Агресія проти України триває, соціально-економічна ситуація в країні залишається надзвичайно складною, а відтак кримінальна ситуація також вкрай напружена.
За даними Europe Crime Index станом на середину 2024 року Дніпро входив до числа 20 найбільш кримінальних міст усієї Європи (18 місце) з поміж українських міст – випереджаючи навіть Одесу та Київ.
Об’єктивне зростання кількості злочинів та насильства відбувається через війну, економічні труднощі та соціальну напругу, а також.через велику кількість зброї, яка з’явилася в обігу.
В Україні може бути до 7 млн одиниць стрілецької зброї, чорний ринок – незліченний
Почнемо з приголомшливих цифр. В Україні в обігу може знаходитися до 7 млн одиниць стрілецької зброї, переважна більшість з неї – незареєстрована, фактично – незаконна. Відповідно можна лише уявляти масштаби “чорного ринку” зброї.
Такі вражаючі цифри наводять в Українській асоціації власників зброї, яка виступає за ефективну легалізацію вогнепальної зброї та адекватне впорядкування її обігу.
Так, ще у 2021 р. швейцарська компанія Small Arms Survey говорила про наявність від 4 до 5 млн одиниць незареєстрованої зброї в Україні. А з початку великої війни в Україні значно виріс сегмент тіньового обігу стрілецької зброї, в т.ч. – трофейної.
“Думаю, що цифра збільшилась мінімум на 2 000 000 одиниць, – зазначає керівник УАВЗ Георгій Учайкін.
При цьому значна частина суспільства вважає, що саме наявність у свідомих законослухняних громадян вогнепальної зброї – це ефективний інструмент для самозахисту та протидії хвилі криміналу. Дослідження показують, що за останні 10 років, від початку агресії проти України в 2014 році, в суспільстві суттєво зросла підтримка легалізації зброї і більша частина українців готова до цього.
“Зокрема, 52% громадян радше воліли б, щоб хтось з членів їхньої сім’ї легально, на законних підставах міг придбати й мати у володінні короткоствольну вогнепальну зброю для самозахисту”, – наголошує Українська асоціація власників зброї, яка активно підтримує право кожного володіти зброєю та активно захищати себе.
Поліція: в Україні на руках у громадян є 1,4 млн одиниць зареєстрованої зброї. А після війни буде до 3 млн
Понад 1 мільйон 400 тисяч одиниць зброї зареєстровано в Україні відповідно до даних Нацполіції України. Нелегальної – у рази більше. Правоохоронці прогнозують, що після закінчення війни з рф на руках в українців буде біля 3 млн одиниць зброї.
Що робить влада з цією проблемою? Поліція повідомляє, що у більш ніж 8 разів збільшилося вилучення нелегальної зброї підрозділами Нацполіції, якщо порівнювати з 2021 р. і навіть з початком 2022 р.
В Україні вже запроваджено Єдиний реєстр зброї. В ЄРЗ наразі трохи більше 750 тисяч реєстрових записів, зазначають в Національній поліції.
Леонід Тимченко
“Реєстр є інструментом, який дозволяє якісно і ефективно контролювати рух і знаходження зброї у громадянина…Понад 50% зброї, яка обліковується Нацполіцією, вже фіксується за обліковими записами у ЄРЗ», – зазначає заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.
Планується, що до кінця січня 2025 року в «Дії» буде відображатися дозвіл на зброю, а також інформація про зареєстровану зброю у тих власників, які мають на руках паперові дозволи із чинними термінами дії. Втім, повноцінний запуск реєстру зброї буде тоді, коли останній дозвіл-книжечка буде переведений в електронний вигляд.
«Фактично дозволи-книжечки припинять існувати у червні 2026 року. Єдиний виняток – це дозволи, які видавалися на нагородну зброю – вони без терміну дії», – пояснив заступник міністра внутрішніх справ.
Право кожного на зброю та захист: законопроєкт забуксував через численні правки
Питання на часі – чи потрібно врешті легалізувати вогнепальну зброю? Бо вочевидь криміналітет має доступ до зброї без будь-яких обмежень. Натомість законослухняні громадяни обмежені в праві на самозахист.
Варто зазначити, що дискусія у владних колах триває навколо легалізації саме короткоствольної вогнепальної нарізної зброї (пістолети, револьвери). Інші види зброї (крім автоматичної) – мисливська гладкоствольна чи нарізна, цивільні карабіни, дозволені в Україні. Відповідно як і засоби самозахисту – газові балончики, приміром.
Олександр Федієнко
“У нас стільки нелегальної зброї, що легалізація “короткостволу” ніяк не вплине на погіршення криміногенної ситуації”, – зазначає народний депутат Олександр Федієнко, один з авторів законопроєкту “Про право на цивільну вогнепальну зброю”.
