Міністерство освіти і науки України оголосило про намір до 2030 року провести масштабну модернізацію мережі закладів вищої освіти. Це передбачає скорочення кількості університетів, адаптуючи систему освіти до європейських стандартів. Про це повідомляє «Наше Місто» з посиланням на ZN.UA.
Що зміниться
На сьогодні в Україні працює 151 державний університет. З них 121 підпорядковується МОН, решта – іншим міністерствам. Крім цього, в країні функціонує 90 приватних університетів, серед яких лише 5–6 демонструють високий рівень якості освіти. Інші переважно обирають студенти, які не змогли вступити до державних ЗВО.
За словами заступника міністра Михайла Винницького, скорочення не торкнеться закладів, які є унікальними для своїх регіонів – так званих містоутворювальних університетів у містах із населенням до 100 тисяч осіб. Такі виші будуть підтримуватись через спеціальні інвестиційні програми, що сприятимуть розвитку інтелектуальних центрів.
«За 2024 рік ми провели дев’ять успішних реорганізацій ЗВО — ще ніколи Міносвіти не ухвалювало за рік так багато рішень про зміни в мережі. Вони стосувалися Миколаєва, Одеси, Дніпра, Харкова, Києва, Львова та Кривого Рогу. До цих міст зараз прямує дороге обладнання для нових лабораторій у реорганізованих університетах — у кожному інвестиція сягатиме півтора мільйони доларів. За цей рік на науково-навчальне обладнання в модернізованих університетах (на нові лабораторії, мікроскопи, дослідницьку апаратуру тощо) виділено 12 мільйонів доларів. За весь період незалежності такого масштабного фінансового вливання в систему вищої освіти ще не було», – зауважив Винницький.
Як відбуватиметься оптимізація
Процес укрупнення мережі університетів триватиме поступово і завершиться до 2030 року. Планується скоротити кількість ЗВО до приблизно 100 закладів. Основними критеріями для оптимізації стануть:
- демографічна ситуація;
- частка студентів, які навчаються на бюджетній основі.
Зокрема, університети, де менш ніж третина студентів є “бюджетниками”, потраплять під ризик реорганізації.
Що буде далі
До моменту вступу України в ЄС у країні планують створити сучасну освітню мережу, аналогічну європейській. Як підкреслив Винницький, модернізована система освіти стане конкурентоспроможною на міжнародному рівні, а також відповідатиме потребам суспільства та економіки.
Нагадаємо, раніше ми писали, що один з вузів Дніпра зайняв перше місце у регіоні в рейтингу найвпливовіших університетів.
Фото: з відкритих джерел.
Категорія: Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна
Позначки: вища освіта, Новини Дніпра