Оренда державного та комунального майна надає підприємцям можливість отримати в користування майно за вигідними й прозорими умовами.
І тут ідеться не тільки про нерухомість: це також єдині майнові комплекси, транспортні засоби та інші активи.
До прикладу, ви лікар і хочете відкрити приватний медичний кабінет у Дніпрі або ви хочете відкрити власний магазин одягу в Кривому Розі. Одна з першочергових задач — це пошук приміщення. Але де і як його шукати? Один зі шляхів – це орендувати приміщення у громади або держави через онлайн-аукціони державної системи “Прозорро.Продажі”.
Чому орендувати у держави та громад вигідно для малих та середніх підприємців?
Доступність: велика кількість онлайн-аукціонів дозволяє знайти оптимальний варіант за розміром, розташуванням та ціною. Також кожен охочий може самостійно ініціювати здачу в оренду комунального приміщення, звернувшись із пропозицією до органів місцевого самоврядування.
Стабільність: така оренда передбачає більш чіткі умови, ніж оренда приватної власності. Це може стосуватися як вартості оренди, так і терміну договору.
Андрій Шрамко, директор Департаменту оренди та розпорядження державним майном ФДМУ, зазначає, що інтерес до оренди приміщень у підприємців є стійким саме через стабільні правила:
“Якщо ми підписали договір із фіксованою щомісячною платою, це означає, що ця плата увесь час буде саме такою. Так, вона індексується, але теж у встановленому порядку. Таким чином людина може прогнозувати свою діяльність, знаючи, що орендна плата буде саме такою, як зафіксовано у договорі. Приватні ж орендодавці можуть змінювати ціну тричі на рік (в більший бік, звісно), і так само переглядати будь-які інші умови оренди”.
Прозорість та захищеність: позмагатися за актив може як юридична, так і фізична особа з будь-якого міста чи країни, а державна система онлайн-аукціонів “Прозорро.Продажі” гарантує неможливість фальсифікації торгів.
Вибір цільового призначення: зазвичай, власник (держава або громада), не ставить обмежень щодо використання майна, яке здається в оренду через аукціон. Однак існують випадки, коли цільове призначення чітко визначено (приміщення у закладах освіти, охорони здоров’я, культури та державних установах) для надання послуг, які ці заклади не в змозі забезпечити самостійно – під харчування, аптеку, навчальні курси тощо.
Втім, навіть у випадку із фіксованим цільовим призначенням підприємцям вдається реалізувати задумане: наприклад, власники пекарні орендували у столичного університету буфет для продажу випічки. Або підприємець з Вінниці орендував приміщення в лікарні, аби розширити мережу оптик.
Переваги для мешканців громади та державного бюджету
Інвестиції в розвиток бізнесу та країни/громади: орендуючи майно у держави або громади, підприємці можуть спрямувати свої кошти на розвиток бізнесу, а не на купівлю чи будівництво нерухомості. Кошти від торгів надходять до державного або місцевих бюджетів, що допомагає розвивати економіку країни.
Зокрема, саме Дніпро входить до п’ятірки міст, які отримують найбільше доходу від оренди комунального майна: це понад 50 млн грн на рік.
“Через онлайн-аукціони бізнес має доступ до оренди приміщень чи цілих майнових комплексів, транспорту, обладнання — все це може орендувати кожен охочий у прозорий спосіб. Перемагає той учасник, що запропонував найвищу ціну на аукціоні, а поза ним такі об’єкти орендувати неможливо. Крім того, орендуючи через електронні торги, переможець отримує чіткі умови договору та гарантії від держави, адже онлайн-аукціони регулюються законодавством”, — пояснює Сергій Бут, голова правління АТ “Прозорро.Продажі”.
Та найбільш показові приклади, – коли роками занедбані нікому не потрібні будівлі отримують нове життя, люди — роботу, а громада — дохід від того, що раніше приносило збитки.
Як орендувати державне або комунальне майно?
З початку 2020 року оренда державних та комунальних приміщень в Україні відбувається виключно через онлайн-аукціони в державній електронній системі “Прозоро.Продажі”. Тут можна орендувати приміщення, єдині майнові комплекси, транспорт та інше державне і комунальне майно.
Для того, аби орендувати, потрібно здійснити 5 простих кроків:
- обрати лот, який вас цікавить, на “Прозорро.Продажі”,
- зареєструватися на одному з майданчиків системи,
- взяти участь в аукціоні,
- укласти договір оренди та сплатити вартість.
Для участі в аукціоні потенційному орендарю необхідно також сплатити реєстраційний внесок — його розмір становить 0,1 мінімальної заробітної плати, чинної станом на 1 січня 2024 року, — 710 грн. Також необхідно сплатити гарантійний внесок. Якщо учасник не перемагає в аукціоні, внесок повертається йому в повному обсязі.
До завершення торгів організатор не взаємодіє з покупцем і не знає, хто бере участь в аукціоні. Відтак кожен покупець може бути впевненим, що в перебіг аукціону ніхто не втрутиться, а переможцем стає той учасник, який запропонує найвищу серед інших ціну. Договір оренди з продавцем укладається впродовж 20 днів і він отримує доступ до приміщення та можливість працювати.
Оренда державного та комунального майна – це вигідна можливість для розвитку бізнесу, яка дозволяє підприємцям за прозорими умовами отримати в користування необхідну нерухомість.
Цей продукт підготовлено завдяки підтримці Американського народу та сприяння Британського народу, наданим через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримки Департаменту міжнародного розвитку Великої Британії (UKaid). Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID, уряду Сполучених Штатів Америки, UKaid або уряду Сполученого Королівства.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра