Попри війну, життя триває. У наших будинках і квартирах щось ламається, фізично і морально застаріває. Потрібен ремонт! Але, зі зрозумілих причин, ціни на будматеріали значно збільшилися, а знайти тямущого фахівця не за всі гроші світу – проблема. «Наше місто» розповість як здешевити ремонт, на чому можна заощадити, а на чому ні.
Ремонт по-дівочому: інтернет на допомогу
Сьогодні багато дніпрян ледве зводять кінці з кінцями. Їм не до ремонту. Але навіть містяни, які мають стабільний дохід, сумніваються, чи є сенс починати домашню перебудову. Почнеш, а де взяти кошти на продовження. Кажуть же мудрі люди, що ремонт потрібно робити, щоб жити, а не жити, щоб робити ремонт.
Наша креативна колега Анастасія Ткач якраз і зробила ремонт, щоб жити з певним комфортом.
– Навесні минулого року купила в Новокодацькому районі однокімнатну квартиру, – розповідає Настя. – Не новобудову, але в житловому стані. Щоправда, для нормального життя в ній потрібно було поміняти практично все. Квартира стара, радянська. Комунікації вимагали заміни. Тут головне визначитися зі стратегією: в якій послідовності проводити роботи. Я ремонти раніше не робила і всю цікаву для мене інформацію знайшла в інтернеті. Перше, що зробила – поміняла вхідні двері, потім вікна.
Двері журналістці поставили швидко – хвилин за 40, але потім їй довелося самостійно закладати щілини в дверних лиштвах. Аналогічна ситуація мала місце і з вікнами.
– Мені встановили вікна на балконі, але не цілком якісно – щілини і дірки я шпаклювала сама, – зазначає Анастасія. Раджу завжди контролювати роботу робітників, щоб вони все доводили до кінця на ваших очах.
Найдорожчий і клопіткий ремонтний об’єкт у квартирі – ванна. Труби, унітаз, крани обійшлися приблизно в 30 тисяч гривень. Але потрібно було не тільки заплатити за роботу, а й узгодити ремонт із сусідами.
– Труби потрібно міняти по стояку не тільки в себе, а й у сусідів, переконати їх, що це необхідно,- констатує дніпрянка. – Якщо у своїй ванній поміняєте труби, а в сусідів залишаться старі, вони можуть не збігатися. У мене з мешканцями знизу були з цього приводу дискусії.
У такій справі, як ремонт, важливо розставити пріоритети: що важливіше. Наприклад, Настя поміняла ванну на душову, що обійшлося разом із роботою в 27 тисяч, поставила величезну – на всю стіну – шафу за 80 тисяч. І хоча практично весь ремонт Анастасія Ткач зробила по-дівочому – тобто користуючись чужими порадами і руками, зате пральну машину підключила сама.
– Купила українську пралку, прочитала інструкцію, порадилася, розібралася і сама все зробила, – зазначає співрозмовниця. – Коли машина запрацювала, відчула себе найщасливішою.
Взагалі Настя радить частіше покладатися на себе і не відкладати зміни у квартирі через відсутність грошей.
– До кінця ремонту ще далеко, а він уже потягнув майже на 300 тисяч, – резюмує колега. – Звісно, самотужки не впоралася б. Батьки допомагають. Розумію, що не в усіх є гроші на капітальний ремонт. Але можна купити водоемульсійну фарбу й оновити стіни. Повірте, життя після цього стане колоритнішим і яскравішим.
Матеріали подорожчали, а хороших фахівців майже не залишилося
Ні для кого не секрет, що ціни на будівельні матеріали стрімко зростають. Особливо критичним є дефіцит скла. Відчувається істотна нестача хімічних речовин, необхідних для виробництва оздоблювальних і конструкційних матеріалів. У 2024-му, ціни на цемент зросли на 22,6%, на бетон – на 30%, а на скло – на рекордні 46-53%.
Водночас утворився й дефіцит робітничих кадрів. Кажуть, що хороших фахівців у Дніпрі майже не залишилося. Особливо не вистачає зварювальників, малярів, електриків, сантехніків.
– Була в мене ситуація, – констатує дніпрянка Анастасія Ткач. – Вода на унітаз не перекривалася. Зателефонувала на один із будівельних сайтів, попросила приїхати сантехніка з перемикачем. Приїжджає чоловік напідпитку і без перемикача. Потім він поїхав на Курчатівський ринок і привіз перемикач жовтого кольору. Для газу. Сказав, що колір сподобався. Той ще фахівець.
Дійсно, знайти сьогодні хорошого фахівця в галузі ремонту квартир непросто.
– Кваліфікованих фахівців з будівельних спеціальностей у Дніпрі дуже мало, – зазначає Михайло Крапивко, економічний експерт. – Багато хто пішов добровольцями на війну або їх мобілізували. А некваліфіковані ремонтники ціни собі не складуть. Різноробочі, без професійних навичок, хочуть на день отримувати на руки не менше 2 тисяч гривень. Звісно, традиційно чоловічі професії активно освоюють жінки, але не скрізь вони можуть працювати. Перспективи теж не радують. Днями Мінекономіки повідомило про те, що в Україні офіційно не працюють 8 мільйонів осіб. Багато з них чоловіки, які не бажають легально працевлаштовуватися, бояться або не хочуть йти воювати. Ситуація загострилася після ухвалення закону про посилення мобілізації. Результат очевидний: брак кадрів і подорожчання матеріалів значно збільшили вартість ремонтів. Вона зросла навіть у доларах.
Зрозуміло, що в ситуації, що склалася, робити ремонт набагато дешевше своїми силами.
Ціни 2024 року на основні види робіт
За інформацією будівельних сайтів і результаттом аналізу прайсів кількох компаній, які надають послуги з ремонту, ми зробили приблизний зріз цін на основні види робіт. Узагальнений середній прайс виглядає так (наголошуємо, що ціни різняться, а це — середнє значення):
- монтаж гіпсокартонної стелі — 250 гривень за метр квадратний при простій конструкції та в межах 400 гривень за аналогічну площу при складній різнорівневій конструкції,
- обшивка стін гіпсокартоном — від 250 грн за квадратний метр (значно дорожче, якщо в дизайні будуть вигини чи декоративні елементи),
- влаштування гіпсокартонних коробів — від 350 гривень за погонний метр,
- шпаклівка гіпсокартонних стін — від 200 грн/ м. кв.,
- штукатурні роботи — від 200 грн/ м. кв. (значно дорожче, якщо потрібне вирівнювання стін),
- шпаклівка стін під шпалери чи фарбування — в межах 200 грн/ м. кв.,
- фарбування стін — від 150 грн/ м. кв.,
- стяжка на підлогу — в межах 200 грн/ м. кв., але все залежить від потреб у вирівнюванні,
- укладання ламінату — від 150 грн/ м. кв.,
- облаштування плінтуса — 150 гривень за погонний метр,
- укладання плитки — від 600 до 800 грн/ м. кв. (на ціну також впливає, якого саме розміру ця плитка).
Зробиш сам – заощадиш удвічі
Так і вчинив ще один наш «рукатий» колега Костянтин. Ремонт у невеликому приватному будинку він зробив практично сам.
– Дістався мені у спадок будиночок у 54 «квадрати», – розповідає Костя. – Коробка і дах. Решту потрібно було добудувати і встановити. Почав із каналізації. Усе робив сам, іноді допомагали батько і дядько. Робітників не наймав. Деякі навички у мене є – на шабашках працював, певний досвід є. А якщо чогось не знаю, підкаже інтернет. В ютубі є відео тих чи інших ремонтних робіт. Усе наочно і детально. Важливо не тільки подивитися сюжет, а й прочитати коментарі до нього. У них відзначать переваги і недоліки даного майстра. Обов’язково знайдеться фахівець, який вкаже на тонкощі та нюанси роботи. Таким чином все виходило.
Але чи завжди розумно покладатися на своє вміння, коли йдеться про специфічні моменти. Наприклад, про електропроводку.
– Навіть електрику встановлював своїми силами, – каже журналіст. – Приїхав знайомий, усе порахував. Сказав, що купити і що зробити. Проводка обійшлася у 25 тисяч (300 метрів дротів, розетки, вимикачі, роз’єми тощо). А на роботі заощадив.
Заощадити можна не тільки на найманих робітниках. На думку Костянтина, найчастіше, замість нових і дорогих пристроїв і предметів економніше використовувати беушні.
– Нова ванна в «Епіцентрі» коштує 10 тисяч, а я в сусідки купив за 500, – стверджує колега. – Сусідка розпродавала все. Ось я і взяв. Придбав новий унітаз за 3,5 тисячі. Вважаю, що унітаз потрібно купувати новий, а ванну можна і стару. Далеко не завжди беушне обладнання істотно гірше. Але, якщо йдеться про здоров’я, економити не варто. Пральну машину або бойлер можна взяти і старі. Так само як і, наприклад, ліжко або диван. А ось матрац має бути новий.
Як і Настя, ремонт Костя ще не завершив. Ще потрібно завершити оздоблення стін у кімнаті, встановити натяжні стелі. Витратив близько 200 тисяч гривень, а якби залучав сторонніх спеціалістів, пішло б, зважаючи на обсяги робіт, майже вдвічі більше.
У масштабному ремонті допоможе програма співфінансування
Зрозуміло, ремонти роблять не тільки на своєму особистому просторі Багатоквартирні будинки теж потребують оновлення У здійсненні масштабних ремонтів допоможе програма співфінансування ОСББ, яка працює в Дніпрі вже дев’ятий рік
– Пріоритетні напрямки: ремонт покрівель, електромереж, опалення, водопостачання та водовідведення, ліфтового обладнання, сантехнічні роботи, – зазначає Владислав Макарець, начальник відділу з організаційної роботи департаменту із самоорганізації населення міськради Дніпра. – Важливо, щоб на рахунках ОСББ були гроші. На капітальні ремонти ліфтів потрібно зібрати 10% вартості робіт Усі інші роботи за програмою співфінансування проводять у співвідношенні – 25% платять жителі об’єднання, решту 75% – міська рада.
Вдалий приклад співпраці з міською владою продемонструвало, наприклад, ОСББ Володимира Вернадського 33. Об’єднання бере участь у програмі вже вдруге. Багатоквартирному будинку вже 43 роки, а двері між поверхами в ньому за весь цей час не мінялися: старі дерев’яні, з рифленим побитим склом. У 2023-му двері поміняли, замінили вікна на металопластикові. Цього року роботи продовжилися.
Подібних ремонтів у Дніпрі десятки.
Нагадаємо, що прийом заявок на участь у програмі співфінансування-2025 завершився 30 вересня. А реалізація програми стартує на початку наступного року, після ухвалення міського бюджету на 2025 рік.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Новини Дніпра