Skip to content

У Дніпропетровській області планують закривати вугільні шахти: яка причина

Ксенія Куземко

Павлоградщина активно працює над переходом до нової економічної моделі. З огляду на заплановане закриття шахт до 2035 року, громада розробляє стратегії для забезпечення сталого розвитку та покращення добробуту населення. Про це повідомили у Павлоградській міськраді, пише «Наше місто».

Внаслідок активних бойових дій та руйнування енергетичної інфраструктури, зокрема державних електростанцій, Україна дедалі швидше відмовляється від використання вугілля як основного палива. Цей процес, який за планами мав завершитись до 2035 року, тепер відбувається прискореними темпами.

Припинення видобутку вугілля та закриття шахт не означає повного припинення діяльності на цих об’єктах. Частина гірничих фахівців продовжить працювати над консервацією та рекультивацією колишніх копалень. Цей комплекс заходів необхідний для забезпечення безпеки людей та довкілля, а також для підготовки території шахт до подальшого використання або перепрофілювання.

Неконтрольоване підняття рівня шахтних вод становить серйозну загрозу забруднення поверхневих водних ресурсів. Це може призвести до значного погіршення якості води в регіоні та зробити її непридатною для використання. Крім того, виділення газів, зокрема метану, у шахтах вимагає постійного моніторингу та відкачування навіть після завершення експлуатації підприємства.

 Занедбані шахти можуть стати потужним інструментом для розвитку туризму. Досвід Польщі та Чехії доводить, що колишні промислові об’єкти можуть перетворитися на привабливі туристичні локації. Музеї, сувенірні магазини, культурні заходи та навіть кафе з барами, розташовані у шахтах, здатні залучити велику кількість відвідувачів. Таке використання шахт не тільки приносить прибуток, а й створює нові робочі місця для колишніх гірників.

 “Розвиток інших галузей у шахтарських регіонах також сприятиме справедливій трансформації громад. Шахти не можна просто закрити, залишивши людей без роботи і доходу, а поступова адаптація громад до нових реалій — це і є справедлива трансформація”, — йдеться у повідомленні Павлоградської міськради.

Світова енергетика переживає значні трансформації. Одним із найважливіших трендів є поступове відходження від використання вугілля як палива для електростанцій та закриття вугільних шахт. Цей процес є незворотнім і зумовлений як екологічними міркуваннями (зменшення викидів парникових газів), так і економічними факторами.

Великобританія стала лідером у цій галузі, першою серед країн Великої Сімки повністю відмовившись від вугільної генерації електроенергії. Цей амбітний план, оголошений у 2015 році, був успішно реалізований протягом майже десяти років. Інші розвинені країни, що входять до G7, також взяли на себе зобов’язання відмовитися від вугілля до 2035 року.

Коли йдеться про відмову від вугілля на українських електростанціях, то мається на увазі державні підприємства. Однак закриватимуть усі шахти. В Україні у 2022 році було 45 вугільних шахт. З них 10 – на Дніпропетровщині.

Раніше ми писали, «тепер без жінок стало неможливо видобувати вугілля»: як працюють шахтарки на Дніпропетровщині.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: