Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Підробляють фото, відео і навіть голос: в Україні активізувалися шахраї зі штучним інтелектом

Михайло Чернов

В Україні обговорюють нову шахрайську схему – зловмисники виманюють гроші у людей, використовуючи можливості штучного інтелекту (ШІ), пише Наше місто. 

Фахівці з кібербезпеки б’ють на сполох: шахраї навчилися майстерно використовувати штучний інтелект та різноманітні програми  на його основі, з допомогою яких можуть досконало підробити фото, а також відеозображення та голос певної людини!

Завдяки новітнім технологіям аферисти вдосконалили стару схему виманювання грошей. Вона полагає в тому, що після зламу акаунту в певному месенджері всім знайомим, друзям, рідним власника зламаного акаунту миттєво розсилаються повідомлення з проханням “позичити грошей до завтра”

Однак для того, щоб такі повідомлення були набагато більш переконливими, зловмисники з допомогою ШІ можуть генерувати голосове повідомлення, яке вкрай схоже з голосом реальної людини – власника зламаного акаунту. Ба більше – аферисти можуть навіть здійснюють дзвінок (!) через месенджер та імітувати голос реальної людини.

Про такий неймовірний випадок розповів столичний арт-бізнесмен, засновник галереії Сергій Войток – жертвою зловмисників стала його матуся

Спершу зловмисники зламали акаунт жінки в Телеграмі. Потім розіслали контактам  в цьому месенджері письмове повідомлення з проханням позичити грошей – 16 тис.грн, мовляв –  “поверну до 11 години завтра”. Причому стиль цього повідомлення цілковито імітував стиль спілкування людини:

– Повідомлення було написано саме з урахуванням особливостей маминого діалогу, – наголошує Сергій. – Приміром, у матусі є фірмова “трояндочка”, яку вона додає в повідомлення

Ба більше – коли люди намагалися зателефонувати в Телеграмі та запитати у жінки щодо потреби в грошах, то зловмисники, які контролювали захоплений акаунт, писали у відповідь – “Передзвоню”. А потім – справді передзвонювали (!) – матусиним голосом, розповідає Сергій:

«Шахраї її голосом пояснювали причину, чому потрібні гроші», – каже чоловік.

На жаль, шахрайські витівки спрацювали, і кілька людей таки відправили гроші на картки аферистів, які швидко вивели їх…

Звучить як справжня фантастика, однак експерти зазначають: завдяки можливостям штучного інтелекту шахраї дійсно можуть досконало підробити голос та зображення людини.

Це можна зробити, якщо знайти та використати певні голосові повідомлення, які людина – власник вже зламаного акаунту – раніше відсилала своїм контактам, в групові чати тощо. Після чого зловмисники створюють голосове повідомлення з проханням позичити грошей та розсилають його друзям, рідним, знайомим власника зламаного акаунту.

Небезпека цієї шахрайської схеми в тому, що рідні, друзі власника вкраденого акаунту можуть прослухати голосове повідомлення, повірити, що другу або близькій людині справді терміново потрібні гроші, та й справді надіслати певну суму аферистам.

Як вберегтися від шахрайства?  Експерти радять: головне – жодного поспіху. У будь-якому разі треба все перевірити

Одна з  ознака можливого шахрайства – якщо від імені знайомої людини просять переказати гроші на картку якоїсь третьої особи, нібито – “власна картка заблокована, прострочена” або ще щось…

Краще за все – перетелефонуйте вашому знайомому, другові, від імені якого отримали повідомлення, бажано – звичайним мобільним телефоном, та переконайтеся, що йому справді потрібні гроші. 

– Перевіряйте себе і страхуйте на кожному кроці! – рекомендує Сергій Войток.

Серед іншого – для перевірки запитайте у людини про те, про що можете знати лише ви вдвох. Звісно, якщо ваш друг або рідна людина не надсилала голосове з проханням про гроші – гроші нікому відправляти не треба.

Врешті решт – для захисту акаунту в Телеграмі або інших месенджерах, соцмережах від зламу варто як мінімум встановити двоетапну перевірку (або ж двофакторну авторизацію). Завдяки цій функцій для входу до вашого акаунту, крім логіна та пароля, потрібно ввести код підтвердження, що має надійти у вигляді повідомлення на смартфон, або електронним листом, або у відповідний додаток (приміром, Google Authenticator). Це суттєво убезпечить ваші акаунти від шахраїв

Ілюстрації – ФБ Сергій Войток

Читайте також: Осінні хитрощі шахраїв: небезпечні подарунки, “петиції” з обманом та нейромережі на службі в аферистів

Категорія: Кримінал, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: