Ринок освітніх послуг у Дніпрі під час повномасштабної війни кардинально змінився. Приватні заклади освіти, як дошкільної, так і середньої, з’явилися давно, проте масштабно розповсюдилися саме в останні три роки. Та навіть попри чималу їх кількість, ціни на ці послуги дуже високі і не по кишені батькам з середніми статками. Віддати дитину у приватний садочок у Дніпрі коштує від 12 тис. грн на спальних житломасивах і 20-30 тисяч – у районах, ближчих до центру. Проте для батьків, які працюють, альтернативи немає, тому що муніципальні садочки далеко не всі працюють і лише по декілька годин на день (не пізніше 15.00). За законами ринку – коли є попит, то буде й пропозиція. Які умови пропонують приватні садочки, яку відповідальність вони несуть та що входить у суму абонемента, розповість сайт «Наше місто».
Чому батьки обирають приватні садочки
Після початку повномасштабної війни мешканка Дніпра Олена Колесник виїхала до Німеччини на майже 2 роки. Її донька Олександра там вперше пішла до садочка. Вже після повернення у Дніпро дівчинка у 3,5 рочки пішла до приватного закладу «Дітвора» на ж/м Перемога. До цього закладу також ходив Іван, старший син Олени.
«Мене влаштовує, як маму, що дитина туди ходить із великим задоволенням. Коли я забираю доньку, вона говорить, що їй було весело. Вона там їсть навіть кабачок, хоча вдома відмовляється. З плюсів: на групу, в якій може бути 12 діточок максимум, два вихователі. Всього у садочку три групи залежно від віку дитини – від маленьких до тих, хто скоро піде до школи», – розповіла Олена.
Маленька Олександра вперше пішла до садочка у Німеччині. Фото – з альбому родини Колесник
З її слів, батькам не доводиться шукати костюми на свята чи вчити з дітьми вірші. Й дитину можна залишити під наглядом з 8 години ранку до 19:00.
«Хіба що просять вдягнути білі носочки чи вишиванку. І ніяких негативних випадків чи конфліктних ситуацій не пригадаю. У моєму дитинстві були, а зараз нічого такого не траплялося. Ми б не ходили, якби щось не влаштовувало», – сказала Олена Колесник.
Мама Олена Колесник вважає, що найголовніше це те, що дитина ходить до садочка із радістю.
Вона нагадала, що приватний садочок – це єдиний варіант для батьків, які працюють. Бо державні заклади працюють пів дня, а потім дитину має хтось забрати.
14 тисяч гривень на місяць – це лише абонемент
Ксенія Ступакова водить свого сина у приватний садочок у центрі міста, хоча з радістю водила б його у муніципальний. Проте, за її словами, таких закладів, які мають укриття, недостатньо, а через зайнятість на роботі вона не може забирати дитину в середині дня.
Ксенія Ступакова з радістю водила б свого сина у державний садочок, але ці заклади не працюють повний день.
«У мене під вікнами державний садочок. Формально, він нібито працює: є група у вайбер, де вихователі висилають батькам завдання, чим ми повинні сьогодні займатися з моїм малюком. Проте це не те, що я хотіла б від садочка. Дитину я не можу туди привезти та залишити», – розповіла дніпрянка.
Альтернативи немає, тому родина обрала приватний садочок. За словами Ксенії Ступакової, вони розглядали варіанти приватних садочків за 12 тисяч гривень з харчуванням на місяць. Проте від цієї пропозиції відмовилися через маленьке приміщення для великої кількості дітей.
«Я була у 4 приватних садочках та усюди мені пропонували укласти угоду. Ми ходили в садочки в центрі та біля “НеоПлази”. Всі заклади купують абонементом – хворієте, приїхали чи поїхали, але маєте заплатити. Ми платимо 14 тисяч гривень на місяць, щоб за дитиною зберігалося місце у садочку. До цієї суми варто ще додати 250 гривень в день за харчування», – розповіла Ксенія Ступакова.
До приватних садочків можна приносити свою їжу, можна брати не повне харчування, можна замовляти дієтичні страви чи їжу без алергенів, та перебувати у садочку неповний день. Все робиться для того, щоб задовольнити побажання дитини та батьків.
«У середньому, садочки можуть коштувати 16 тисяч гривень на місяць – це абонемент. Та ще понад тисячу гривень за харчування. Майже усюди їжу до садочків привозять кейтерингові компанії. Ми були у садочку, в якому був передбачений трансфер – діточок привозили до садочка та відвозили. Цей заклад коштує 24 тисячі. Є садочки, де за окрему плату будуть з дітьми займатися танцями чи англійським», – розповіла Ксенія Ступакова.
До немаленької вартості входить закрита територія, де у кожного з батьків є свій ключ. Якщо ввечері дорослі не встигають забрати малечу, то адміністрація просить скинути всі дані та фото людини, яка прийде за дитиною. Також впродовж дня можна на відео з камер слідкувати, чим зайняті діти. При цьому, кожен рік вартість відвідування зростає приблизно на 20%.
Нейроігри та підготовка до школи
Півроку тому у Дніпрі журналіст за освітою, а зараз ще й майбутній педагог Тетяна Мотовилова разом з компаньйонкою – вчителем хореографії Ксенією Кучер відкрили простір щасливих дітей “Коло друзів”. Він працює з понеділка по п’ятницю з 8 години ранку до 18:00 та має три групи дітей – від 2 до 6 років.
Тетяна Мотовилова (ліворуч) та Ксенія Кучер (праворуч) мріяли відкрити простір, де діти можуть виражати емоції та не боятися помилятися.
«Ми можемо приймати дітей на цілий день, або погодинно. До нас приходять дітки окремо, які відвідують додаткові заняття. Що стосується абонемента, то це коштує 6100 грн на 10 днів. Сюди включено триразове харчування та всі заняття, які в цей день проходять у просторі: англійська мова, нейроігри, хореографія та малювання. Ті батьки, які приводять діточок окремо на заняття, сплачують за них 100 грн за урок», – розповіла Тетяна Мотовилова.
Якщо дитина хворіла, або з будь-якої причини не відвідувала простір, то гроші не згорають, а оплата переходить на наступні відвідування.
“Є батьки, які купують абонемент і відвідують простір 1 або 2 рази на тиждень, тим самим продовжуючи відвідування. Є ті, які ходять щодня і через два тижні купують новий абонемент за таку саму ціну”, – розповіла одна з засновниць простору.
В просторі є 3 групи дітей від 2 до 6 рочків.
Зі слів Ксенії Кучер, знайомство батьків та дітей з простором починається з погодинного відвідування. Загалом у закладі 15 діточок та 6 дорослих, які за ними доглядають та навчають.
З батьками, які приводять дітей на цілий день, укладають угоду. В договорі обумовлюють розмір оплати, особливості щодо здоров’я малечі та відповідальність сторін.
“Ми працюємо як ФОП, без ліцензії за КВЕДом 85.59 – діяльність навчальних центрів, які пропонують курси з корекції (додаткової підготовки з певної дисципліни). Ми відкриті як простір для дітей не тільки дошкільного віку, а й старшого. Так, наприклад на англійську мову, нейроігри та хореографію приходять діти 8-10 років. Також вся команда для дітей є наставниками – друзями. Ми багато спілкуємося, граємо в настільні ігри, читаємо чи малюємо”, – повідомила Тетяна Мотовилова.
До закладу діток приводять як на цілий день, так й на кілька годин.
За час, поки працює заклад, ніяких скарг від батьків не було. Засновниці кажуть, що вивчають відгуки від батьків та корегують роботу так, щоб дітки різного віку не заважали один одному, а вчителі могли працювати з невеликими групами для ефективного навчання.
Конфлікти вирішують через суд
Сайт “Наше місто” писав, що у лютому цього року у Дніпрі хлопчик 3 років самостійно вийшов з приватного садочка та дістався додому, подолавши небезпечний маршрут. Мати була шокована, коли виявила напівроздягненого сина біля воріт будинку.
На законні претензії вихователька припустила, що не зачинила двері, а директорка закладу відмовилась вибачатися. Мати подала заяву до поліції, але у закладу не було ліцензії.
Про такі події стає відомо не часто, бо підприємці, які організовують денний догляд за дітьми, зацікавлені в тому, щоб дітки та батьки були задоволені. Вибір на користь приватних закладів мешканці Дніпра роблять з різних підстав.
«Наше місто» відправило запит до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з питанням, скільки приватних садочків у Дніпрі мають ліцензію.
На момент підготовки матеріалу в Мін’юсті відповіли, що це питання не до них.
За інформацією аналітичної платформи YouControl, наразі у Дніпропетровській області 17 діючих компаній та 213 ФОП, які займаються денним доглядом за дітьми. Але це не єдиний вид діяльності, за яким можуть працювати приватні садочки та центри.
Адвокат Євген Воробйов радить фіксувати всі порушення на фото та відео.
За словами Євгена Воробйова, адвоката громадської організації “Платформа прав людини”, згідно з ч. 3 ст. 11 закону «Про дошкільну освіту» садочки мають здійснювати свою діяльність за наявності ліцензії на право провадження освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти.
За постановою Кабміну «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» у садочку має бути затверджена освітня програма, а вихователі повинні мати кваліфікацію педагогічних працівників. За роботу без ліцензії можуть оштрафувати на суму від 17 000 грн до 34 000 грн, а за невиправлені недоліки можуть покарати на суму до 17 000 грн.
«Якщо заклад не має ліцензії, то слід укладати договори та діяти відповідно до їхніх умов. За порушення угоди передбачено цивільну відповідальність, а за нанесення істотної шкоди внаслідок бездіяльності закладу дитині на понад 151 000 грн може бути й кримінальна відповідальність», – прокоментував Євген Воробйов.
Згідно з угодою з одним із приватних садочків Дніпра, який є у розпорядженні редакції, всі суперечки батьки спочатку вирішують у переговорах з адміністрацією. А якщо це не допомогло, тоді справа потрапляє до суду. Адвокат Євген Воробйов радить фіксувати все на фото та відео, якщо трапився інцидент, та записати контакти свідків події. Але нехай ці поради не знадобляться, та дітки будуть мати тихе та щасливе дитинство.
Категорія: Війна, Новини Дніпра, Освіта, Райони Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Гроші, Діти Дніпра