Примітно, що цей нормативний документ депутати ВР в першому читанні ухвалили за день до початку великої війни – 23 лютого 2022 року. Під час підготовки до другого читання народні депутати запропонували понад 700 правок, в першу чергу – з огляду на позицію МВС. Як наслідок, у документі з’явилося значно більше обмежень.
Серед важливих пунктів – короткоствольну нарізну вогнепальну зброю можуть придбати особи, яким виповнилося 30 років і які мають 5-річний досвід володіння іншою дозволеною зброєю (мисливська, травматичні пістолети).
При цьому, навіть якщо певній кількості людей вдасться легально придбати зброю, то до її власників у будь-який час може прийти поліція з перевіркою.
Законопроєкт також зобов’язує інформувати про переміщення зброї. Якщо власник хоче перевозити зброю та боєприпаси в іншу область, про це слід повідомляти поліцію
Суперечливі норми лише підсилять “чорний ринок” – керівник Асоціації власників зброї
Важливо – законним власникам короткоствольної зброї пропонують зберігати та носити зброю… лише вдома, за місцем зберігання, з метою захисту себе, родини, оселі від можливих правопорушників, або під час занять із стрільби.
Цей суперечливий пункт викликає здивування, адже саме носіння зброї із собою може бути фактором запобігання кримінальній агресії: якщо умовний злочинець знатиме, що проти нього також може бути застосовано зброю.
“Якщо зброя зареєстрована, то будь-яка свідома людина точно не буде використовувати її для скоєння злочину. Це не логічно, бо її одразу ж знайдуть”, – вважає народний депутат Олександр Федієнко.
Представники Української асоціації власників зброї, які лобіюють право кожного мати вогнепальну зброю для захисту, підкреслюють: через величезну кількість ускладнень такий законопроєкт у разі ухвалення лише мотивує людей купувати зброю на “чорному ринку”:
Георгій Учайкін
“Якщо проголосують у такому вигляді, я прогнозую шалений попит на пістолети на “чорному” ринку. Люди, які роками чекали адекватного закону і розраховували, що держава дозволить легально купити зброю, підуть на “чорний” ринок”, – каже керівник УАВЗ Георгій Учайкін.
Головне – зберегти життя. А для самозахисту стане у нагоді навіть велика книжка
В наш тривожний час психологічний, емоційний стан людей стає все більш складним. Зростає занепокоєння за безпеку себе та близьких, тривожність та відсутність захищеності.
Просто зараз цьому особливо сприяє похмура холодна осінь, пов’язана з сезонною депресією, яка активізує у багатьох людей цілком обґрунтовані страхи. Адже темрява та кримінальні загрози у нашій свідомості дуже тісно пов’язані.
Варто бути морально готовим до проактивних дій в екстреній ситуації, у т.ч. – протидіяти агресії. Треба пам’ятати, що будь-яка активна поведінка, навіть сильний крик, галас може відлякати потенційного злочинця, приміром, грабіжника.
В екстрених випадках варто діяти за можливості розсудливо та ефективно, звісно – не наражаючи себе на зайву небезпеку. Приміром, голосно кликати по допомогу, у разі можливого нападу – протидіяти злочинцю, засліпити його ліхтариком, бити його сумкою, рюкзаком, парасолькою тощо, використати газовий балончик, словом – вживати усіх припустимих дій для самозахисту.
Ось які важливі поради щодо дій у разі небезпеки дає психолог Світлана Дейнега:
– Одна з найголовніших рекомендацій – потрібно утнути щось таке, щоб дезорієнтувати, злякати нападника, щоб той не очікував таких ваших дій. Тримайте дистанцію. Погрожуйте поліцією. Кричіть та привертайте увагу свідків. Щоб не трапилось, будьте впевнені в собі та в своїх діях.
У екстремальній ситуації треба щвидко приймати рішення – чи захищатися, чи втікати. Тікайте та /або стукайте у двері, телефонуйте своїм близьким або у поліцію.
Якщо це пограбування, то реально оцініть ваші сили: іноді краще віддати речі, найголовніше – зберегти життя!
Для самозахисту носіть із собою масивні ключі, або ручку, або довгу парасольку, актуально для жінок – взути підбори, щоб у разі потреби можна було вдарити кривдника/нападника. Стане у нагоді навіть книга. За наявності – не завадить мати при собі електрошокер або газовий балончик.
Загалом – потурбуйтесь про себе: якщо в пізній час потрібно кудись поїхати – скористайтесь таксі. Попросіть, щоб водій підвіз ближче до потрібного місця, щоб вас почекав та забрав, якщо є в цьому потреба. Уникайте усамітнених прогулянок в пізній час та бережіть себе!
Дозволені засоби: чим можна захищати себе?
Що ж, поки Верховна Рада, МВС, експертна спільнота ведуть дискусії про ймовірну легалізацію вогнепальної зброї, корисно подумати про наявні інструменти самооборони. Щиро сподіваємося, що вони ніколи вам не знадобляться, проте знання може бути корисним
У нашому огляді ми поговоримо насамперед про засоби самозахисту, які так чи інакше доступні більшості співгромадян – і з погляду законодавства, і в плані прийнятних цін.
Корисно знати
В Україні можна придбати без отримання спеціальних дозволів такі засоби самозахисту:
- газові балончики (за винятком тих, що використовують правоохоронні органи);
- пневматичну зброю калібром менше 4,5 мм та швидкістю кулі менше 100 м/с;
- револьвери та пістолети під патрон Флобера;
- ножі побутового призначення;
- спеціальні палиці, тростини тощо.
Газовий балончик: головне – не нашкодити собі
Добре знайомі нашим співгромадянам ще з “лихих дев’янистих” газові балончики – у тренді в наш неспокійний час. У кримінальних новинах регулярно можна побачити, як їх активно застосовує спритна молодь, і не лише.
Як і кілька десятиліть тому балончики зі сльозогінним газом, перцеві тощо залишаються найбільш компактним та доступним за ціною умовним засобом самооборони (або заспокоєння) для середнього громадянина.
Купити їх можна досить вільно, в тому числі – через інтернет, де в різних профільних магазинах представлені різні види цього товару – на будь-який смак і бюджет.
Ціни в інтернет-магазинах починаються від 140 грн та вище. Доставити покупку можуть до поштомату або у відділення поштової служби.
Як відзначають фахівці, найголовніше знати і розуміти, що газовий балончик треба використовувати на умовно відкритій місцевості, з розумної відстані, таким чином, щоб самому не опинитися під його впливом. Адже розпилений вміст може призвести до проблем із зором, дезорієнтації, утруднення дихання, опіків очей тощо.
Зрозуміло, в реальному світі використовувати цей засіб може як сторона, яка обороняється, так і, яка нападає, і до цього варто бути морально готовим.
Дати хулігану по руках: у моді – телескопічні палиці
Ще одним цікавим інноваційним видом інструментів самооборони є телескопічні палки. Інструмент – дуже популярний у певної частини молоді, на жаль, такі ціпки нерідко з’являються у кадрах кримінальної хроніки.
Телескопічна палиця – компактний засіб самозахисту. За необхідності її можна розкласти до потрібного розміру, щоб, наприклад, чітко дати зрозуміти агресору, що на нього чекає відсіч, або ж завдати удару в цілях самозахисту по чутливих ділянках тіла нападника – руках, ліктю, шиї, під коліно та ін.
Придбати такий засіб самозахисту можна в спеціалізованих магазинах засобів для самооборони, зокрема – в інтернеті, і навіть на маркетплейсах. Доставка можлива у тому числі до відділень поштових служб. Ціни – від кількох сотень гривень і вище
Елегантна тростина або парасолька – як ефективний інструмент самооборони
Прогулюватися з тростиною зараз не так модно, як років сто з гаком тому, проте елегантна палиця може зіграти іншу роль – в екстреній ситуації стане зручним і дієвим засобом самозахисту.
Наприклад, профільні магазини, які торгують засобами самозахисту, зброєю різного типу, спорядженням тощо, пропонують довгі та дуже міцні палиці, тростини тощо. На них зручно спиратися при ходьбі – наприклад, людям старшого віку, а якщо потрібно – тростиною можна завдати в цілях самозахисту відчутних ударів у відповідь на агресію, хуліганство, та інші правопорушення, вибити ніж з руки тощо.
“Виготовлена з міцного поліпропілену, ця палиця ніколи не зламається, не деформується і не зіпсується”, – повідомляється на сайті магазину зброї, де можна купити цей виріб.
Власник тростини на ім’я Михайло повідомляє: “Добра і для прогулянок, і для того, щоб ганяти місцевих маргіналів.”
До речі, в екстреному випадку для самозахисту може стати в нагоді і міцна довга парасолька. Їх, зокрема використовують спецслужби світу для захисту осіб, що охороняються, від дощу з неба, а також – від каменів, яєць, сміття, які можуть кидати хулігани.
Зовсім недавно парасольки охорони насилу, але врятували іспанського короля Філіпа в постраждалій від повені Валенсії від розгніваних співвітчизників, які обурювалися бездіяльністю влади та в розпачі закидали монарха брудом та сміттям…
Складена довга парасолька з гострим кінчиком – компактний засіб самозахисту. З його допомогою можна нанести агресору, хулігану точний і відчутний удар вістрям, а також вибити з рук ніж і т.ін.
Як не згадати відомий фільм із П’єром Рішаром: укол парасолькою – це вам не жарти!
Категорія: Війна, Кримінал, Новини Дніпра, Новини політики Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра