Site icon Наше Місто

Як помаранчева революція сформувала українську націю

Як помаранчева революція сформувала українську націю - Наше Місто

Протягом двох десятиліть в Україні відбулися революції, які докорінно змінили життя країни. Найактивнішу участь у доленосних подіях брали й дніпряни. Про те, як це було, розповість «Наше місто».

Фото НМ

На першому Майдані люди вчилися долати страх перед владою

21 листопада 2004 року ЦВК України оголосила попередні результати другого туру президентських виборів: з розривом у 3 % переміг Віктор Янукович. І тут почалося! Акції протесту проти несправедливих волевиявлень прокотилися по всій країні. Звичайно, основні події першої української революції відбувалися в Києві. Але своє ставлення до політичного свавілля висловили і в Дніпрі.

Так було і через дев’ять років, коли в українській столиці почався Євромайдан.

Ірина Рева, фото з ії архіву

– У 2004-му людей обурили фальсифікації під час виборів, – розповідає Ірина Рева, науковий співробітник Дніпропетровського національного історичного музею. – Я була спостерігачем на виборах у Дніпрі, бачила і припиняла різні порушення: голосували без паспортів, «урни» носили туди-сюди. У нас обурені містяни збиралися біля оперного театру, формували колони і йшли проспектом Яворницького. Людей було багато. Тисячі. Тоді, 20 років тому, люди вчилися долати страх перед владою. Вони не хотіли повернення в СРСР – у країну деспотії та доносів. Українці прагнули до цінностей Євросоюзу. Але це все-таки мирний протест. На Майдані 2013-2014 років вимоги були конкретнішими, а реакції влади жорсткішими. І такий протест не можна було зупинити. Люди вже не боялися влади.

2004 рік, фото Ірини Реви

Особливо майданівців обурили так звані «диктаторські закони». Проти них протестували і в Києві, і в Дніпрі.

Революція Гідності, фото Ірини Реви

– 16 січня 2014-го, коли було ухвалено «диктаторські закони» (арешт за організацію мітингу та допомогу протестувальникам, тюремний термін за груповий протест, носіння захисного одягу, блокування місць перебування політиків), я була в Дніпрі, – каже дніпрянка. – Чоловіки приходили з каструлями на головах, і ми водили хоровод на Європейській площі. Таким чином демонстрували наш протест проти заборони на прояв громадської думки. Взагалі страшно було брати участь у цій демонстрації громадянської позиції – ті самі закони могли бути застосовані проти нас.

 Історик зазначає, що вимоги учасників Революції Гідності були найрізноманітнішими, але обґрунтованими та конкретними.

Фото автора

– За оцінкою соціологів, приблизно кожен четвертий майданівець – підприємець, – констатує працівниця історичного музею. – Підприємці вимагали скасувати Податковий кодекс 2010 року, який нищить середній і малий бізнес. Звучали вимоги провести реформи у сфері екології. Але головна вимога – змістити узурпаторську владу на чолі з Януковичем.

У Дніпрі збирали ручки для Януковича

Революції зазвичай не мають чіткої точки відліку – конкретної дати, яку можна назвати днем народження епохальної події. Народний гнів поступово визріває в головах і душах людей, щоб одного дня виплеснутися на вулиці.

Фото НМ

– Гнів українців на масові фальсифікації 2004 року призвів до першого Майдану, – зазначає Віктор Романенко, координатор дніпровського Майдану. – Помаранчева революція сформувала українську націю. А наприкінці 2013-го люди свідомо вийшли на протест. Напередодні саміту Східного партнерства у Вільнюсі, де вирішувалася доля України, ми збирали ручки для Януковича. На той випадок, якщо раптом у вирішальний момент у Віктора Федоровича не буде можливості підписати важливий документ. Зібрали понад 1000 ручок. А 25 листопада дніпровський Майдан на Європейській площі розігнали. З’явилися кілька десятків спортивних хлопців і вигнали всіх. Але наступного дня на площу прийшло набагато більше містян.

Нагадаємо, що в лютому 2014-го в Дніпрі й сталося справжнє льодове побоїще. На щастя, ніхто не загинув, але десятки людей отримали травми. Напередодні перед будівлею ОДА за допомогою бульдозерів звели снігову дамбу, а підступи до неї перетворили на крижану ковзанку. Суворий мороз тільки розпалював емоції. Міліціонери зі щитами не пускали мітингувальників до будівлі. Але тут же в лавах правоохоронців перебували так звані «тітушки», які абсолютно безкарно кидали в натовп палиці та каміння.

Фото автора

Звичайно, найдраматичніші події Революції Гідності відбувалися в Києві. 18-20 лютого на Інститутській вулиці, силовики розстріляли десятки майданівців. Згодом загиблих героїв – 106 осіб – назвали Небесною Сотнею. Один із перших її героїв – наш земляк Сергій Нігоян. Його застрелили вранці 22 січня на вулиці Грушевського. Сергію було лише 20 років.

Навіть зірки можуть помилятися

Після фатальних подій, здається, що, якщо повернутися в минуле і щось у ньому підправити, можна було б уникнути смертей і трагедій. 11 років тому астрологи заявляли про те, що Юпітер почав ходу з найзлішою планетою – Чорним Місяцем. У зв’язку з цим стверджували: все хороше, що Юпітер міг би принести людям, може обернутися злом – ніби хтось поміняв «плюс» на «мінус». Звучали навіть зловісні передбачення з приводу того, що подібне положення Юпітера вже мало місце в моторошних 1941-1945 роках. Щоправда, уточнювалося, що історичні цикли повторюються, але не дублюються, тому жахи Другої світової війни нам не загрожують.

Фото автора

– Заднім числом у гороскопі можна знайти підтвердження всьому, – вважає Людмила Марченко, дніпровський астроном, яка вивчала й астрологію. – Коли подія вже відбулася й аналізуєш минуле, бачиш масу ознак того, що сталося. Але наперед передбачити масштабний суспільний процес в окремій країні напевно нікому не під силу.

Пов’язати найбільші історичні потрясіння з положенням світил намагалися давно, але практично безуспішно. Зірки, як і люди, можуть помилятися.

– Знаменитий учений-природодослідник Олександр Чижевський вважав, що всі революційні зміни пов’язані з сонячною активністю, – розповідає астроном. – Писав, що доленосні революції та війни траплялися на піку цієї активності. Але на нас ця гіпотеза не поширюється. Не працює! Відоме нам положення небесних тіл не пов’язане з нашими потрясіннями. Ну, або такий зв’язок неочевидний.

Утім, астрологи, історики, політологи, свідки революцій і воєн обговорюватимуть і сперечатимуться про причини і наслідки того, що сталося. Велике бачиться на відстані.

Критичне переосмислення українських революцій ще попереду

Революції 2004-го і 2013-2014 років часто порівнюють. Між ними дійсно багато спільного. Ба більше, експерти вважають, що по суті Революція Гідності – логічне продовження Помаранчевого Майдану.

Фото НМ

– Обидва Майдани прагнули не просто змістити владу, були спроби змінити політичний курс країни, – зазначає Руслан Бортник, політичний експерт. – За Кучми нейтральний позаблоковий статус хотіли змінити на проєвропейський, за Януковича – вимагали вступу до ЄС. В обох випадках ліберальним прозахідним силам протистояли національні консервативні. Це зумовило певні питання наступності влади, дотримання Конституції України при зміні політичних режимів. Обидві революції посилили конфронтацію з рф, призвели до поляризації суспільства, погіршення економічних і геополітичних позицій країни.

Але чи бувають взагалі успішні революції – «на століття»? Згадаймо, що впродовж більш ніж 70 років нам навіювали, що революція 1917-го – наше все.

– Для тих, хто втрачає революції неминуче зло і розчарування, – відповідає експерт. – Але для величезної кількості українців Євромайдан 2013-2014 років відкрив шлях до великих соціально-економічних здобутків, дав змогу їздити в Європу за безвізом. Багато хто й не мріяв про ті можливості самореалізації, які з’явилися після Революції Гідності. За консервативної системи реалізувати їх було не можна. Людям відкрився інший світ! Взагалі успішні революції надалі стають частиною національного міфу і живуть у свідомості досить довго.

Ну, а наша революція, на думку політолога, триває. Нам ще належить осмислити, оцінити і зрозуміти її.

– Ми все ще живемо в революційному циклі, який почався 20 років тому, – резюмує Руслан Бортник. – Після 2004 року відбулася реставрація режиму – до влади прийшов Янукович. Більш масштабні, радикальні події Євромайдану – продовження Помаранчевої революції. Наш революційний цикл становитиме 25-30 років, після чого відбудеться критичне переосмислення того, що з нами сталося. Найімовірніше, це станеться у 2030-2035 роках.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Тема дня, Україна

Позначки: , , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version