Site icon Наше Місто

Курс долара зросте, а мінімальна зарплата не зміниться: на що Україна витрачатиме кошти у 2025 році

Курс долара зросте, а мінімальна зарплата не зміниться: на що Україна витрачатиме кошти у 2025 році

До 1 грудня парламент має остаточно ухвалити бюджет на 2025 рік. Як показує перше голосування за національний кошторис, українцям пропонують вчергове затягнути пояси – у найближчі 3 роки уряд не планує збільшувати мінімальну зарплату та прожитковий мінімум, від якого залежать соціальні виплати. Це пов’язано з нестачею коштів, які потрібні для оборони. За які кошти Україна буде жити наступного року – читайте у матеріалі «Нашого міста». 

Верховна Рада 31 жовтня підтримала проєкт державного бюджету на 2025 рік у першому читанні. «За» проголосували 247 народних обранців. Головне у цьогорічному кошторисі – це скорочення видатків на соціалку, збільшення витрат на оборону, зростання курсу долара та необхідність знайти 1,64 трлн грн, які не вистачає для покриття дефіциту. 

Яким буде курс долара та середня зарплата

На наступний рік середньорічний курс долара очікується на рівні 45 грн. Це означає, що в обмінниках він може бути на рівні 47 грн за долар. Для порівняння: в бюджеті на 2024 рік курс долара закладався на рівні 40,8 грн. Станом на 5 листопада американську валюту можна було купити за курсом в середньому 41,67 грн. 

У 2025 році ціни зростатимуть швидше, бо інфляція очікується на рівні 9,5%. Для порівняння: у 2024 році прогноз рівня інфляції був 7,9%

Середня зарплата за підрахунками уряду зросте до 24 389 гривень на місяць. На цей рік прогноз був – 20 581 гривня. Але це майже не буде відчутно, бо знецінення гривні та зростання цін у магазинах не дозволить купити більше. 

Куди витратять основні кошти

Оборона залишається головною статтею витрат вже третій рік поспіль. В планах на 2025 рік на національну безпеку та оборону планують виділити 2 трлн 223 млрд грн. Як повідомило міністерство фінансів, це близько 26% ВВП та на 530 млрд гривень більше плану цього року. 

На освіту заплановано витратити 169,3 млрд грн. Ця сума включає виплату зарплати вчителям, гранти на здобуття вищої освіти, забезпечення підручниками та харчування учнів.

На виплату пенсій та субсидій наступного року витратять 419,2 млрд грн, хоча цього року на ці видатки було передбачено на 50,2 млрд грн більше – 469,4 млрд грн.

«Затверджений у першому читанні держбюджет – це відповідь на потреби часу. Фінансування оборони та соціальні програми – це пріоритети, які ми визначили разом із Парламентом. Такий підхід дозволяє зберігати баланс між нагальними потребами і стратегічними завданнями, які стоять перед країною», – зазначив Міністр фінансів Сергій Марченко.

Мінімальна зарплата не зросте
Уряд зробив прогноз витрачання коштів на 2025-2027 роки у бюджетній декларації. За цим прогнозом, наступного року й до кінця 2027 року мінімальна зарплата (8 тис. грн) та прожитковий мінімум (2920 грн), від якого вираховують соцвиплати, не зростуть.

Це пояснюють відсутністю коштів, але з урахуванням росту інфляції вразливі категорії стануть ще більш вразливими. 

В уряді чесно говорять, що на виконання всіх зобов’язань наступного року не вистачатиме 1,64 трлн грн (або 19,4 % ВВП). В Мінфіні запевняють, що цьогоріч цей показник був більшим – 20,6%. Компенсувати нестачу коштів планують за рахунок допомоги від західних партнерів. 

Згідно з регламентом Верховної Ради, розглянути кошторис країни у другому читання мають не пізніше 20 листопада, а остаточно узгодити бюджет мають до 1 грудня. 

Автор Ірина Логуш

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version