Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Швейцарські технології у Дніпрі: секрети місцевих вуличних вбиралень

Юлія Супрун

як працюють вуличні вбиральні у Дніпрі

Дніпро, як і будь-яке інше велике місто, стикається з питанням забезпечення громадян достатньою кількістю вуличних санітарних вузлів. Справжня культурна революція у цій сфері почалася у нашому місті п’ять років тому – на вулицях почали з’являтися вбиральні, схожі на космічні апарати. Європейський досвід разом з кабінками з нержавіючої сталі та полімеру до Дніпра завіз один із заступників міського голови. Він побачив такі вбиральні на виставці у Швейцарії. А вже за півтора року перші зразки безплатного комфортного сервісу до Дня міста встановили на Набережній Перемоги. Як працюють у Дніпрі безплатні та платні вбиральні, пише “Наше місто”.

вуличні вбиральні у Дніпрі
вуличні вбиральні у Дніпрі
Такі вбиральні з’явилися у Дніпрі майже п’ять років тому. Фото: НМ

У 2019-му перші громадські вбиральні європейського зразка стали культурним шоком для дніпрян та гостей міста. Дві кабінки: менша та більша – для людей з інвалідністю та матусь з маленькими дітьми. Всередині туалет облаштований всім необхідним: тут завжди є папір та рідке мило. Можна скористатися пеленальним столиком та помити руки теплою водою. За п’ять років кількість таких вбиралень у Дніпрі збільшилась, але безплатними залишилися одиниці. У більшості випадків за сервіс доводиться платити 10 гривень. Втім, Дніпро досі залишається єдиним містом в Україні, де існують безплатні вбиральні такого типу. Це актуально особливо в контексті Всесвітнього дня туалету, який відзначають щороку 19 листопада.

Свято туалету: чому це важливо

Міжнародний день туалету був заснований з метою привернути увагу до глобальної санітарної кризи. Нестача безпечних туалетів призводить до поширення інфекційних захворювань, забруднення довкілля та дискримінації. Ця криза загострена у багатьох країнах. З великою вірогідністю, воююча Україна у їхньому числі.

вуличні вбиральні у Дніпрі

Комфортні туалети – майже обличчя міста

  • Здоров’я населення: доступ до чистих туалетів є одним з найважливіших факторів, що впливають на здоров’я людей.
  • Культура: чисті та доступні туалети – це важлива складова привабливості громадських місць, парків, скверів.
  • Екологія: відсутність належної санітарії призводить до забруднення довкілля.
  • Соціальна справедливість: доступ до санітарних вузлів – це право кожної людини.

Дніпро у перших рядах

Прибиральниці щодня о сьомій ранку відчиняють комфортні вбиральні, закріплені за Управлінням благоустрою міста та КП “Міська інфраструктура”.

Світлана Літвінова
Світлана Літвінова. Фото: НМ

Вранці закріплена за кожним туалетом людина відчиняє його, миє, дезінфікує. Перевіряє наявність туалетного паперу, рідкого мила, дезінфектора. Все повинно працювати – освітлення, закриватися двері, спускатися вода. Якщо немає електрики, то ці туалети не працюють, бо це розумна електроніка. До кожного такого туалету підведені централізована вода та каналізація. Адміністратор стежить, щоб там завжди було чисто, – розповідає Світлана Літвінова, начальниця управління з благоустрою міста департаменту благоустрою та інфраструктури міськради.

Управління з благоустрою міста обслуговує шість стаціонарних комфортних туалетів на Набережній Перемоги,  один на Успенській площі та ще один – у сквері на Слобожанському проспекті. Загалом це 13 кабінок. Вони працюють щодня з 7:00 до 23:00. 

вуличні вбиральні у Дніпрі
вуличні вбиральні у Дніпрі
Вранці адміністратор відчиняє вбиральню. Фото: НМ

За КП “Міська інфраструктура” закріплено сім платних стаціонарних туалетів та 16 безплатних.

З кожним роком кількість комфортних вбиралень у Дніпрі зростає, – розповідає Любов Чадіна. –  В цьому році на один стаціонарний платний туалет стане більше. Ми плануємо встановити на підпорядкованій території більш комфортний туалет замість існуючого там біотуалету.  Такі ж за сервісом туалети у нас вже є. Наприклад, у Сквері Старова, у парках Писаржевського та Зелений Гай. Там навіть можна помити дитину. Для цього треба звернутися до адміністратора, щоб він надав доступ до пеленальної кімнатки. 

вуличні вбиральні у Дніпрі
вуличні вбиральні у Дніпрі

Безплатне – не цінують

На сьогоднішній день у Дніпрі існує певна кількість як платних, так і безплатних вуличних туалетів. Сині кабінки біотуалетів встановлені біля кожного бетонного укриття. Але їх складно назвати взірцем чистоти та зручності. 

Любов Чадіна
Любов Чадіна. Фото: НМ

Більшість людей не цінує того, що для них роблять, особливо, коли воно безоплатне. У біотуалетах люди ведуть себе як дикуни – трощать, виламують ручки, двері, обмальовують, в одній кабінці навіть дах проломили. У мене враження, що деякі люди не вміють користуватися туалетом. Ми їх регулярно обслуговуємо, адже відвідати вбиральню – це фізіологічна потреба й хочеться, щоб навіть у безплатний туалет можна було зайти після деяких користувачів. Бувають випадки, що ми посилюємо обслуговування, іноді прибираємо їх кілька разів на день, бо вони не у санітарному стані, – розповідає Любов Чадіна, начальниця служби благоустрою та утримання зелених зон КП «Міська інфраструктура» Дніпровської міськради.

Безплатні біотуалети у Дніпрі
Безплатні біотуалети. Фото: НМ

Потерпають від вандалів і “космічні” туалети з розумною електронікою. Ці кабінки коштовні, їх замовляють у Фінляндії та Італії. Вони не прості в обслуговуванні, а запчастини коштують недешево.  Тому з них крадуть не лише туалетний папір, рідке мило та дезінфектор.

На дверях туалетів стоять доводчики – вони, схоже,  комусь потрібні вдома, тому їх часто знімають, також як і замки, – скаржиться Світлана Літвінова, начальниця управління з благоустрою міста департаменту благоустрою та інфраструктури міськради. –  Підлітки щось малюють там, ламають пеленальні столики, кнопки, щось відкручують. Влітку туалет у сквері Прибережному люди часто використовують, щоб помитися після пляжу, потім там всюди пісок. Це все важко прибирати. А якщо в цьому туалеті  щось не так, то розумна електроніка припиняє працювати і подає сигнали диспетчеру.

В туалет кафе та ресторану повз каси

Звісно, громадські вбиральні є не у всіх куточках Дніпра, тому часто альтернативою можуть стати туалети у закладах харчування. Чи мають кафе та ресторани надавати доступ до своїх туалетів для всіх бажаючих – питання досить дискусійне і викликає різні думки. З одного боку, це про людську гідність та забезпечення базових потреб, а з іншого – це питання приватної власності та комерційної діяльності закладу. Більшість кафе та ресторанів воліють пускати в туалет лише своїх клієнтів, а не людей, як кажуть, з вулиці.

Експерти пояснюють, що питання доступу до туалетів в закладах харчування українським законодавством не регулюється. Все на совісті власника. Органи місцевого самоврядування можуть надавати розпорядження про доступ до вбиралень, втім вони мають рекомендаційний характер.

У невеликому приміщенні кав’ярні “ОзКава на Парусі” від самого початку робили ремонт з плануванням вбиральні для гостей. В ній розмістили потрібні засоби гігієни для жінок та чоловіків.

кав'ярня ОзКава на Парусі у Дніпрі
Вбиральня у кав'ярні ОзКава на Парусі у Дніпрі
Вбиральня у кав’ярні “ОзКава на Парусі”. Фото: НМ

Життя таке, воно буває. Тому це не є проблемою. Будь – ласка, ми впускаємо. І дітей, і відвідувачів, і тих, кому потрібно, – розповідає бариста Марія Малікова.

Лояльно до негайної потреби відвідати туалет ставляться і у ресторані Giannivino.

У нас вільний вхід, і ми ніколи нікого не перевіряємо. Ми завжди проводимо в наш туалет і будь – ласка, справляйте свої потреби, виходьте до нас, ми ще запропонуємо чайку та посидіти.  Якщо ні, то ні, – каже керівниця ресторану Віра Пономаренко.

Коли природна потреба стає дрібним хуліганством 

Незважаючи на наявність громадських туалетів, для Дніпра досить актуальною залишається проблема справляння природних потреб у недозволених місцях. Це не тільки демонструє відсутність культури, а й створює антисанітарні умови та сприяє поширенню інфекцій.

В Україні за такі дії передбачена адміністративна відповідальність. Є прецеденти, коли суд кваліфікував справляння природних потреб у недозволених місцях як дрібне хуліганство – Стаття 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За вчинення дрібного хуліганства, передбаченого статтею 173 КУпАП, можуть бути застосовані такі види адміністративного стягнення:

  • Штраф: від 51 до 119 грн.
  • Громадські роботи:  від 40 до 60 годин.
  • Виправні роботи:  від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку.
  • Адміністративний арешт: затримання правопорушника на 15 діб.

Слід зауважити, що порушник також заплатить судовий збір, який у кілька разів перевищує суму штрафу.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі з’явився туалет-“яйце дракона”.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: