Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Під час великої війни ми ще більше об’єднались: голова спілки письменників Дніпропетровської області Фідель Сухоніс

Цього року Обласна спілка письменників святкує своє 90-річчя. Як відзначає у своєму привітанні Голова Національної спілки письменників Михайло Сидоржевський, попри повномасштабне вторгнення Дніпропетровська організація переживає свій розкіт, якщо доречно так висловитись, передає “Наше Місто”.

“З приходом нового правління, нового голови Фіделя Сухоноса громадська патріотична робота дніпропетровських літераторів стала помітна не лише в регіоні. Письменники Січеславщини завжди були знані у літературному житті України. У наш грізний час перед майстрами красного слова стоять особливо важливі і відповідальні завдання. А саме мобілізувати суспільство полум’яним словом для протидії ворогу”, – наголосив Михайло Сидоржевський.

Фідель Сухоніс очолює ДОО НСПУ з 2021 року. На фото з Михайлом Сидоржевським та колегами з дніпровського осередку

Цікавий факт. В часи становлення Незалежності головою спілки був письменник Валентин Чемерис – український письменникЗаслужений працівник культури України і тесть Фіделя Сухоноса. На жаль, він не дожив до часу, коли Фідель Анатолійович очолив спілку. Сьогодні творчість Валентина Чемериса є частиною шкільної програми.

 «Те, що Валентин Чемерис гарний письменник, який може завоювати серця та увагу читачів, відомо давно. Ще з тих часів, коли, наприклад, словосполучення «український козак» в СРСР вилучали з рукописів в усіх видавництвах, а слово «Україна» запобігливі редактори старанно виправляли на «Батьківщина» чи «Вітчизна». Здається, що зовсім ще небагато часу й саму нашу мову оголосять забороненою, націоналістичною. Фактично так і було… І за таких обставин у вщент зросійщеному Дніпропетровську… жив і писав свої книги, виключно українською мовою, Валентин Чемерис. Мене завжди дивувало, як тоді він міг достукатися до душі й серця своїх читачів, котрі десятиріччями були відірвані від рідного слова», – згадує очільник ДОО НСПУ

Про книги і втрати

«Війна триває з 2014 року, ось вже майже три роки ми живемо в час повномасштабного вторгнення і знищення міст  нашої країни. Але НСПУ прагне залишатися соціально відповідальною громадською організацією. За ці неповні три  роки у нас було багато подій. З нещодавніх – вихід збірки «Чи бачать небеса котів». Попри те, що тридцять шість авторів книги виклали своє бачення подій, які відбуваються в мирному місті з мирними мешканцями будинку, куди прилетіла кацапська ракета, розтрощивши цілий під’їзд та відібравши життя безневинних людей і тваринок, загалом книга сприймається, як єдина органічно цілісна оповідь.  Для досягнення такого сприйняття доклали багато зусиль автори ідеї та упорядники Еліна Заржицька та Ольга Полевіна. Особливо вражає оповідь про дім як живу істоту, що так хотів своїми уявними крилами-руками захистити всіх  мешканців будинку. Автори повісті- це  мешканці не тільки обласних центрів: Дніпра, Харкова, Одеси, Кропивницького, Львова і нашої столиці, а й більших чи менших населених пунктів нашої країни: Апостолова, Коростеня, Чаплина, Олександрії, Кам’янського, Дрогобича, Знам’янки, Дмитрівки (Бучанський район), Верхньодніпровська. На мою думку, ця повість стала не тільки реквіємом за загиблими, а й апофеозом незламності українців», – зазначає голова НСПУ Фідель Сухоніс.

Еліна Заржицька і Дарина Сухоніс у програмі “Історії Війни”\ Фото Валерій Кравченко

У квітні Фідель Сухоніс презентував  книгу «Приречені на любов». Ця повість народжена повномаштабною війною.

Фото Валерій Кравченко

Прототипом головної героїні стала бойова медикиня, захисниця Маріуполя Галина Федишин, з якою автор спілкувався по телефону. Розпочинається книга словами  майора поліції Михайла Вершиніна, позивний Кот.

Фото Валерій Кравченко

Його шлях почався з Правого сектору та АТО, а потім У 2015 році вступив до лав Патрульної поліції Маріуполя, згодом став керівником Головного управління Національної поліції України в Донецькій області. початком повномасштабного російського вторгнення в Україну 2022 року став на захист Маріуполя, отримав поранення. 21 вересня 2022 року звільнений з російського полону і сьогодні продовжує службу.

Під час вручення премії В.Підмогильного

«Нещодавно у листопаді з приємністю відвідав урочисту імпрезу з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, яка була організована силами Департаменти гуманітарної політики Дніпропетровської міськради у стінах славнозвісної Menorah Center. На теренах цього заходу відбулося вручення мистецьких премій Дніпровська міська рада  Зразу два члени ДОО НСПУ Сергій Бурлаков та Фідель Сухоніс отримали відзнаки. Перший Премію ім. Павла Кононенка ( для поетів) за книгу «Поліфонія пам’яті», а Ваш покірний слуга за художню повість «Приречені на любов» Премію імені Валеріана Підмогильного. Важливим є те, що і я, і мої колеги продовжують працювати. Звісна річ, не заради заохочень. Так нині повним паром триває підготовка художньо-публіцистичного збірника «Берегині України», який розповідає про сильних духом і світлих душею захисниць нашої Вітчизни. Як кажуть у Греції – аксіос . Себто гідні…», – каже Фідель Сухоніс.

І додає, що цей рік став і особливо трагічним для спілки.

«На фронті на Донеччині 19 червня  2024 року  загинув воїн-доброволець Ігор Заржицький, молодий, освічений, неодружений, єдиний син Еліни Заржицької. Вона – заступниця голови спілки, одна з яскравих «родзинок» цілого «грона» авторів – членів НСПУ, які присвятили життя творенню дитячої літератури.   Це болюча і страшна втрата. Ігор був добровольцем, піти на війну – був його свідомий вибір. Ігор не встиг одружитися, стати батьком своїм власним дітям, побудувати кар’єру, здійснити безліч всього потрібного, корисного в житті», – каже Фідель Сухоніс.

Ігор Заржицький

Еліна Заржицька і Фідель Сухоніс\ Фото Валерій Кравченко

Еліна Заржицька – письменниця, драматургиня, журналістка, громадська діячка. Народилася й мешкає в місті Дніпро . Пише казки, пригодницькі та історичні повісті для дітей дошкільного, молодшого та середнього шкільного віку.

Про молодь і життя

Уже стало традицією, що ДОО НСПУ активно підтримує добрі починання колег. Спілчанці входять до складу журі конкурсу, допомагають в організації  імпрез-віншувань переможців, деякі беруть участь у творчому змаганні. Члени секції дитячої літератури ДОО НСПУ, яку очолює Еліна Заржицька, сприяють організаторам «Подаруємо дітям казку» в розповсюдженні інформації  серед початківців.

Також НСПУ разом з щомісячником «Бористен» започаткували цього року відзнаку імені Василя Макуха.

Вручення відзнаки 5 листопада 2024 року Сергію Луденському. Сергій волонтер і став цьогорічним лауреатом відзнаки. Він починаючи з лютого 2022 року він разом з командою майже щотижня вивозить собак та котів з прифронтових міст Сумщини, Херсонщини та Донеччини. За 31 місяць роботи евакуювали близько дві тисячі тварин. І з кожним місяцем ця цифра росте. Цьогоріч на початку літа волонтери вирішили побудувати центр для врятованих котів та собак.

«Відзнакою ім. Василя Макуха вшановуються з нагоди ювілейних дат, визначних подій, за вагомі досягнення в галузях науки, освіти, культури, активну державотворчу та громадську діяльність громадяни України і представники української діяспори, окремі колективи, установи, релігійні громади та інші юридичні особи. Відзнака може бути присуджена посмертно. Співзасновниками відзнаки є Фундація «Промітеїв отвіт» (США) та Всеукраїнський щомісячник Бористен . Мета відзнаки – пошук та підтримка на теренах України і за кордоном найбільш успішних, активних та новаторських діячів культури, науки, освіти, релігійного та громадського життя. Учасник українського руху опору в СРСР. Воїн УПА. 5 листопада 1968 на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини він  здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві», – каже Фідель Сухоніс.

Вручення відзнаки 5 листопада 2024 року

Не менш потужним є осередок спілки у Кам’янському.

VivArt об’єднує творчих людей

Письменниці Марія Дружко та Євгенія Яворська, Ірина Іваськів, Яна Ловчинська, Анна Іва, Олена Федіна (Ляшенко), Ганна Тимошенко та автор Євген Безус під час зустрічей видавництва “Дружко” діляться тонкощами видавницької справи та своєї творчості.

Євгенія Яворська – письменниця, прозаїкиня. Член молодіжного літературно-мистецького клубу ‘Vivart’.

«Це VivArt творче таке об’єднання яке очолює Марійка Дружко.  Поетка і прозаїкиня, Літературна консультантка і видавчиня, директорка видавництва «Дружко». Культурна та громадська діячка, ініціаторка соціально-мистецьких проєктів #рак_боятись_не_можна (2020 р.), #Книголюкс (2021 р.) та #ми_UA (2022 р.). Координаторка Всеукраїнської молодіжної мистецької спільноти #VivArt (з 2005 р.), літературна редакторка однойменного літературно-мистецького альманаху.  Вона неймовірна особистість! Загалом  в цьому об’єднанні VivArt  є багато талановитих дівчат, які пишуть по сьогодні або, скажімо, вже стали членами спілки. Це Євгенія Яворська, Яна Ловчинська, Олена Федіна. Готуються ще авторки. Загалом, завдяки VivArt  видаються патріотичні книги, які стосуються сьогоднішнього життя України себто така не лише літературна діяльність, а діяльність патріотична!», – каже Фідель Сухоніс.

“Це фото зроблене у 2021 році. Тоді сказав марійці на прес-конференції, що для мене її мужність, як мужність військових хлопців в зоні АТО. Тільки в неї інша зброя. Людина має такий залізний стрижень, що не лише не опускає руки перед своїми хворобами, але і працює, надихає інших, допомагає. Ми, як письменники і журналісти, повинні писати про ці теми”, – згадує Фідель Сухоніс.

Олена Федіна – поетеса, членкиня секції літератури для дітей та юнацтва “Джерело” при ДОО НСПУ та Фідель Сухоніс

Спілка без іронії поєднує покоління авторів. Письменники золотого віку і зовсім юні молоді таланти!

Під час презентації

Родина Чабан

“За десятиріччя журналістської і літературної діяльності я був учасником і організатором сотні мистецьких імпрез. Але такої милої як ми провели у вересны цього року  у Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей не пригадую. Юна Софійка Чабан знайомила своїх ровесників і дорослих з першою своєю поетичною збіркою “Хмаринкові мрії”. На цій чудовій імпрезі були присутні тато поетеси боєць ЗСУ Станіслав, мати Аріна і зовсім маленький братик Всеслав. Вдячний колегам, які такими імпрезами нагадують про те, що життя триває.  Бо попри важкий для України час було так хороше і піднесено», – згадує Фідель Сухоніс.

Юна поетеса дає смвоє перше інтеврю. Подивитись його можна тут за посиланням\ Фото Валерій Кравченко

Софіка Чабан читає вірші\ Фото Валерій Кравченко

А ще спілка пишається авторами, яки є золотим фондом літератури не лише Наддніпрянщини, але і всієї України.

«Це багато імен. Сергій Злючий, Володимир Кільченський, Еліна Заржицька, Олександр Ратнер, Сергій Бурлаков, Анатолій Шкляр. Ну це такі які найбільші знаній сьогодні відомі. Але кожен наш автор важливий і цікавий своєю творчістю. Не варто забувати і про нашу волонтерську допомогу. Я про це пишу на своїй сторінці у фейсбуці, які і інші спілчани. Ще, наприклад, Сергій Злючий – він проїхав дорогами Донбасу стільки разів скільки можна було перетнути за цей час Екватор. Плетіння сіток, зустрічі в бібліотеках і створення безкоштовних електронних книг. І сподіваюсь, ще багато попереду», – каже Фідель Сухоніс.

Зараз НСПУ готує до друку збірник «Берегині України». Це художньо-публіцистичний збірник «Берегині України», який розповідає про сильних духом і світлих душею захисниць нашої Вітчизни. Сьогодні, через  навалу людожерів з московії, лише у лавах ЗСУ служить  близько 62 000 жінок. А ще у складі поліції, з’єднаннях МНС, рятувальних та пожежних службах, різноманітних силових структурах.    Оспіваний поетичний  образ української жінки – берегині нині сувора реальність.

Сергій Оковитий, професор – ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Лілія Гиренко – начальник управління з питань гуманітарної, соціально-культурної сфери та освіти виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради та Фідель Сухоніс під час святкування 90-річчя спілки. \ Фото Валерій Кравченко

Майбутнє видання покликане бути одним із численних чинників героїзації наших захисниць, стати яскравою ілюстрацією справді всенародної боротьби українців із споконвічним ворогом.     Збірник передбачає різноманітність  літературних і  журналістських жанрів.  Сюди увійдуть документальні оповідання, нариси, есеї, інтерв’ю, вірші, спогади тощо. Упорядник книги –  шеф-редактор Всеукраїнського щомісячника  «Бористен» Фідель Сухоніс.  Позаяк серед авторів  як досвідчені письменники й журналісти,  так і початківці.  

Такі короткі імпрези – нагода не лише поспілкуватись, але і підтримати одне одного. У багатьох спілчан є рідні та друзі на фронті

Святкування 90-річчя у музеї Літературне Придніпров’я\ фото Валерій Кравченко

Фото з архіву ДОО НСПУ\ Фото Валерій Кравченко

Раніше ми розповідали, як дослідник козацтва став культурним авторитетом та класиком лагідної українізації

Категорія: Афіша, Війна, Новини Дніпра, Новини Культури Дніпра

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: