Субсидія – це допомога від держави на оплату комуналки. Тим, хто влітку вже отримував такі виплати, подавати документи та звертатися додатково не потрібно. У цьому випадку розрахунок субсидії буде проведено автоматично, якщо не змінився склад родини та її фінансовий стан. Як дізнатися, чи нарахована допомога на зиму 2024-2025 років – читайте у матеріалі «Нашого міста».
4 листопада стало відомо, що Пенсійний фонд вже перерахував розміри житлових субсидій на зиму. За цими розрахунками, опалювальний сезон почався з 16 жовтня, тому субсидія за жовтень буде включати вартість опалення за 16 днів. Ці кошти можна буде отримати в листопаді.
Одним з критеріїв перепризначення субсидії є відсутність боргів. Якщо ви не отримували субсидію і накопичили борги, то все одно можна розраховувати на допомогу. Для цього варто надати угоду про реструктуризацію боргів.
На який строк призначається субсидія
Виплати розраховуються на два періоди:
- на неопалювальний сезон («літня субсидія») — з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон («зимова субсидія») — з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо ви хочете отримувати допомогу та звернетесь за призначенням субсидії до 30 листопада 2024 року (включно), то виплати призначать з жовтня цього року. Якщо ж заяву подасте до 1 грудня, виплати розпочнуться з місяця звернення.
«В опалювальному сезоні 2024-2025 років розрахунок субсидії буде проведено автоматично для всіх, кому було призначено субсидію на неопалювальний сезон 2024 року або розраховано субсидію в нульовому розмірі», – повідомили у Пенсійному фонді.
Всі інші можуть звертатися за призначенням виплат, якщо:
- документи на призначення субсидії подаються вперше;
- у призначенні субсидії на неопалювальний сезон було відмовлено (через борг чи відсутність доходів);
- якщо влітку була подана заява на припинення субсидії та користувалися пільгою на оплату комуналки, а на опалювальний сезон є бажання отримувати допомогу;
- якщо відбулися зміни у складі родини.
«При розрахунку субсидії з початку опалювального сезону 2024-2025 років враховуються доходи домогосподарства за І та ІІ квартали 2024 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року», – нагадали в Пенсійному фонді.
Як подати заяву на субсидію
Заяву на виплати можна подати кількома способами:
- через “Дію” за цим посиланням,
- поштою або особисто, звернувшись до найближчого із сервісних центрів Пенсійного фонду України (перелік адрес можна знайти тут),
- дистанційно через сайт Пенсійного фонду або мобільний застосунок Пенсійного фонду, обравши опцію “Заява на житлову субсидію чи пільгу”,
- через уповноважену особу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади/військової адміністрації або через ЦНАП.
Може подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд на підставі інформації, яка є в офіційних реєстрах. Яка інформація потрібна для заяви онлайн:
- відомості про членів родини, котрі проживають у приміщенні. Якщо ви внутрішньо переміщена особа або ж орендодавець, необхідно зазначити тільки дані тих, хто фактично мешкає в оселі;
- адреса проживання, за якою мають нараховувати субсидію;
- тип субсидії (житлово-комунальні послуги чи тверде паливо);
- реквізити рахунку у форматі ІВАN, на який мають зараховуватись гроші.
В разі, якщо плануєте продати заяву самостійно, то потрібно буде заповнити заяву та декларацію про доходи й витрати тих, хто проживає з вами разом. Приклади цих документів можна побачити за цим посиланням.
Якщо є член родини, який з вами разом не проживає, то потрібно це підтвердити. Доказом може бути довідка про роботу чи лікування в іншій області, сплати за комірне за іншою адресою чи угода про оренду в іншому місці.
За спрощеною онлайн заявою Пенсійний фонд збирає про вас інформацію 14 робочих днів, а якщо власноручно вказуєте всі дані, то їх перевірятимуть 30 календарних днів. Для оскарження рішення варто звернутися до Пенсійного фонду.
Хто може оформити субсидію
Отримати допомогу від держави на сплату комуналки можуть:
- зареєстровані у житловому приміщенні;
- орендар житла на підставі договору оренди;
- внутрішньо переміщена особа;
- неповнолітня дитина, за заявою опікуна чи піклувальника;
- індивідуальний забудовник, якщо будинок не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги вже нараховується. У цьому разі до заяви потрібно додати документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.
Як розраховується розмір субсидії
Розмір субсидії – це різниця між вартістю всіх комунальних послуг та розміром обов’язкового платежу.
Щоб визначити обов’язковий платіж, треба середньомісячний сукупний дохід домогосподарства помножити на обов’язковий відсоток платежу.
Які доходи враховують при призначенні субсидії
Під час вивчення вашої заяви враховують:
- заробітну плату “на руки”;
- грошове забезпечення військовослужбовців;
- пенсію, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;
- стипендію;
- соціальні виплати;
- допомогу по безробіттю, інші страхові виплати;
- грошові перекази, отримані з-за кордону;
- дивіденди від цінних паперів;
- будь-які інші доходи.
Міністерство соцполітики 11 листопада 2024 року повідомило, що максимальний розмір покупки, який обмежує призначення субсидії, збільшили з 50 до 100 тис. грн.
«Якщо людина чи родина придбала генеруючу установку, яка вироблятиме електроенергію та допомагатиме підтримувати нормальне життя в умовах війни, – її придбання вартістю до 150 тис. грн або разовий платіж в розмірі до 150 тис. грн за кредитом на придбання такої установки НЕ буде враховуватись при призначенні субсидії», – заявили у міністерстві.
Також, якщо родина споживала значно менше електроенергії через її відключення, субсидія чи пільга не зменшуватиметься.
Для того, щоб перевірити чи призначили вам субсидію, варто зайти на сайт Пенсійного фонду за посиланням. Після цього перейдіть до особистого кабінету та перевірте інформацію про призначення виплат в розділі “Моя субсидія”.
За всіма питаннями варто звертатися до Пенсійного фонду за номерами телефонів у цьому посиланні, або за номером гарячої лінії — 0-800-503-753,044-281-08-70, 044-281-08-71.
Автор: Ірина Логуш.