Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Життя на пенсії може бути яскравим: як у Дніпрі підтримують людей похилого віку

Як у Дніпрі підтримують людей похилого віку

У Дніпрі активно підтримують людей похилого віку, створюючи для них різноманітні можливості для соціалізації та розвитку. Одними із важливих елементів цієї системи є Міський територіальний центр соціального обслуговування та унікальна освітня ініціатива – Університет третього віку. Все про їхню роботу протягом 2024 року та плани на наступний – читайте в матеріалі “Наше місто”.

Постійна підтримка: як у терцентрі піклуються про старше покоління

Дніпровський міський територіальний центр — це не просто установа. Це справжня родина для людей поважного віку, де кожен підопічний знаходить турботу, увагу і людське тепло. Співробітники терцентру вкладають свої сили та серце в те, щоб люди старшого віку відчували себе потрібними і важливими членами суспільства. 

Ольга Мешко, директор КУ “Дніпровський міський територіальний центр соціального обслуговування, надання соціальних послуг”

– У Дніпровському міському терцентрі впродовж 2024 року отримали послуги понад 12 000 підопічних, – сказала Ольга Мешко, директор КУ “Дніпровський міський територіальний центр соціального обслуговування, надання соціальних послуг” ДМР. – Великою популярністю користується послуга “догляд вдома”. Її отримує понад 6 тисяч осіб. Зараз війна і в критичних ситуаціях соціальні робітники телефонують своїм підопічним навіть у позаробочий час. Дізнаються, чи з ними все гаразд, тож люди не залишаються без уваги. 

Вікторія Волкова — соціальна робітниця, яка вже 10 років допомагає людям, забезпечуючи їх базовими потребами та підтримкою у повсякденному житті. 

Вікторія Волкова — соціальна робітниця

– У мене на обслуговуванні 14 осіб, щоденно я відвідую щонайменше шістьох з них, – зізнається Вікторія. – Я вранці отримую обіди, складаю їх у свій візочок і везу до підопічних. Також роблю закупівлі за їхніми замовленнями. Допомагаю своїм підопічним з гігієнічними процедурами, готую їжу. Лежачих хворих я годую. Також замінюю памперси, постільну білизну, одяг. Я планую свою роботу, тому все встигаю.

Серед підопічних Вікторії є людина, якій 93 роки. Валентина Іванівна – найстарша з тих, кого вона обслуговує. Всі підопічні вдячні соціальній робітниці за допомогу.

– У мене дуже гарні підопічні, ми багато спілкуємося, – додала Вікторія. -До речі, вони з великим задоволенням споживають обіди, які я їм приношу. Кажуть, що все дуже подобається, а особливо – гречка з курячою ніжкою, хоча й котлетки користуються популярністю. 

Для багатьох відвідувачів терцентру важливою є не лише практична та натуральна допомога, а й можливість соціалізуватися та адаптуватися в сучасних умовах. 

Соціальна адаптація та фізична активність

У терцентрі підопічні можуть відвідати різноманітні гуртки, клуби за інтересами та культурні заходи.

– Тут і робота психолога, і творчі гуртки, і різні види фізичних вправ, – додала Ольга Мешко, директорка Дніпровського міського територіального центру. – Люди все роблять разом, знаходять нових друзів  та бачуть результат своєї роботи. У 2024 році цю послугу отримало близько 2 тис. підопічних.

Ольга Мешко відзначає, що ці заняття мають значний позитивний ефект на загальний стан людей, підвищуючи їх емоційний тонус та покращуючи психоемоційний стан.

– Ми постійно працюємо над оновленням нашої матеріально-технічної бази,- каже Ольга Мешко. – У нас є реабілітологи, що займаються з людьми. Адже зараз більшість з нас веде малорухливий спосіб життя, нас виснажують повітряні тривоги, вимкнення електроенергії та скорочення світлового дня. А до терцентру люди приходять за позитивом і отримують його у повній мірі.

Для багатьох підопічних терцентр став не лише місцем спілкування та отримання послуг, а й можливістю самореалізації. 

Пані Лідія, яка відвідує терцентр вже три роки, є активною учасницею руху «Бабусі для ЗСУ». В його межах панянки виготовляють різноманітні вироби для Збройних сил України. Цього року вони передали майже 6 тисяч виробів.

Лідія Єлькіна, відвідувачка терцентру

– Мені дуже подобаються майстеркласи, також танцюю, співаю, беру участь у літературних вечорах, – ділиться Лідія Єлькіна, відвідувачка терцентру. – Я 50 років працювала у школі, а на пенсії не змогла всидіти вдома. Сюди йду щодня о десятій ранку, як на роботу. Тут і руханка, і гімнастика для очей, і зарядка з психологом. Зараз у нас майстерклас з виготовлення символу наступного року – Змії. Цю м’яку іграшку я комусь подарую. У мене син та двоє онуків. Я відвідую терцентр заради спілкування зі своїми однолітками. Я тут знайшла собі друзів. 

Сергій Макарусь — 78-річний життєлюб, який понад усе цінує активний спосіб життя. Співає з дитинства, адже народився у співочій родині. Виконує понад 60 українських пісень, грає на гітарі та радує інших своєю музикою. Зокрема, понад сім років відвідує територіальний центр, де він співає, розповідає гуморески та є ведучим концертів. Але не тільки творчістю живе пан Сергій. 

Сергій Макарусь

– Я займаюся спортом, нещодавно їздив до Луцька на змагання для ветеранів, отримав золоту та срібну медалі, – розповідає Сергій Макарусь. – Щодня прокидаюся вдосвіта і роблю зарядку впродовж 40 хвилин. Потім – холодний душ. Щоп’ятниці я відвідую баню з парною. На велосипеді їжджу до 15 кілометрів. А головне – опікуюся онукою. Вранці везу її до дитсадка, а сам їду на заняття до терцентру. Після цього забираю дівчинку з садочка і везу додому. Ми з нею проводимо час разом допоки її батьки прийдуть з роботи. А ввечері у мене волейбол. 

Сергій не лише сам веде активний спосіб життя, а й надихає інших займатися спортом, адже впевнений, що це важливо для здоров’я та гарного самопочуття. 

Натуральна допомога: підтримка, що важлива кожного дня

Важливою складовою роботи терцентру є забезпечення підопічних готовими обідами. Працюють за спеціальним двотижневим меню, розробленим для старших людей, що включає корисні та смачні страви. 

– У відділенні ми надаємо натуральну допомогу, – додала Ольга Мешко. – Впродовж року понад 10 тисяч наших підопічних отримують готові смачні обіди. У нашій їдальні харчуються ті, хто користується послугою денного догляду. А іншим їжу доставляють додому соціальні робітники. 

Така системна робота терцентру дає змогу підопічним економити на харчуванні та планувати свій бюджет, отримуючи збалансовану їжу, яка відповідає їхнім віковим потребам.

Валентина Денисенко

– Обіди тут дуже смачні, – зізнається Валентина Денисенко, яка вже три роки відвідує терцентр. – Ставлення колектива до відвідувачів чудове. Я приходжу сюди вже не перший рік, тож впевнилась у цьому на власному досвіді. Я людина з вищою освітою – лікар, але маю маленьку пенсію. Залюбки обідаю у терцентрі щодня, найбільше полюбляю гречку з м’ясом. Тут збалансоване меню, ми й вдома не завжди собі таке дозволяємо. Тому ті послуги, які тут отримую, для мене – сутєєва підтримка. 

Дніпро став лідером в Україні в цьому напрямку, пропонуючи гарячі обіди у всіх відділах терцентру.

Дніпровський міський територіальний центр соціального обслуговування продовжує працювати, попри всі труднощі війни. Системна, професійна та чуйна допомога працівників центру є важливою складовою соціального захисту та підтримки старших людей. Професійна команда забезпечує підопічних не тільки необхідною допомогою, а й дарує душевний спокій, що так важливо у ці складні часи.

Активність без вікових обмежень: як працює Університет третього віку в Дніпрі  

У Дніпрі успішно функціонує Університет третього віку – важливий осередок соціальної активності для літніх людей. Його студенти мають можливість розширювати горизонти знань, підтримувати фізичну активність і соціальні зв’язки. Щороку цей проєкт забезпечує цілу низку культурно-просвітницьких заходів, які сприяють підвищенню обізнаності серед людей похилого віку, а також дозволяють їм активно долучатися до різноманітних навчальних, культурних та спортивних ініціатив. 

Станом на 1 грудня 2024 року до УТВ долучилося близько 16,5 тисяч студентів – учасників проєкту. З них 467 – ВПО. А за рік, що минає,  долучилося 1460 нових відвідувачів. 

Східні танці, спорт і творчість: у Дніпрі пройшов гала-концерт УТВ 

У Дніпрі відбувся яскравий звітний концерт слухачів Університету третього віку, який став справжнім святом для учасників і глядачів. Протягом року вони активно займалися різноманітними видами спорту та творчості, і тепер продемонстрували свої досягнення.

У гала-концерті взяли участь 320 слухачів. Їхні виступи вражали різноманіттям: від східних танців до спортивних номерів. Одним із найяскравіших моментів став виступ Зої Степанівни, яка представила східний танець. Жінка розповіла, що раніше працювала музичним керівником у дитячому садочку, зараз вийшла на пенсію.

Зоя Степанівна, відвідувачка УТВ

– Я дуже радію, що знайшла себе, – розповідає Зоя Степанівна. – В УТВ я отримала нові враження і можливості для розвитку. Заняття з танців допомагають мені відчувати себе живою, енергійною та натхненною!

Захід привабив не лише самих учасників, а й понад тисячу глядачів, які прийшли підтримати слухачів університету. Карина Коденчук, представниця департаменту з питань місцевого самоврядування Дніпровської міськради, підкреслила, що звітний концерт став результатом величезної роботи як слухачів, так і організаторів.

Карина Коденчук, провідна спеціалістка сектору планування заходів департаменту з питань місцевого самоврядування

– Ми підбили підсумки 2024 року, складного, але цікавого для наших слухачів, – підкреслила Карина Коденчук. – Було представлено 12 спортивних напрямів. Усі працівники цього проєкту доклали зусиль. Але найбільша вдячність – учасникам, завдяки яким концерт став справжнім гала-шоу.

Глядачів вражала емоційність учасників. Серед них – пані Катерина, яка відвідує УТВ вже сім років і не пропустила жодного концерту. 

Катерина – відвідувачка УТВ

– Ми беремо участь у всіх заходах і дякуємо Борису Філатову за підтримку, — ділиться емоціями пані Катерина. – У нашому віці ми теж можемо багато чого корисного зробити, – це велика радість. 

Секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара під час святкової частини зазначив важливість таких ініціатив, які надають пенсіонерам можливість продовжувати навчання, займатися спортом і творчістю, відчувати себе частиною активного суспільства.

Секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара

– Наші слухачі вивчають іноземні мови, опановують комп’ютер, танцюють, займаються спортом і живуть повноцінним життям, – сказав Олександр Санжара. –  Наша мета – забезпечити їм таку можливість. Це свято показало, що активність і енергія є як у молоді, так і у пенсіонерів. Ми бажаємо їм здоров’я, натхнення, мирного неба і перемоги нашій країні!

Освітні ініціативи та навчальні заняття

Програма Університету третього віку включає низку лекцій і тренінгів, які охоплюють різні аспекти знань. Серед них — здоровий спосіб життя, психологія, правознавство, мистецтвознавство, українознавство, а також курси, що мають особливе значення в умовах нестабільної ситуації в країні, як-от навчання з мінної безпеки. Лекції та тренінги допомагають учасникам не тільки отримати нові знання, але й адаптуватися до сучасних умов життя.

– Загалом за 2024 рік Університетом проведено спектр послуг, які ми плануємо продовжувати і надалі в змішаному форматі – онлайн та офлайн, – сказала Карина Коденчук, провідна спеціалістка сектору планування заходів департаменту з питань місцевого самоврядування. – Серед них – лекційно-тренінгові заняття, образотворчі та мистецькі конкурси. Проведення етнографічних, культурних квестів на знання рідного краю і міста загалом. Організація та залучення учасників до масових заходів спортивно-танцювального характеру. 

Одним із найбільш затребуваних напрямків є курс по роботі з персональним комп’ютером. Це дає змогу людям похилого віку вчитися користуватися новітніми технологіями, зокрема смартфонами, планшетами та айфонами, а також освоювати месенджери, соціальні мережі та мобільні додатки.

Наталія Василівна користується смартфоном вже декілька років. Проте, як дізналася про курси в УТВ, то вирішила записатися. Зізнається, що самостійно опанувати цей гаджет не змогла повністю.

Наталія Василівна

– Я не знала, як користуватися мікрофоном, як утримувати дзвінки, а мені це було цікаво, – каже Наталія Василівна. – А найголовніше – я хотіла вміти робити банківські перекази та оплачувати комунальні послуги. Також несподіванкою для мене стало те, що в телефоні є можливість навести камерою на якийсь невідомий предмет чи рослину, і тобі одразу видається інформація з інтернету про них. Мене дуже захоплюють ці нові знання.

Викладач УТВ Олександр Мілютін

– Дуже часто люди поважного віку отримують смартфони у подарунок і взагалі не знають, що з ним робити,  – говорить викладач УТВ Олександр Мілютін. – Тому ми докладно розповідаємо їм про можливості телефону, щоб вони могли спілкуватися з рідними і відчувати себе впевнено. На наших курсах ми навчаємо працювати з месенджерами, щось знайти в інтернеті, дзвонити, створити контакт у телефонній книзі. Ну тобто те, що може знадобитися їм щодня.

Також увагою студентів УТВ користуються мовні курси, що охоплюють чотири рівні складності. Цього року було відкрито просунутий рівень для вивчення української, англійської, німецької та польської мов, що дає змогу учасникам не лише вдосконалювати мовні навички, але й поглиблювати міжкультурні зв’язки.

Культура і дозвілля: відвідування мистецьких закладів і спортивні заходи

Не менш важливим аспектом є культурні та дозвіллєві заходи, які дозволяють людям похилого віку відчути себе частиною активного культурного життя міста. 

– У 2024 році понад 3 900 учасників відвідали театральні вистави та концерти, організовані у партнерстві з культурно-мистецькими закладами, – повідомила Карина Коденчук. – Крім того, УТВ регулярно проводить екскурсії, наприклад, до культурно-ділового центру «Менора» та анатомічного музею тварин, що дозволяє учасникам ознайомитися з історією та культурною спадщиною рідного краю.

Для підтримки фізичної форми проводяться спортивні заходи різного спрямування. Вже цього року було організовано більше 1 100 занять з оздоровчої зарядки, танцювальної гімнастики, східних танців, пілатесу, аеробіки та китайської гімнастики. 

Геннадію Олександровичу 78 років, і він єдиний чоловік, який ходить на оздоровчу руханку. Каже, що приємно знаходитися в оточенні жінок, проте хотів би, щоб і чоловіки приходили на ці заняття.

Учасник УТВ Геннадій Хмелевський.

– Вже півтора року, тричі на тиждень, я займаюсь руханкою і відчуваю себе здоровим, – розповідає учасник УТВ Геннадій Хмелевський. – Також двічі на тиждень я відвідую скандинавську ходьбу у парку Глоби. 

Пані Тетяна також ходить на оздоровчу руханку. Вона вже старожил в Університеті. Відвідує його з дня заснування. 

Учасниця УТВ Тетяна Синенко.

– Коли я прийшла вперше на руханку, то мене дуже вразила наша тренерка, – ділиться враженнями учасниця УТВ Тетяна Синенко. – У неї просто неймовірна енергетика, від неї йде тепло та позитив. А з часом я відчула і позитивні зміни у своєму організмі. Я стала більш витривала, стала менше втомлюватися і рухатися стало набагато легше.

Тренерка каже, що оздоровча руханка  дійсно зміцнює імунітет, добре впливає на настрій людини, а також покращує опорно-рухову систему.

Тренерка з оздоровчої руханки Аліна Левицька

– Ми не лише виконуємо вправи, але й проговорюємо різні афірмації, щоб покращити свій розумовий та емоційний стан, – говорить тренерка з оздоровчої руханки Аліна Левицька. – Наші учасники під час кожного заняття отримують заряд бадьорості. Ми намагаємося внести в наше життя більше позитиву, тому полюбляємо різнокольорові шарфи, ми завжди намагаємося посміхатися. Весь рік займаємося на свіжому повітрі, тому що це теж сприятливо впливає на організм. Ми отримуємо енергію від землі, від повітря, сонця та води.

Інноваційні технології: запуск сайту та мобільного додатку

Завдяки підтримці команди ЄДніпро/Цифрове місто було створено новий сайт для учасників УТВ, де вони можуть переглядати інформацію та записуватися на заходи, навчання та події. 

– З жовтня 2024 року запрацював єдиний сайт, – додала Карина Коденчук. – Наразі в режимі тестування відпрацьовується функціонування мобільного додатку “єДніпро” з окремою вкладкою: “Сервіси: Університет третього віку”. В планах на 2025 рік – розширення можливостей цього сервісу задля зручного користування людьми елегантного віку. 

У наступному році планується розширення сервісу для забезпечення ще більшої зручності та доступності для всіх учасників.

Плани на майбутнє: розширення можливостей і нові заходи

У 2025 році планується ще більше нових заходів та ініціатив. Серед них — Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, спортивно-танцювальні марафони, тематичні фотоконкурси, а також цілий цикл спортивно-пізнавальних та історико-краєзнавчих квестів. 

Карина Коденчук, провідна спеціалістка сектору планування заходів департаменту з питань місцевого самоврядування

– За 2024 рік в Університеті третього віку проведено 4 масштабні демонстрації показових виступів з 12 спортивних напрямків, – повідомила Карина Коденчук. – Це оздоровча гімнастика та зарядка, китайська гімнастика байлун-бол, аеробіка, східні танці, пілатес з елементами йоги та черлідинг. У планах на 2025 рік маємо на меті підготувати професійну команду черлідерок для участі у відкритому чемпіонаті з черліденгу та черспорту. 

За словами Карини Коденчук, Університет третього віку став платформою для соціальної інтеграції та розвитку людей похилого віку. Організатори не зупиняються на досягнутому, плануючи все нові ініціативи для активного та здорового життя учасників.

– До проєкту можуть долучитися жінки віком з 55 років, а чоловіки від 60 років, – повідомила Карина Коденчук. – Також ВПО, фактичне місце перебування яких зазначено в довідці взяття на облік – місто Дніпро. Звертайтесь за адресою: вулиця Старокозацька, 40-Б. При собі необхідно мати оригінали паспорта, витяг з реєстру територіальної громади, пенсійне посвідчення, ідентифікаційний код та довідку ВПО.

Таким чином, Університет третього віку продовжує розвиватися та розширювати спектр послуг, що допомагають людям похилого віку залишатися активними, інтелектуально розвиненими та соціально інтегрованими, що є важливим аспектом для забезпечення їхнього благополуччя та високої якості життя.

Фото Володимира Федорищева, ДМР та з відкритих джерел.

Читайте також: Вбрання на Новий рік 2025: який обрати колір.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини Культури Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: