У 2014 році розпочалася реформа місцевого самоврядування – децентралізація, і з того часу до Києва перестали їздити з міст та сіл, щоб попросити гроші на ремонт доріг чи лікарень. Люди почали бачити, на що витрачаються їх податки, а іноземні спостерігачі назвали цю реформу найуспішнішою в історії сучасної України. Але часи змінилися, й зараз уряд забирає гроші у громад до «загальної кишені». Як вони будуть витрачатися – ніхто не знає, проте як нестача коштів вплине на життя мешканців Дніпра – читайте в матеріалі «Нашого міста».
За словами заступника міського голови, директора департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради Володимира Міллера, як і у 2024 році з бюджету міста буде продовжувати вилучатися на користь державного бюджету 100% обсягу надходжень податку на доходи фізичних осіб із грошового забезпечення силовиків, МНСників та військовослужбовців. Орієнтовний обсяг втрат у 2025 році по цьому податку – 2,8 млрд грн.
Заступник міського голови Дніпра Володимир Міллер вважає, що рішення забрати у міста гроші боляче “вдарить” по всіх мешканцях.
«Крім того, відновлюється вилучення з бюджету міста до державного бюджету реверсної дотації (це міжбюджетні трансферти з місцевих бюджетів державному бюджету – ред.) у сумі 2,5 млрд грн. Це вилучення коштів було призупинено з початку військової агресії Росії», – прокоментував «Нашому місту» Володимир Міллер.
Як пояснив головний фінансист Дніпра, всього у 2025 році втрати бюджету міста становитимуть 5,3 млрд грн.
«У зв’язку з цим, у бюджеті не вдалося врахувати видатки, які були надані розпорядниками бюджетних коштів згідно з бюджетними запитами, майже на 5,7 млрд грн. З яких 3,1 млрд грн це кошти, які вкрай необхідні комунальним підприємствам тепло та водопостачання нашого міста для забезпечення безперебійного постачання тепла та води», – заявив Володимир Міллер.
Він також вважає, що впродовж 2025 року через нестачу коштів можуть виникати проблеми з ліквідацією наслідків ракетних обстрілів.
Справжній пограбунок Дніпра
Так вилучення коштів з бюджету обласного центру назвав заступник міського голови щодо інформаційної діяльності Андрій Денисенко.
Заступник міського голови Андрій Денисенко назвав рішення уряду “пограбунком” Дніпра
«Внаслідок чергової виїмки із міського бюджету, яку здійснив парламент з подачі Кабміну, наше місто втратить у 2025 році 2,5 мільярди гривень. Це кошти так званої реверсної дотації. Нагадаю, що рік тому ВР забрала у Дніпра кошти силового ПДФО, податку на доходи фізичних осіб, який сплачується з зарплат військовослужбовців, поліціянтів, працівників спецслужб», – пояснив Андрій Денисенко.
За його словами, щоб частково компенсувати ці втрати й була на 2024 рік зупинена реверсна дотація. А тепер її знов вилучають.
«Це відчутний удар по фінансовій спроможності нашої громади, яка є важливим логістичним, медичним, інфраструктурним, ресурсним центром для нашої армії. Міський бюджет, як і решту місцевого самоврядування України, фактично пограбовано», – заявив посадовець.
Заступник міського голови нагадав, що ці кошти мають піти ЗСУ, але за рік «центральні органи не змогли освоїти навіть половини з конфіскованих по всій Україні 100 мільярдів силового ПДФО».
«55 мільярдів просто повернулися назад у бюджет, хоча громади могли самостійно витрати їх на потреби Сил оборони. Повторюся, це сильний удар по Дніпру під час війни. Передусім він прийдеться по системних комунальних підприємствах, по критичній інфраструктурі», – заявив Андрій Денисенко.
По теплопостачанню, водопостачанню, електротранспорту, які дотуються з міського бюджету, це як раз витрати на суму у 2,3 – 2,4 мільярда гривень.
«Як ми будемо закривати цю діру в умовах комунальних неплатежів та заборони на підвищення тарифів – ще незрозуміло. Дай Боже пройти це випробування без відключень і комунальних колапсів, як у 90-ті. Плюс постраждає наша можливість надавати допомогу громадянам після чергових ракетних ударів рашистів, а також можливість масштабної допомоги ЗСУ», – вважає заступник міського голови.
Суцільна темрява на вулицях та ями на дорогах: комунальники б’ють на сполох
Ями на дорогах, вимкнене вуличне освітлення та падаючі на голови дерева – що буде, якщо уряд забере у Дніпра 2,5 млрд грн з бюджету. Про це департамент благоустрою та інфраструктури попередив мешканців Дніпра у соцмережі 17 листопада цього року.
«Обрізка та видалення аварійних дерев і, в такому випадку, під час шквальних вітрів будуть падати дерева та гілля. Це вкрай небезпечно для життя і здоровʼя людей. Якщо комунальники не будуть підтримувати роботу зовнішнього освітлення, то місто повернеться до періоду блекаутів, коли різко зросла кількість ДТП та криміногенна ситуація на вулицях погіршилася», – йдеться у повідомленні.
Вода по годинах, аварії без ремонту та зростання тарифів – про це попереджає «Дніпроводоканал». Бо на сьогодні діючі тарифи на водопостачання покривають лише 40% витрат підприємства, а решту доплачують з міського бюджету. Якщо грошей не буде – то не буде й води.
Холодні батареї, зниження кількості співробітників, незмога ремонтувати обладнання — це все може стати наслідками скорочення дофінансування КП «Теплоенерго» з місцевого бюджету. Такий прогноз на наступний рік дали тепловики.
Ще 3 тижні тому мер Дніпра Борис Філатов попередив, що якщо уряд не відмовиться від ідеї забрати гроші у громад, то «із питаннями ліквідації наслідків прильотів доведеться ходити вже під стіни будинку уряду».
Категорія: ЖКГ, Новини Дніпра, Райони Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Транспорт в Дніпрі
Позначки: Бюджет, вода, Гроші, Ремонт доріг, Світло