Мінімальна виплата для тих, хто вже на заслуженому відпочинку дорівнює 2 тисячі 361 гривня, а максимальну пенсію у регіональному відділенні Пенсійного фонду не назвали. Проте за даними Мінсоцполітики майже 5 тисяч українців отримують понад 50 тис. грн пенсії. За законом максимальна пенсія для простих українців дорівнює 23 тисячі 610 гривень. Про кількість пенсіонерів, середній розмір пенсії та пенсійну реформу читайте у матеріалі «Нашого міста».
За словами Юрія Козака, начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, за останніми даними в регіоні було 875,5 тис. пенсіонерів, з яких 44,8 тис. військових пенсіонерів. Водночас офіційно працюючих в регіоні було 1,3 млн осіб. Тобто кількість працюючих, з внесків яких сплачують пенсії, майже дорівнює кількості пенсіонерів.
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області Юрій Козак повідомив, що середня пенсія дорівнює 6457,47 грн.
«На початок повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну загальна чисельність пенсіонерів по Дніпропетровській області становила 894 тис. осіб, зокрема 37,8 тис. осіб із числа військових пенсіонерів. Тож бачимо, що загальна чисельність отримувачів пенсій зменшилась на 2,1%», – розповів «Нашому місту» Юрій Козак.
З його слів, цивільних пенсіонерів стало менше на 3,1%, а військових більше на 18,5%.
Скільки пенсіонерів отримували мінімальну та максимальну пенсії
За даними регіонального управління мінімальну пенсію – 2361 грн у 2024 році отримували понад 25,6 тис. українців, і це 2,9% загальної чисельності пенсіонерів у регіоні. Далі «рейтинг» пенсій виглядав так:
- виплати від 2362 грн до 3000 грн отримували 146,7 тис. пенсіонерів (16,8% загальної чисельності пенсіонерів),
- пенсію від 3001 грн до 5000 грн – 284,6 тис. осіб (32,5% загальної чисельності),
- понад 5000 грн – 418,1 тис. осіб (47,7% загальної чисельності).
За даними Мінсоцполітики, станом на листопад цього року 4900 українців отримували пенсії понад 50 тис. грн.
Такий розподіл по розмірах пенсій давав Пенсійний фонд.
«Середній розмір пенсійних виплат станом на 1 грудня 2024 року становить 6457,47 грн, що майже на 9% більше у порівнянні з показником на 1 грудня 2023 року, коли середня пенсія дорівнювала 5880,18 грн», – розповів Юрій Козак.
Спеціалісти ПФУ підкреслили, що мінімальних та середніх за розміром пенсій у Дніпропетровській області стає менше.
«Кількість тих, хто отримує пенсію у розмірі понад 5 тис. гривень, поступово збільшується. Їх вже майже 47,7% загальної кількості пенсіонерів проти 43% торік», – повідомили на запит журналіста.
Нагадаємо, що за законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», максимальна пенсія не може перевищувати десять прожиткових мінімумів для тих, хто втратив працездатність. Наразі у 2024 році це 23 тис. 610 грн пенсії.
Як докупити страховий стаж
Докупити страховий стаж можливо, уклавши договір добровільного страхування. Наразі в Україні діє два види добровільного страхування.
«Перший – це договір про добровільну участь, який укладається з податковими органами. Для укладання договору особі, яка не працює, необхідно звернутись до податкових органів за місцем проживання», – пояснив Юрій Козак.
Для укладання такої угоди потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, довідку за формою ОК-5, яку видає Пенсійний фонд. Таку угоду укладають на строк не менше 1 року на майбутні періоди.
«Якщо особі не вистачає стажу при призначенні пенсії, то докупити стаж за попередні періоди можливо з коефіцієнтом 2. На сьогодні це 3520 грн на місяць. Облік договорів та суми сплачених коштів обліковує Державна податкова служба», – пояснили у Головному управлінні в області.
Інший шлях, щоб докупити страховий стаж – укласти договір приєднання з Пенсійним фондом. Відмінність такої угоди в тому, що нікуди не потрібно ходити. Договір можливо укласти онлайн через вебпортал ПФУ, та сплачувати таку суму, яку вважаєте за необхідне.
«До речі, за другим видом добровільного страхування укладати договір та платити внески можна й особам, які працюють. За 11 місяців 2024 року в Україні укладено майже 4 тисячі (точніше – 3 965) договорів. За ними здійснено 17,7 тис. платежів, а загалом сплачено добровільних внесків на 39,2 млн грн», – розповів Юрій Козак.
Рішення судів щодо перерахунку пенсій
В останній час в Україні багато обговорюють пенсії, розмір яких перевищують встановлений пенсійним законодавством максимум. Цього досягають через суди, і не виконувати рішення судів Пенсійний фонд не може. Проте коштів, щоб задовольнити всіх, наразі не вистачає.
«По Дніпропетровській області обліковується 35,5 тис. рішень суду на 4,52 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили та, нагадую, фінансуванням із Державного бюджету України», – пояснив Юрій Козак.
У жовтні 2024 року в Дніпропетровській області виконали рішення судів про перерахунок пенсій, які набрали чинності з 21 вересня 2020 року по 19 листопада 2020 року. Погашено заборгованість по 190 рішеннях суду на загальну суму 24,4 млн грн.
Чи збільшаться пенсії у 2025 році
Перерахунку пенсій для простих українців не буде до 2028 року. Бо це залежить від прожиткових мінімумів, які не планують переглядати. Тож у наступному році, згідно з державним бюджетом на 2025 рік, мінімальна пенсія буде 2361 гривня, а максимальна – 23 тис. 610 грн.
Відповідь Мінсоцполітики про індексацію пенсій у 2025 році.
А ось індексація пенсій, тобто зростання пенсій на відсоток інфляції, запланована. Це «Нашому місту» підтвердили як у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, так і в Мінсоцполітики. Проте наскільки зростуть виплати буде зрозуміло у лютому 2025 року, коли регіональні управління отримають інструкцію від Кабміну.
Проте деяка інформація про індексацію в ЗМІ вже є. За словами Лідії Ткаченко, експерта Інституту демографії та соціальних досліджень, пенсії в Україні можуть підвищити в березні приблизно на 10-12%.
Влітку 2025 року зростуть виплати для 80% пенсіонерів
Це стане можливо, якщо запрацює нова пенсійна реформа, яку розробило Міністерство соціальної політики. Проте спершу потрібно ухвалили відповідний законопроєкт, який змінить звичний формат нарахування пенсій та додасть ще накопичувальну пенсію.
За ідеєю Мінсоцполітики, буде базова та страхова виплати. Перша буде однаковою для всіх – 30% від мінімальної зарплати після вирахування з неї податків, а друга залежатиме від зарплати та трудового стажу.
На розмір страхової виплати вплинуть кількість місяців офіційної роботи та рівень зарплати. Чим вищою буде зарплата, тим більшою буде виплата, яка рахуватиметься за бальною системою. Коли людина вийде на пенсію, то кількість цих балів множитимуть на вартість одного балу. Його вартість переглядатимуть щороку у березні, і це має замінити індексацію пенсій. Ці зміни мають «запрацювати» з 1 липня 2025 року, та для 80% пенсіонерів виплати збільшаться.
Крім цього, з 1 січня 2026 року планують впровадити накопичувальний рівень пенсійної системи. Для цього кожному українцю відкриють індивідуальні пенсійні рахунки, які щомісяця будуть поповнювати роботодавці та держава, коштом відповідного зменшення ПДФО та ЄСВ. Ці кошти, після виходу на пенсію, можна буде передати у спадок.
Спецпенсії планують відокремити та спершу виплачувати напряму з державного бюджету. Згодом для прокурорів та силовиків створять професійні пенсійні фонди, з яких виплачуватимуть всі пенсії та надбавки.
Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна
Позначки: Виплати, Головне, Гроші, Пенсії