обладнання.

Добудовується й відділення ортопедії і травматології. Крім того, частину головного корпусу реконструюють під відділення інтенсивної терапії та трансплантації – сепарації клітин крові. Воно буде четверте на всю Україну.

Для 4-ї та 6-ї лікарень встановили нові апарати комп’ютерної томографії, кожен з яких дозволяє проводити до ста обстежень на день.

У лікарні № 16 відремонтували операційні та реанімаційний блок опікового центру. А у філії цієї лікарні влітку запрацювало відділення паліативної допомоги, де дбають про невиліковних хворих.

– Триває й реконструкція будівлі корпусу лікарні Швидкої медичної допомоги, де зʼявиться Мультидисциплінарний центр сучасних медичних технологій. Бо наш обовʼязок — опікуватися всіма людьми, – підкреслив Борис Філатов.

Це по-людськи: в Дніпрі  підтримують самотніх літніх людей та переселенців – попри призупинення держпрограм

Дніпро приділяє чималу увагу соціальній підтримці людей та дбає про містян та переселенців, яким потрібна допомога.

– Наші терцентри продовжують підтримувати самотніх стареньких та переселенців,  наголосив мер Дніпра Борис Філатов. – Зокрема й наборами продуктів харчування. І поки державні програми з оздоровлення тимчасово призупинені, у Дніпрі коштом міського бюджету його організовують, зокрема –  для дітей з інвалідністю та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Бо це – по-людськи.

Цьогоріч у Дніпрі було відкрито перше муніципальне відділення соціально-побутової адаптації. Тут підопічних віком від семи до 35 років, які мають ментальні порушення та розлади аутичного спектру, вчать навичкам самообслуговування та адаптують до життя в суспільстві. 

Також було оновлено відділення Служби раннього втручання, де допомагають родинам з дітьми, які мають затримки розвитку або особливі освітні потреби. 

А відділи Центру соціальних служб АНД та Індустріального районів переїхали в зручне відремонтоване приміщення на просп.Петра Калнишевського, 55.

У Дніпрі роблять все для якісної освіти: 75% школярів навчаються очно

Міська влада продовжує робити все, аби діти могли навчатися в комфортних, а головне — безпечних умовах. Нині 75% школярів навчаються очно.

Починаючи з жовтня 2024 року 118 садочків та 14 дошкільних підрозділів поступово перейшли на семигодинний режим роботи.

Безумовно у навчальних закладах реагують на всі сигнали повітряної тривоги і повідомлення про масові замінування, якими нас регулярно тероризує ворог. 

– Але тут виникає ситуація, коли безпекові протоколи стають взаємовиключними, – зазначив Борис Філатов. – Бо, з одного боку, діти мають слідувати в укриття навчального закладу, а з іншого — їх потрібно терміново евакуйовувати з будівлі. Усе це коштує чималих нервів і педагогам, і учням, і їхнім батькам. Тому ми продовжуємо спільну дискусію щодо того, який вихід може бути з цієї ситуації. Чи йтиметься про зміну формату навчання, чи інший варіант — вирішувати такі речі ми як завжди будемо, спираючись на думку батьківської спільноти та освітян.

На безкоштовні обіди для дітей у 2024 році місто спрямувало 613 млн грн. І заклало таке фінансування також на 2025 рік.

– Та питання тут не в грошах. А в тому, що обладнання, на якому готується узгоджена парова чи печена їжа, не може працювати без світла, – поділився подробицями міський голова.

Дніпро запроваджує власні проактивні рішення для підтримки галузі. Цьогоріч місто спрямувало 10,6 млн грн на встановлення в школах сонячних електростанцій. Під час відключень світла вони забезпечать сталу роботу найпростіших укриттів, мережі Інтернет, роботу систем охоронної та пожежної сигналізації. Зараз обладнали 8 шкіл. Ще півсотні закладів отримають такі електростанції протягом наступного року. 

Крім цього, місту доводиться стикатися і з досить сумнівними ініціативами, які намагаються запровадити чиновники з центру, при цьому – не надаючи ресурсів. Приміром, це обовʼязкове придбання для шкіл металошукачів і так званих “безпекових рамок”. Усе це  – коштом  громади, певна річ. 

– У цієї ідеї є один суттєвий недолік — вона не працює, –  зазначає мер Дніпра. – Бо це не убезпечить дітей. Радше виглядатиме як знущання над ними — коли, скажімо, взимку вони стоятимуть у довжелезних чергах, щоб просто потрапити до школи. Та й зрештою, в організації терактів (і про це знають у відповідних відомствах) використовують такі пристрої й речовини, котрі не можна «просвітити» рамкою. Тому чи варто витрачати на це кошти платників податків — питання відкрите.

Також місто витратило більш ніж 141  млн грн  на аварійні та поточні ремонти у 165 закладах освіти та спорту. Там, де це було вкрай необхідно. Відремонтували й дві дитячі спортивні школи — батутну та веслувальну. 

– Попри важке сьогодення, наші діти мають навчатися та розвивати свої здібності в комфортних умовах, – зазначає Борис Філатов.

Дніпро розвиває професійні училища, які повернулися у власність громади. Адже професійні напрямки та якість освіти повинна відповідати реальним вимогам ринку праці. 

Так, за цей рік завдяки співпраці з бізнесом та співфінансуванню з боку держави у місті з’явилися два сучасні навчально-практичні центри. Це – «Майстерня верстатників» на базі ПТУ № 2 та «Майстерня будівельників» на базі Дніпровського регіонального центру за будівельними професіями.  

Місто модернізує комунальне господарство для стабільного життєзабезпечення

Попри виклики війни та мільярдну заборгованість містян, у Дніпрі в котельнях КП “Теплоенерго” капітально відремонтовано 29 котлів та встановлено понад півсотні нових енергоощадних насосів. Завдяки цьому в опалювальний сезон місто повністю увійшло протягом лише семи днів, а подача тепла для всіх шкіл, лікарень та житлових будинків розпочалася одночасно. 

Загалом щороку Дніпро вкладає величезні ресурси у підтримку теплового господарства, наголосив мер міста.  Це – безперервний процес, де враховується небезпека регулярних обстрілів рф та вже набутий досвід блекаутів.

Схожа ситуація і з «Дніпроводоканалом». Центральна влада суто адміністративним способом обмежила підняття тарифів, тож нині вони покривають лише 40% планових витрат підприємства. При цьому борг людей сягає вже 772 млн грн.

– Тобто, міський бюджет спрямовує десятки мільйонів гривень, покриваючи цю нестачу. І якщо Дніпро є великим містом, ми ще якось можемо дати цьому раду, – зазначає міський голова Борис Філатов. –  Але водоканали інших — менших громад – через таку ситуацію стоять фактично на межі банкрутства. Це – реальна проблема, яку замість вирішення на рівні держави по суті просто розтягли у часі. Але такий шлях веде виключно у глухий кут. 

 Дніпро продовжує робити все можливе для того, аби на третій рік війни люди могли нормально жити. Тому у 2024 році в місті створювали потужності, що забезпечать стале тепло- і водозабезпечення великої частині лівобережжя Дніпра. Там, де це залежить від роботи Придніпровської ТЕС, котру в середу знову атакували росіяни, і місту доводиться екстрено виконувати величезну роботу, аби тепло повернулося в будинки тамтешніх житлових масивів.

Загалом протягом року були встановлені декілька невеликих розподільчих котельних та будується одна велика котельня, що забезпечуватиме теплом мешканців лівобережної частини міста у випадку зупинки ТЕС. Паралельно з цим зводиться розгалужена система водопроводів, які так само забезпечать людям водопостачання. Весь комплекс цих робіт буде завершений вже в першій половині 2025 р., зазначив Борис Філатов.

Також цьогоріч було замінено ділянку водопроводу на просп.Сергія Нігояна, що забезпечує стабільним водопостачанням Чечелівський та Новокодацький райони. А також оновлено водопровід на Крутому Спуску для житлового масиву Діївка. І вже у 2025 році триватиме заміна водопровідної мережі по вул. Князя Володимира Великого та магістрального водопроводу по Донецькому шосе, який забезпечує водопостачання житлового масиву Ломівський.

Енергетична автономність міських комунальних підприємств – завдання, яке послідовно вирішує влада Дніпра. Загалом і теплове господарство, і водоканал мають генератори різної потужності, котрі місто купувало власним коштом та отримувало від міжнародних партнерів, наголосив Борис Філатов.

“Нагадаю, що головне завдання альтернативних джерел живлення – уникнути ризику розмерзання систем опалення під час аварійних відключень. На теплорозподільчих пунктах вони можуть на певний час забезпечити надходження тепла й води до верхніх поверхів багатоповерхівок. Але повністю замінити стаціонарне живлення генераторами –  неможливо”, – зауважив міський голова.

Транспорт у Дніпрі: міська влада модернізує  інфраструктуру та оновлює рухомий склад

У Дніпрі протягом 2024 року відремонтували ще 11 аварійних трамвайних переїздів по всьому місту.
 Також цьогоріч місто отримало 26 трамвайних вагонів з німецького Лейпцигу з енергоощадними системами керування. Частина вже на маршрутах — решта вийде на колії у 2025 році.

– У межах спільного проєкту Міністерства розвитку громад і Європейського інвестиційного банку заплановано придбання нових інклюзивних трамваїв та тролейбусів, – зазначив міський голова Борис Філатов.

Водночас завдяки партнерству з містом Мілан Дніпро залучив 9 автобусів та використовує їх для шкільних перевезень.

У Дніпрі ремонтують та оновлюють будинки, дороги, освітлення

Загалом у році, що минає, в 420 багатоповерхівках Дніпра ремонтували покрівлі, ліфти, підʼїзди та електромережі.

Ще 373 таких ремонти зробили в будинках, якими керують ОСББ і ЖБК — за програмою співфінансування, для якої місто виділило понад 60 млн грн.

Також коштом громади і завдяки співпраці з міжнародними фінансовими донорами та держпроєктами 29 багатоквартирних будинків отримали комплексну термомодернізацію.

Цьогоріч в Дніпрі відбудували й понад 300 доріг  в різних районах міста. Відновлювали мережі зовнішнього освітлення — на основних проїздах, у дворах і біля навчальних закладів. 

Крім цього, в місті ремонтували аварійні колектори зливової каналізації — загалом 24 локації, найбільші з яких – в районі бульвару Слави та Інституту фізкультури. Також на Кайдацькій насосно-фільтрувальній станції розпочато капітальний ремонт фільтрів, збудованих ще 1961 року.

Бо без цього неможливий базовий лад у великому місті, зауважив міський голова.

Ми повинні завжди залишатися людьми: дніпровське КП “Зооконтроль” надало допомогу майже 2,5 тис.тваринок

Міська влада Дніпра зміцнюватиме потужності комунального підприємства “Зооконтроль”, фахівці якого піклуються про тварин, які загубилися або були залишені без нагляду.  Зараз КП «Зооконтроль» приймає сотні собак та котів з вулиць Дніпра. Забезпечується стерилізація, щеплення, лікування та перетримка тваринок.

– Підприємство прихищає улюбленців наших військових і переселенців. Допомагає вивозити чотирилапих із окупованих територій. У цифрах – це майже 2,5 тис. тварин, яким надали допомогу, – зазначив міський голова Борис Філатов.

Подальший розвиток «Зооконтролю» – це прояв любові до наших менших друзів, наголосив Борис Філатов, бо ми повинні завжди залишатися людьми.  А також – увічнення памʼяті Михайла Лисенка (заступник міського голови Дніпра, пішов з життя в цьому році – прим.ред.), котрий зробив це КП дійсно найкращим та найгуманнішим в Україні. 

Громади працюють не завдяки, а всупереч: тиск проти місцевого самоврядування зростає 

Робота міської влади Дніпра та й загалом – місцевого самоврядування в країні відбувається не завдяки, а всупереч зростанню силового тиску. Кількість кримінальних проваджень щороку лише збільшується по всій країні, наголосив мер Дніпра Борис Філатов.

90% з них відкриваються “по факту” – тож провадження тривають роками. До суду передають лише близько 0,6% справ.

–  Але це не заважає силовим структурам проводити постійні обшуки та допити, які унеможливлюють нормальну роботу, – наголосив мер Дніпра.

Коли правоохоронці ініціюють відсторонення посадовців, а це означає, що у міськрадах по всій країні залишається все менше тих, хто може працювати з міським господарством і надавати людям необхідні послуги.  

Через мобілізацію працівників критичної інфраструктури теплокомуненерго та водоканали продовжують втрачати фахівців високої класифікації. Хоча енергетики на 100% заброньовані.

Окрім того, ще до отримання вироку суду, а частіше – взагалі до проведення слідчих дій, медіапростір та навіть офіційні сайти силових структур починають рясніти так званими викриттями. З яких різні замовні активісти та всякі анонімні телеграм-канали потім розводять кампанії справжнього цькування людей.

Дніпро працює всупереч тому, що громади позбавляють фінансових ресурсів

Місцеве самоврядування постійно намагаються позбавити фінансових ресурсів. Центральна влада ще з 2016 р. суттєво згорнула результати децентралізації. Щорічно в громад відбирали ті чи інші грошові ресурси або ж наділяли додатковими повноваженнями без відповідного фінансування, зазначає міський голова Дніпра Борис Філатов.

Зокрема, на плечі міст було перекладено оплату пільг у громадському транспорті, харчування дітей 1-4 класів, комунальні послуги в лікарнях, фінансування закладів професійно-технічної освіти.

– Це – величезні кошти, – підкреслив мер. – На прикладі Дніпра суми сягають декількох мільярдів щороку. А вже з 2019-го громади вимушені щорічно додатково відвойовувати свої бюджети у Мінфіну і Верховної Ради. Це постійна боротьба за військовий ПДФО, 4% звичайного ПДФО, реверсну дотацію, єдиний податок, акцизи, різницю в тарифах, середньострокові позики і таке інше. 

У підсумку ця колотнеча не має стабільного результату.

– Щось постійно забирають, потім частково віддають. А потім забирають вдвічі більше. І все зводиться до того, що громади по всій країні живуть в умовах постійної невизначеності. Без змоги хоча б на два роки вперед планувати свою роботу з відновлення інфраструктури і забезпечення якості послуг для містян, – наголошує міський голова.

Місто, попри все, допомагає захисникам, освітянам, літнім людям

Місто попри всі складнощі продовжує працювати та допомагати захисникам, освітянам та дбати про літніх людей, наголосив міський голова Борис Філатов.

– Цьогоріч ми виділили 25 млн грн субвенції для наших рятувальників на пожежний автомобіль. І ще 2 млн грн – для Головного управління Нацполіції. Шукаємо ресурси, аби надати нашим військовим, родинам полеглих бійців, нашим лікарям та рятувальникам хоча би 63 оселі «під ключ», – розповів очільник міста.

Влада Дніпра забезпечує щомісячну допомогу для майже 5,5 тис. освітян, виплачує додаткові кошти молодим педагогам і  (наразі – це єдиний приклад в Україні) молодим бібліотекарям. Запроваджено надбавки вихователям, музичним керівникам, вихователям-методистам, медичним сестрам, лікарям, помічникам вихователів та завідувачам господарства шкіл і дитсадків.

Також у Дніпрі продовжує працювати Університет третього віку, який обʼєднує понад 16 тис. людей старшого покоління — як дніпрян, так і переселенців, які знайшли тут новий дім.

Підсумовуючи, міський голова Борис Філатов зазначив:

– Хочемо, щоб світ чув і бачив все, що нам доводиться переживати.  Щоб довкола нас єдналися друзі. Аби посеред впливових німецьких міст влаштовували великі фестивалі на підтримку Дніпра — як це було в Кельні. Чи для того, щоб Дніпро безкоштовно отримував потужну комунальну техніку, вартістю в десятки мільйонів доларів — яка зараз працює у нас завдяки співпраці з Японією. Та справжню цінність все це має, коли ми самі невтомно підтримуємо одне одного. Долаємо разом біди і ділимося радістю. Продовжуємо жити та працювати. Щоб захищати Українську державу, дбати про рідне місто і берегти власну людяність.

Фото Валерія Кравченка.

Категорія: Важливо, Влада, ЖКГ, Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Транспорт в Дніпрі

Позначки: , , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version