19 листопада 2024 року виповнюється рівно 1000 днів від початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року. Цей день у лютому увійшов у чорні сторінки сучасної історії Європи, яка не знала такого кровопролиття з часів закінчення Другої світової війни. Ті, хто тоді боровся з нацистами, самі стали вбивцями української нації.
Весь світ вважав, що Україна довго не встоїть проти «другої армії у світі», а вираз: «Взяти Київ за три дні» вже став мемом. Українці ніколи не забудуть той день й будуть розповідати про нього онукам. Так само як колись розповідали про війну наші дідусі та бабусі, які, на щастя, не бачать, що зробила з ненькою сусідня держава-окупант. Про віхи війни Росії проти України нагадує сайт «Наше місто».
Війна почалася 10 років тому
Впізнати справжнього українця можна не тільки, як він вимовляє «Паляниця», а й за відповіддю на питання – коли почалася війна. В міністерстві оборони України нагадали, що відкритому вторгненню Росії в Україну передували 8 років гібридної війни:
- 27 лютого 2014 року росія почала військову операцію в Криму.
- 18 березня 2014 року Росія незаконно анексувала Крим.
- 12 квітня 2014 року окремі селища на північному заході Донецької області України були окуповані озброєною групою під проводом російського громадянина, полковника ФСБ Ігоря Гіркіна, який згодом заявляв: “Я натис на спусковий гачок війни”.
Як нагадали у Міноборони, війна триває вже понад 10 років. Останні тисячу днів відбилися на кожній родині – українців розкидало по світу, сім’ї розпалися, загинули діти та дорослі, чоловіки та жінки. На фронті чи в тилу українці ризикують кожного дня, кожної секунди й ніде не можна відчувати себе у безпеці, поки Росія «грає» в «русскую рулетку».
1000 днів стійкості та болю
Початок вторгнення
24 лютого 2022 року (1-й день вторгнення) — о 03:40 російські війська вторглися в Україну:
- з Півдня — з тимчасового окупованого Криму;
- зі Сходу — з тимчасово окупованої Донеччини;
- з Північного Сходу — з території Росії;
- з Півночі — з території Білорусі.
Путін називає вторгнення російських сил “спеціальною військовою операцією” та виправдовує захистом Росії, подібно до того, як Гітлер називав вторгнення нацистів у Польщу “оборонною війною”. На відміну від Гітлера, путін навіть не вигадує формального приводу для нападу на кшталт “Гляйвіцького інциденту” Гітлера.
Бої за Київ і північ
Взяти столицю – значить виграти війну. Саме цього спробували досягнути росіяни, але не змогли. Бої за столицю закінчилися втечею окупантів, звільненням частин Київської, Чернігівської та Сумської областей України.
2 квітня 2022 року (38-й день вторгнення) — після понад місяця жорстоких боїв на напрямку, яким командував тоді генерал Олександр Сирський, росіяни відступають з-під української столиці та загалом з півночі України.
Путін називає це “жестом доброї волі”. Світ дізнається про масові вбивства цивільних українців на деокупованих околицях Києва – в Бучі, Ірпені, Бородянці, Гостомелі. Тим часом ціною надлюдських зусиль триває героїчна оборона маріупольської “Азовсталі”.
“Москва” потонула
Як нагадати у Міноборони, 14 квітня 2022 року (50-й день вторгнення) — українські сили топлять флагман Чорноморського флоту Росії крейсер “Москва”. Починається битва за Чорне море, яка призвела до практичного вигнання ЧФ Росії з Криму та обмеження його операцій в північній частині Чорного моря.
Знищення флагмана Чорноморського флоту Росії крейсера “Москва” відобразилося у популярній серії марок від “Укрпошти”. Загалом було випущено 5 млн примірників марок, з яких 2 млн марок розкупили за два дні.
Звільнення острова Зміїний
30 червня 2022 року (127-й день вторгнення) — відступ росіян з острова Зміїний, що дозволило відновити постачання зерна морськими торгівельними шляхами в Чорному морі. Росіяни знов кажуть про “жест доброї волі”.
Харківський контрнаступ
6 вересня 2022 року (195-й день вторгнення) — початок “Харківського контрнаступу” українських сил, унаслідок якого звільнено близько 10 тисяч квадратних кілометрів. Як і раніше в Бучі, цього разу в Ізюмі та Балаклії виявлено масові поховання, докази катувань і страт українців окупантами.
Звільнення Херсону
11 листопада 2022 року (261-й день вторгнення) — звільнення Херсону, єдиного обласного центру, який на початку широкомасштабного вторгнення окупувала армія Росії.
Ордер на арешт Путіна
17 березня 2023 року (387-й день вторгнення) — Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видає ордер на арешт президента Росії за примусове переміщення дітей з окупованих територій в росію.
Масовані атаки по військових об’єктах Росії
Впродовж 2023 та 2024 років посилюються масовані атаки по військових об’єктах в глибині Росії та на тимчасово окупованих територіях:
- атака по штабу Чорноморського флоту в Севастополі (22 вересня 2023 року),
- збиття літака радіолокаційного виявлення А-50 над Азовським морем (14 січня 2024 року),
- знищення арсеналу в місті Торопець Тверської області (вересень 2024 року).
І це ще не були використані ракети ATACMS. Нагадаємо, що 17 листопада неофіційно газета The New York Times повідомила, що президент США Джо Байден дозволив Україні бити далекобійними ракетами ATACMS по території Росії.
Глобальний саміт миру
15 червня 2024 року (843-й день вторгнення) — у Швейцарії починається перший Глобальний саміт миру. Учасники: 101 держава та міжнародна організація. Агресор на саміті не присутній.
Курська операція
6 серпня 2024 року (895-й день вторгнення) — початок операції Сил оборони України в Курській області Росії. Це було потрібно для відволікання частини російських сил з Донбасу, обмеження для Росії можливостей обстрілів обласного центру Суми в Україні, перенесення війни на територію ворога.
Красномовніше про героїзм українців говорить порівняння масштабів країн на цій карті.
Від імперських настроїв Росії потерпала не лише Україна, а й Грузія, регіон Придністров’я та Білорусь.
Настільки окупації Бучі. Фото – Agence France-Presse
Знищені будинки у Маріуполі у березні 2022 року. Фото – Alexandr Ermochenko (Reuters)
Якщо не витримаємо ми, то європейські країни чекає те, що було у Бучі, Ірпені та Маріуполі. А поки Україна переживає ще одну складну зиму. Як кажуть: “Ніч найтемніша перед світанком”.
Автор: Ірина Логуш.
Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Україна
Позначки: Головне, Дніпро, Україна Росія війна